سلامت و زندگی

۸ نشانه‌ای که با داشتن آن به قند خون شک کنید!

قند خون یکی از بیماری‌های مزمن است که برخی از علائم آن کاملا مشخص هستند، در این مطلب به برخی از آشکارترین علائم قند خون اشاره می‌کنیم.

به گزارش وقت صبح، بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آن چه می‌خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پر کربوهیدارت و شیرین می‌تواند قند خون را بیش از اندازه افزایش دهد.

خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می‌کند که به کنترل قند خون کمک می‌کند. اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست.

زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد.

افزایش قند خون با نشانه‌ها و علائمی همراه است که توجه به آن‌ها می‌تواند از جدی شدن شرایط پیشگیری کند.

تکرر ادرار

زمانی که قند خون وارد کلیه‌ها می‌شود، آب بیشتری توسط آن‌ها جذب می‌شود، که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار مواجه هستید، بدون این که در میزان مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.

به داشتن قند خون شک کنید.

احساس خستگی مداوم

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می‌کند، اما میزان بیش از اندازه آن می‌تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم مواجه شوید.

بیشتر بخوانید:

۸ روش ساده برای کنترل قند خون

آسان‌ترین راه پایین آوردن قند خون بدون دارو

هنگامی که قند خون بالا است، گلوکز فراوانی هدر می‌رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم‌تر می‌سازد، زیرا موجب کم آبی بدن شده و همان گونه که می‌دانید کم آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می‌شود.

به داشتن قند خون شک کنید.

افزایش تشنگی

زمانی که کلیه‌ها نمی‌توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم آبی مواجه می‌شود. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می‌دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام‌های مختلف نیز می‌شود.

هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می‌دهید، بدن آب از دست می‌دهد و تشنگی بر شما غالب می‌شود. این موجب چرخه‌ای باطل می‌شود، زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.

قند خون بالا و تاری دید

میزان بیش از اندازه قند در بدن موجب تورم عدسی چشم‌ها می‌شود که این شرایط تاری دید را به همراه دارد. اما زمانی که قند خون کاهش یابد بینایی شما نیز به حالت عادی باز می‌گردد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر قند خون بالا حالت مزمن به خود بگیرد می‌تواند آسیب دائمی به قدرت بینایی شما وارد کند.

آهنگ کند بهبود زخم‌ها

قند خون بالا می‌تواند بر اعصاب و گردش خون شما تاثیرگذار باشد و شرایط را برای رسیدن خون به زخم‌ها یا کبودی‌ها دشوارتر سازد. اگر روند بهبودی بریدگی یا کبودی بیش از مدت زمان عادی طول می‌کشد به پزشک مراجعه کنید تا شرایط به صورت دقیق بررسی شود.

کاهش وزن بی‌دلیل

این شرایط ممکن است برای افرادی که کاهش وزن را هدف قرار داده اند، چیز خوبی به نظر برسد، اما کاهش وزن ناشی از قند خون بالا روندی سالم نیست.

زمانی که سلول‌های بدن به میزان کافی گلوکز دریافت نمی‌کنند، از عضله و چربی برای تامین انرژی استفاده می‌شود. از دست دادن عضله موجب کند شدن سوخت و ساز و احساس خستگی می‌شود.

به داشتن قند خون شک کنید.

مغز مه‌آلود

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، قند خون سوخت مورد نیاز سلول‌های انسان را تامین می‌کند و انرژی در اختیار ما قرار می‌گیرد.

زمانی که بدن با قند خون بیش از حد مواجه است، به جای تامین سوخت و انرژی، هدررفت آن را تجربه می‌کنیم و بدن آنچه را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند. این شرایط به طور معمول به شکل گیری مغز مه‌آلود و فقدان تمرکز منجر می‌شود.

خونریزی لثه

موارد مختلفی از جمله کمبود ویتامین C می‌توانند موجب خونریزی لثه‌ها شوند، و قند خون بالا نیز یکی از این دلایل است.

سطوح بالای قند خون موجب تجمع باکتری‌های بد در دهان می‌شود و این شرایط احتمال خونریزی لثه را هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان افزایش می‌دهد.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. در همین راستا، میوه ها، سبزیجات، و غلات کامل بیشتری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید.

همچنین، در صورت تجربه علائمی که به آن‌ها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را فراموش نکنید.

منبع: بهداشت‌نیوز

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا