IQ ايرانيان چقدر است؟

ميانگين ضريب هوشي (IQ) ایرانیان در سنين کمتر از ۲۰ سال ۹۷.۷۳ و در سنين بالاتر از ۲۰ سال ۱۰۵.۶۱ گزارش شده است.

به گزارش وقت صبح به نقل از ايرنا؛ دکتر حسين دلشاد فوق تخصص غدد درون ريز و متابوليسم در اين يادداشت نوشت: عصري را که چند دهه قبل در آن زيست مي کرديم، عصر اتم، فضا و جنگ هاي هسته اي مي ناميديم. عصر کنوني، عصر فضاي مجازي و جنگ سايبري (نوعي از نبرد گفته مي شود که طرفين در آن از رايانه و شبکه هاي رايانه اي به خصوص شبکه اينترنت به عنوان ابزار استفاده کرده و نبرد را در فضاي مجازي جاري مي سازند) است.

جنگ اطلاعاتي با انقلاب اطلاعات ظهور پيدا کرده است. اين انقلاب به واسطه دامنه وسيع و تاثيرات گسترده آن مي تواند سبک نويني از جنگ را ارايه بدهد. پيدايش فضاي مجازي دهکده جهاني را محدودتر کرده است بطوري که ساکنان آن هر لحظه که اراده کنند، مي توانند با طوفاني از اطلاعات مواجه شوند.

از خصوصيات اين فضا ورود آزادانه افراد به آن بوده که نقطه نظرات موجه و علمي خود را در آن انتشار مي دهند که سبب افزايش اطلاعات و آگاهي بشر مي شود. از سوي ديگر انتشار مغرضانه، غير موجه؛ غير علمي و سياسي برخي از افراد باعث مسموميت فضاي مجازي مي شود.

بیشتر بخوانید: مشکی پوشان چه شخصیتی دارند؟

ضريب هوشي جامعه ايراني

اخيرا در يکي از سايت‌هاي فضاي مجازي که معلوم نبود که چه فردي، با چه درجه علمي، چه انگيزه‌اي و با استناد به کدام منابع، مطالبي را در ارتباط با ميزان ضريب هوشي (IQ) جامعه ايراني منتشر کرده که توجه‌ام را به شدت به خود جلب کرد.

مطلب مورد اشاره ميانگين ضريب هوشي جامعه ايراني بوده که آن را ۸۴ اعلام کرد و متذکر شد که کشور ايران با اين ضريب هوشي جمعيت خود، در بين ۱۸۵ کشور دنيا در رتبه ۹۸ قرار مي‌گيرد.

باور اين آمار غيرواقع بسيار دشوار است لذا به جستجوي منابع معتبر در فضاي مجازي پرداختم که به چند يک از اين منابع اشاره مي‌کنم.

در سال ۲۰۰۲ ميلادي يک پروفسور روانپزشک از انگلستان به نام Richard Lynn با همکاري يک پروفسور علوم سياسي از ايرلند به نام Tatu Vanhanen مطالعه ‌اي را براي تعيين ميانگين ضريب هوشي جوامع ۱۱۳ کشـور دنيـا طـراحي نمـودند و نتايج حاصل از اين مطالعه را در سال ۲۰۰۲ ميلادي در کتابي تحت عنوان IQ and the wealth of nations منتشر کردند.

در سال ۲۰۰۶ ميلادي در کتابي تحت عنوان IQ and global inequality منتشر نمودند. در هر دو کتاب ضريب خوشي جامعه ايراني ۸۴ ذکر شده و نکته قابل توجه اين که در يکي ديگر از سايت‌ها که آمار ضريب هوشي جمعيت کشورهاي مختلف دنيا را در سال ۲۰۲۱ گزارش نموده، مجددا ضريب هوشي جامعه ايراني همان ۸۴ ذکر شده است.

ضريب هوشي ۸۴ جامعه ايراني مربوط به حدود ۷۵ سال قبل مي‌باشد

با بررسي منابع متوجه مي‌شويم که ضريب هوشي ۸۴ جامعه ايراني مربوط به سال ۱۹۶۴ ميلادي يعني حدود ۷۵ سال قبل مي‌باشد و نويسندگان هر دو کتاب فوق و سايت ذکر شده زحمت جستجوي مجدد را به خود نداده‌اند تا از آخرين نتايج ضريب هوشي جامعه ايراني مطلع شوند و در واقع به طور مغرضانه و از روي غرض‌ورزي‌هاي سياسي ضريب هوشي ۷۵ سال قبل جامعه ايراني را کماکان مبناي ضريب هوشي کنوني ايرانيان مي‌دانند.

اگر در PubMed، Scopus، EMBASE، Index Medicus و چند سايت ديگر جستجو کنيد به مقاله‌اي که در سال ۲۰۱۹ ميلادي در International Journal of Preventive Medicine توسط رضا چمن و همکاران منتشر شده برخود مي‌کنيد.

Reza Chaman, Diana Sarokhani, Mandana Sarokhani, Parvin Angha, Akram Sanagoo and Ali Hasanpour. Etimation of mean Intelligence Quotient with Wechsler scale in Iran: Systematic review and meta-analysis. Int J Prev Med ۲۰۱۹; ۱۰.

اين يک مقاله مروري و متاآناليز ۵۲ مطالعه شامل ۵۳۵۲ نفر جمعيت مورد مطالعه مي‌باشد که ميانگين ضريب هوشي جامعه ايراني را با تست Wechsler در نقاط مختلف ايران اندازه‌گيري نموده‌اند.

ميانگين ضريب هوشي (IQ) کلي در جامعه ايران ۹۷.۱۲ (۹۵% CI= ۸۸.۷۱-۱۰۵.۵۲) بوده و در مناطق شمالي، جنوبي، مرکزي، شرقي و غربي ايران به ترتيب ۹۷.۵۸، ۱۰۸.۹۰، ۹۲.۳۱، ۱۰۱.۷۶ و ۹۶.۴۵ بود. ميانگين ضريب هوشي در سنين کمتر از ۲۰ سال ۹۷.۷۳ و در سنين بالاتر از ۲۰ سال ۱۰۵.۶۱ گزارش شده است.

خروج از نسخه موبایل