آموزش و سرگرمی

کشف قدیمی‌ترین قلب جهان

دانشمندان قدیمی‌ترین قلب جهان را در فسیل ۳۸۰ میلیون ساله یک ماهی آرواره دار باستانی در غرب استرالیا کشف کرده اند.

به گزارش وقت صبح به نقل از خبر فوری، محققان دانشگاه کرتین قلب این ماهی باستانی را در کنار معده، روده و کبد فسیل شده بصورت مجزا پیدا کردند که این نشان می‌دهد موقعیت اندام‌های آن شبیه به آناتومی بدن کوسه مدرن است.

محققان این پروژه امیدوار هستند که این کشف به روشن کردن تکامل بدن انسان کمک کند.

پروفسور کیت تریناجستیک، سرپرست این مطالعه گفت: تکامل اغلب به عنوان یک سری مراحل کوچک در نظر گرفته می‌شود، اما این فسیل‌های باستانی نشان می‌دهد که جهشی بزرگتر بین مهره داران بدون آرواره و فک به وجود آمده است. این ماهی‌ها مانند کوسه‌های امروزی قلب خود را در دهان و زیر آبشش دارند.

محققان از یافتن اندام‌های فسیل‌شده این گونه ماهی شگفت‌زده هستند؛ چرا که بافت‌های نرم گونه‌های باستانی به ندرت حفظ می‌شوند.

محققان از پرتو‌های نوترونی و اشعه ایکس برای اسکن نمونه‌ها استفاده کردند که در سنگ آهک جاسازی شده بودند و این به آن‌ها اجازه داد تا از بافت‌های نرم داخل سنگ‌ها تصاویر سه بعدی بسازند.

تصاویر سه بعدی نشان داد که این ماهی یک قلب پیچیده S شکل داشته که از دو حفره تشکیل شده بود و حفره کوچکتر در بالا قرار داشته است. به گفته پروفسور تریناجستیک، این سیستم قلب برای مهره داران اولیه بسیار پیشرفته است.

پروفسور تریناجستیک افزود: برای اولین بار، ما تمام اندام‌ها را با هم در یک ماهی آرواره‌دار بدوی دیدیم و از این که متوجه شدیم ساختار قلب آن‌ها تفاوت چندانی با ما ندارد، شگفت‌زده شدیم.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا