سرخطسلامت و زندگی

کشف جدید؛ اگر این سه علامت را دارید “اُمیکرون” گرفته‌اید!

علائم جدید گزارش شده در بیماران اُمیکرون شامل علائم گوارشی مانند اسهال، حذف وعده‌های غذایی و درد شکم است.

به گزارش وقت صبح به نقل از نیوز، با توجه به اینکه اُمیکرون با سایر سویه‌های کووید متفاوت شده اما یکی از عوامل نگران‌کننده این است که بیماران مبتلا به آن علائم متفاوت و متمایزی را بیان می‌کنند.

اگرچه بسیاری از بیماران از علائم خفیف شبیه سرماخوردگی شکایت دارند اما تعدادی دیگری نیز علائم شدیدتری را تجربه می‌کنند.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مطالعات انجام شده توسط سایر سازمان‌ها علائم بیشتری را مرتبط با ابتلا به اُمیکرون بیان می‌کنند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

بیشتر بخوانید: رازهایی درباره چهره واقعی “اُمیکرون” که نمی دانید

علائم ابتلا به اُمیکرون چیست؟

دکتر ماریا ون کرخوف، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: افرادی که به اُمیکرون آلوده می‌شوند می‌توانند طیف وسیعی از علائم داشته باشند. همچنین ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و کاملا بدون علامت باشند. برخی حتی ممکن است به بیماری‌ شدید مبتلا شوند و افرادی نیز به دلیل ابتلا به اُمیکرون از بین بروند.

وی افزود: «به‌طور متوسط می‌دانیم که در صورت ابتلا به اُمیکرون در مقایسه با دلتا، خطر کمتری برای نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد اما به این معنی نیست که اُمیکرون یک بیماری خفیف است».

دکتر ماریا ون کرخوف طی بحث دیگری در مورد اثرات اُمیکرون و اینکه چرا نباید در مورد آن سهل‌انگاری کرد، گفت: نکته نگران‌کننده‌تر در مورد موج اُمیکرون این است که مرگ‌ومیر برای پنجمین هفته متوالی در حال افزایش است. نیمی از افرادی که ما آنان را می‌شناسیم به دلیل ابتلا به کووید جان خود را از دست داده‌اند.

برنامه ردیاب «زوئی کووید» مستقر در بریتانیا بیشترین علائم در اکثر بیماران مبتلا به اُمیکرون را علائم سرماخوردگی مانند گلودرد، درد شدید بدن، خستگی و سردرد شدید گزارش کرده است.

لزوما درست نیست که بگوییم علائم ناشی از اُمیکرون خفیف‌تر از سویه‌های قبلی است. اکثریت جمعیت بریتانیا در حال حاضر دو یا سه واکسن دریافت کردند همانطور که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این برنامه دارای اثر محافظتی قوی در برابر بیماری شدید و بستری شدن در بیمارستان بودند.

علائم جدید گزارش شده در بیماران اُمیکرون شامل علائم گوارشی مانند اسهال، حذف وعده‌های غذایی و درد شکم بوده و غیرمعمول‌ترین ویژگی سه علامت سابق کووید سرفه، تب و از دست دادن بویایی است.

کارشناسان می‌گویند: به دلیل این طیف گسترده علائم، تشخیص بیماری دشوارتر شده است.

چرا افراد علائم مختلفی را گزارش می‌کنند؟

علائم با توجه به وضعیت واکسیناسیون، ایمنی و چند مورد دیگر از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین تایید کرد: در علائم گزارش شده توسط افرادی که با یک یا دو دوز واکسن واکسینه شدند و برخی افراد که سه نوبت واکسن دریافت کردند، تفاوت بسیار چشمگیری وجود دارد. کاهش چشمگیر بستری شدن و مرگ‌ومیر در بین افرادی که واکسینه شده‌ و یا نشدند وجود دارد.

ون کرخوف گفت: «اُمیکرون از دیگر گونه‌های نگران‌کننده است و من فکر می‌کنم بسیار حیاتی است که مردم در مورد آن بیشتر بدانند.»

نوشته های مشابه

guest
1 Comment
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا