اقتصاد

کدام بانک ها صندوق امانات دارند؟؛ قیمت و شرایط و مدارک

کافی است شناسنامه، کارت ملی و عکس سه در چهار خودتان را به یکی از شعب بانک‌هایی که صندوق امانات به مشتریانشان ارائه می‌کنند ببرید.

به گزارش وقت صبح به نقل از فرارو، اگر کل سرمایه خود را داده و طلا، ارز یا سکه خریده‌اید، حتما باید یک جای مطمئن برای آن‌ها پیدا کنید.

نگه داشتن اجناس ارزشمند در خانه بزرگترین اشتباهی است که می‌توانید مرتکب شوید.

سراغ گاو صندوق هم نمی‌توانید بروید. چرا که خرید گاو صندوق‌های بزرگ برای خانه آنچنان به صرفه به نظر نمی‌رسد.

اگر هم گاو صندوق کوچک بخرید، ممکن است دزد عزیز آش را با جاش برده و کل گاو صندوق را با اموال داخلش بدزدد.

برای همین بهترین راه برای نگه داری از اشیا قیمتی صندوق امانات بانک است.

ایرانی‌های زیادی در طول یک سال گذشته به موتور جستجوی گوگل مراجعه کرده‌اند و پرسیده‌اند صندوق امانات کدام بانک بهتر است؟

طبیعی است که پس از اتفاقات رخ داده در این‌مدت خیلی‌ها سرمایه‌هایشان را که خون‌دل‌ها خورده‌اند به دلار و یورو و سکه و طلا تبدیل کرده باشند. قبول کنید که نگهداری از این سرمایه‌های باارزش در خانه اصلا عاقلانه نیست و برای حفظ‌شان باید دنبال جایی مطمئن بگردید.

صندوق امانات بانک‌ها دقیقا به‌همان شکلی است که در فیلم‌های خارجی می‌بینیم. یک نفر از پرسنل بانک همراهی‌تان می‌کند تا وارد گنجینه بزرگ و امنی بروید که در آن یک صندوق مخصوص شما قرار دارد.

برخلاف فیلم‌ها این صندوق کاملا امن است و قرار نیست دزد‌های با سوراخ کردن زمین و کندن تونل به آن دسترسی پیدا کنند.

چطور می‌توانیم صندوق امانات داشته باشیم؟

خیلی راحت! کافی است شناسنامه، کارت ملی و عکس سه در چهار خودتان را به یکی از شعب بانک‌هایی که صندوق امانات به مشتریانشان ارائه می‌کنند ببرید.

فهرست این شعبه‌ها در سایت هر کدام از بانک‌ها موجود است، ولی عموما شعب مرکزی بانک‌ها در شهر‌های پرجمعیت دارای صندوق امانات هستند.

بعضی بانک‌ها خیلی اصرار دارند که حتما به مشتریان ارزنده و سرمایه‌دارشان صندوق امانات بدهند و در طرف مقابل بعضی بانک‌ها حتی به کسانی که در بانک حساب ندارند هم صندوق امانات ارائه می‌کنند.

برای همین بهتر است شرایط هر کدام از بانک‌ها را برای ارائه صندوق امانات مطالعه کنید.

صندوق امانات ممکن است چه دردسر‌هایی داشته باشد؟

اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، باید علاوه بر مزیت‌های صندوق امانات، دردسر‌هایی که ممکن است این صندوق‌ها برای کاربرانشان داشته باشند را هم بگوییم.

مهمترین ایراد صندوق امانات این است که صرفا در ساعات اداری می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

با این حساب اگر در ساعات غیر اداری لازم شود که سراغ صندوق امانات رفته و چیزی از آن بردارید، هیچ راه دسترسی وجود ندارد و باید تا شروع ساعات اداری روز بعد منتظر بمانید. علاوه بر این صندوق امانات یک مشکل دیگر هم دارند.

آن هم اینکه جز شما کس دیگری نمی‌تواند آن را باز کند. هرچند این مورد جزء مزیت‌های صندوق امانات است، ولی گاهی می‌تواند دردسرساز باشد.

اگر خدایی نکرده برایتان اتفاقی بیافتد و به هر دلیلی نتوانید برای برداشتن چیزی از صندوق امانات به بانک مراجعه کنید، هیچکس نمی‌تواند کمکتان کند. مگر آنکه از قبل یک نفر را به عنوان وکیلتان برای دسترسی به صندوق امانات به بانک معرفی کرده باشید.

دردسر دیگر صندوق امانات برای زمانی است که خدایی نکرده فوت کرده باشید. در چنین حالتی وراث باید تا پایان انحصار ورثه صبر کرده و بعد آن با حضور مسئولان بانک صندوق امانات را باز کنند.

در مجموع خیلی از مشکلاتی که صندوق امانات دارند، به نوعی مزیت هم محسوب می‌شوند. امنیت بالا، دردسر‌های خودش را دارد.

شرایط صندوق امانات ارائه شده توسط بانک‌ها

هر یک از بانک‌ها شرایط خاص خود را برای اجاره دادن صندوق امانات دارند. از ابعاد صندوق‌ها گرفته تا نرخ اجاره و ودیعه صندوق امانات در بانک‌ها. همچنین تعداد شعبی که امکان ارائه صندوق امانات به مشتریان را دارند، دیگر نکته مهمی است که در این مورد باید به آن توجه کنید.

صندوق امانات بانک ملی:

صندوق امانات بانک ملی اندازه‌های مختلفی دارد. برای دریافت این صندوق‌ها باید مثل یک خانه برای آن رهن و اجاره بپردازید. اجاره هر سانتی متر مکعب این صندوق‌ها در سال ۱۰ تومان (تک تومان) است.

کوچکترین صندوق امانات بانک ملی پنج هزار سانتی متر مکعب است (حدودا با ابعاد ۲۰*۱۶*۱۶) و این یعنی برای اجاره کوچکترین صندوق امانات در بانک ملی باید مبلغ ۵۰ هزار تومان سالانه اجاره‌بها بپردازید. علاوه بر این مبلغ رهن هر کدام از این صندوق‌ها هشت برابر مبلغ اجاره سالانه است که برای کوچکترین صندوق امانات می‌شود ۴۰۰ هزار تومان ودیعه که بعد از پایان قرارداد به شما بازگردانده خواهد شد.

در بانک ملی استفاده از صندوق امانات هیچ کارمزدی ندارد و می‌توانید هر چند بار که خواستید برای دسترسی به صندوق امانات خود به بانک مراجعه کنید.

برای صندوق امانات در این بانک دو کلید صادر شده و هر دو در اختیار شما قرار می‌گیرد. در صورتی که هر کدام از آن‌ها مفقود شود، باید علاوه بر هزینه تعمیر قفل یا کلید، مبلغ ۱۰ هزار تومان هم به عنوان کارمزد بپردازید. ۲۵ شعبه بانک ملی در تهران به صندوق امانات مجهز هستند و علاوه بر این شعب بانک ملی در ۳۷ شهر دیگر قابلیت ارائه صندوق امانات به مشتریان را دارند.

به طور کلی ۶۸ شعبه بانک ملی در سراسر کشور دارای صندوق امانات هستند.

صندوق امانات بانک پاسارگاد:

صندوق امانات بانک پاسارگاد در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. صندوق امانات کوچک در ابعاد ۱۰*۱۲.۵*۶۰ (هفت هزار و ۵۰۰) سانتی‌متر مکعب هستند و مشتریان برای اجاره آن باید سالانه ۷۵ هزار تومان اجاره‌بها بپردازند.

مبلغ ودیعه برای اجاره این صندوق‌ها ۶۰۰ هزار تومان است.

صندوق امانات متوسط بانک پاسارگاد ۱۵ هزار سانتی‌متر مکعب حجم دارد و در ابعاد ۶۰*۲۵*۱۰ سانتی متر ساخته شده است. ودیعه لازم برای این صندوق‌ها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و علاوه بر این باید سالانه ۱۵۰ هزار تومان به عنوان اجاره‌بهای صندوق امانات به بانک بپردازید.

صندوق امانات بزرگ این بانک ابعادی معادل ۶۰*۲۵*۲۰.۵ سانتی‌متر دارد که حجم آن می‌شود حدود ۳۱ هزار سانتی‌متر مکعب. برای دریافت چنین صندوقی، باید علاوه بر ودیعه دو میلیون و ۴۶۰ هزار تومانی، مبلغی معادل ۳۰۷ هزار تومان به عنوان اجاره سالانه به بانک بپردازید.

باید توجه داشته باشید که جانبازان، معلولان، آزادگان جنگ تحمیلی و خانواده شهدا از ۵۰ درصد تخفیف در این مبالغ برخوردار خواهند بود. بانک پاسارگاد در شهر‌های تهران، تبریز، مشهد، شیراز، اردبیل، رشت، ساری، کرمان، اهواز، دزفول، قشم و شهرکرد شعبه‌های ارائه کننده صندوق امانات دایر کرده است.

صندوق امانات بانک شهر:

صندوق امانات بانک شهر در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. صندوق امانات کوچک در ابعاد ۵۰*۳۰*۹.۱ (۱۴ هزار) سانتی‌متر مکعب هستند و مشتریان برای اجاره آن باید سالانه ۱۳۶ هزار تومان اجاره‌بها بپردازند.

مبلغ ودیعه برای اجاره این صندوق‌ها حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

صندوق امانات متوسط بانک شهر ۲۱ هزار سانتی‌متر مکعب حجم دارد و در ابعاد ۳۰*۵۰*۱۴.۱ سانتی متر ساخته شده است. ودیعه لازم برای این صندوق‌ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و علاوه بر این باید سالانه ۲۱۰ هزار تومان به عنوان اجاره‌بهای صندوق امانات به بانک بپردازید.

صندوق امانات بزرگ این بانک ابعادی معادل ۳۰*۵۰*۲۹.۱ سانتی‌متر دارد که حجم آن می‌شود حدود ۴۴ هزار سانتی‌متر مکعب. برای دریافت چنین صندوقی، باید علاوه بر ودیعه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، مبلغی معادل ۴۴۰ هزار تومان به عنوان اجاره سالانه به بانک بپردازید.

بانک شهر در چهار شعبه خود در تهران، دو شعبه در شیراز و یک شعبه در کیش، قزوین و تبریز امکان دریافت صندوق امانات را فراهم کرده است. این صندوق امانات دو قفل دارد که هر کدامشان دو کلید اصلی و یدک می‌خورند.

یکی از قفل‌ها به دست بانک و دیگری به دست مشتری گشوده خواهند شد.

صندوق امانات بانک ملت:

صندوق امانات بانک ملت در انواع مکانیکی و الکترونیکی به مشتریان تعلق می‌گیرند. مدیریت شعب استان‌های تهران، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان و قزوین به صندوق‌های مکانیکی مجهز شده‌اند و هر کدامشان صندوق امانات با ابعاد مخصوص به خود را دارند.

صندوق امانات الکترونیکی بانک ملت ضریب امنیتی بالاتری دارد و برای استفاده از آن‌ها علاوه بر ابزار مکانیکی و دیجیتالی، پارامتر‌های بایومتریک و … نیز پیش‌بینی شده است.

صندوق امانات الکترونیکی بانک ملت در مدیریت شعب مناطق تهران و استان‌های فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل و بوشهر به مشتریان ارائه می‌شود. شروط تعیین شده برای دریافت صندوق امانات بانک ملت کمی سخت‌تر است و صرفا مشتریان ارزنده قابلیت استفاده از این خدمت را دارند.

طوری که در شرایط آن مناسب بودن ظرفیت مالی مشتری، نداشتن چک برگشتی، بدهی غیرجاری و داشتن حساب قرض‌الحسنه جاری بدون دسته چک یا کوتاه‌مدت عادی نزد بانک ملت ذکر شده است. ودیعه صندوق کوچک در این بانک ۹۵۰ هزار تومان است و باید سالی ۱۱۸ هزار تومان اجاره بدهید.

ودیعه مورد نیاز برای صندوق متوسط یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومان و اجاره سالانه ۱۹۷ هزار تومان تعیین شده است. بانک ملت صندوق‌های بزرگ خود را با ودیعه قابل بازگشت سه میلیون و ۱۴۹ هزار تومان و اجاره سالانه سه میلیون و ۹۴۰ هزار تومان واگذار می‌کند.

صندوق امانات بانک اقتصاد نوین:

صندوق امانات بانک اقتصاد نوین در شش شعبه این بانک به مشتریان ارائه می‌شود. از این تعدادسه شعبه در تهران قرار دارند و سه شعبه دیگر در تبریز، یزد و آمل دایر شده است.

صندوق امانات این بانک در پنج اندازه مختلف ساخته شده که ابعاد کوچکترین آن‌ها ۳۲*۴۹*۵ سانتی‌متر است و بزرگترین آن با ابعاد ۳۲*۴۹*۳۰ سانتی‌متر به مشتریان ارائه می‌شود.

صندوق امانات بانک سامان:

صندوق امانات در حال حاضر در ۳۳ شعبه بانک سامان به مشتریان ارائه می‌شود. از این تعداد، حدود ۱۹ شعبه در تهران و ۱۴ شعبه در دیگر شهر‌های کشور به صندوق امانات مجهز شده‌اند. نکته مهم در مورد صندوق امانات بانک سامان این است که حتی کسانی که مشتری این بانک نیستند هم می‌توانند از صندوق امانات این بانک استفاده کنند.

با توجه به ابعاد مختلف صندوق‌ها در شعبه‌های این بانک، مبلغ ودیعه برای هر کدام از صندوق‌ها بین یک میلیون تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان متفاوت است. نرخ اجاره این صندوق‌ها هم بین ۱۳۰ تا ۴۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که به صورت سالانه از مشتری دریافت می‌شود.

صندوق امانات بانک آینده:

صندوق امانات بانک آینده در پنج شعبه این بانک در شهر‌های تهران، تبریز، سمنان، مشهد و یزد در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

ابعاد صندوق امانات بانک‌ها در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ متغیر است. طول و عرض همگی آن‌ها ۵۰*۲۸.۱ سانتی متر است و ارتفاع آن بین ۹.۱، ۱۴.۱ و ۲۹.۱ متغیر است. نرخ ودیعه و اجاره صندوق امانات بانک آینده در سایت این بانک اعلام نشده و ممکن است در هر شعبه متفاوت باشد.

صندوق امانات بانک رفاه:

صندوق امانات بانک رفاه در هر شعبه آن ابعاد متفاوتی دارد و برای اطلاع از اجاره‌بها و ودیعه آن باید به شعب ارائه دهنده صندوق امانات در شهر‌های مختلف مراجعه کنید. ۳۹ شعبه بانک رفاه در سراسر کشور به صندوق امانات مجهز است که از این تعداد، ۱۱ شعبه در استان تهران واقع شده‌اند.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا