سلامت و زندگی

۵ عملی که برای سلامت اسپرم نباید انجام داد!

زندگی مدرن برای باروری مردان و سلامت اسپرم می‌تواند مضر باشد. طبق یک مطالعه، طی ۶۰ سال گذشته، تعداد اسپرم مردان در سراسر جهان ۵۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش وقت صبح، زندگی مدرن برای باروری مردان و سلامت اسپرم می‌تواند مضر باشد. طبق یک مطالعه، طی ۶۰ سال گذشته، تعداد اسپرم مردان در سراسر جهان ۵۰ درصد کاهش داشته است.

شمارش تعداد کل اسپرمی که یک مرد تولید می‌کند یکی از روش‌هایی است که پزشکان باروری مردان را تعیین می‌کنند. عوامل دیگر عبارتند از: کیفیت اسپرم، سرعت اسپرم و سلامت کلی.

کارشناسان تقصیر را گردن دنیای مدرن و نحوه زندگی ما می‌اندازند؛ از جمله رژیم‌های غذایی و مواد شیمیایی که در معرض آن‌ها قرار می‌گیریم. اما این فقط چند مورد از آن‌هاست.

یک پزشک باروری موارد نسبتاً رایجی را فهرست کرده است که هرگز اجازه نمی‌دهد همسرش انجام دهد زیرا ممکن است بر توانایی او برای بچه دار شدن تأثیر بگذارد.

دکتر ناتالی کرافورد، از ایالات متحده، ویدئویی را در اینستاگرام منتشر کرد و در آن پنج نکته مهم را توضیح داد که هر کدام چگونه می‌توانند بر اسپرم مردان تأثیر منفی بگذارند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن برای اسپرم «وحشتناک» است. مطالعات بی‌شماری انجام شده است که کیفیت اسپرم ضعیف را با سیگار کشیدن مرتبط دانسته اند.

مردانی که سیگار می‌کشند اسپرم‌هایی می‌سازند که اغلب تحرک و سرعت شنای آن‌ها کاهش یافته است. این افراد احتمال بیشتری برای تولید اسپرم‌های شناگری دارند که شکل غیرعادی دارند و به DNA آسیب می‌رسانند.

برای سلامت اسپرم نباید سیگار کشید.

مصرف ماری جوانا

ماری جوانا تولید اسپرم را به دلیل آسیب به مغز کاهش داده و شکل اسپرم را نیز تغییر می‌دهد.

قرار دادن لپ تاپ روی پا

این پزشک نسبت به قرار دادن لپ‌تاپ روی پا به آقایان هشدار می‌دهد. گرما در واقع دمای بیضه‌ها را افزایش می‌دهد زیرا اعضایی خارج از بدن هستند. همین می‌تواند باعث افزایش اسپرم‌های غیر طبیعی شود.

مصرف بیش از حد گوشت‌های فرآوری شده

آقایان باید از خوردن گوشت‌های فرآوری شده خودداری کنند زیرا می‌تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد. گوشت‌های فرآوری شده مواد شیمیایی زیادی در خود دارند و برای سلامت اسپرم بسیار مضر هستند.

استفاده از تستوسترون

آقایان برای حفظ کمیت و کیفیت اسپرم نباید تستوسترون مصرف کنند. تستوسترون اساساً قرص‌های ضدبارداری برای مردان یا واکسن‌های ضدبارداری برای مردان است.

بسیاری از افراد برای کمک به «خستگی» یا «تستوسترون پایین» خود، تستوسترون مصرف می‌کنند، اما این کار اسپرم شما را از بین می‌برد. شما ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد از استفاده اسپرم نخواهید داشت.

محققان چینی کشف کرده‌اند مردانی که در مناطق بسیار آلوده زندگی می‌کنند ممکن است تحرک اسپرم ضعیفی داشته باشند. این اولین باری نیست که ارتباطی بین هوای سمی و اسپرم‌های شناگر مردان دیده شده است.

تحقیقات قبلی نشان داده است که تعداد اسپرم مردان ساکن آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا از دهه ۱۹۷۰ کاهش یافته است.

در حالی که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، دانشمندان معتقدند آلودگی هوا عامل اصلی آن است. در همین حال، متخصصان ادعا می‌کنند که ورزش منظم کیفیت اسپرم را افزایش می‌دهد. آقایانی که حداقل سه بار در هفته ورزش می‌کنند، ظرف چند ماه بارورتر می‌شوند.

منبع: روزیاتو

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا