اقتصادسرخط

پرفروش ترین خودروی بازار 50 میلیون تومان ارزان شد!

قیمت خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی به دلیل ریزش نرخ دلار به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

به گزارش وقت صبح به نقل از همشهری آنلاین؛ قیمت خودرو از نیمه اسفند با شروع روند کاهش نرخ ارز، کاهشی شد. اما روز گذشته و به‌دنبال توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی‌ روابط، شتاب کاهش نرخ دلار بیشتر شد؛ تغییری که در بازار خودرو به کاهش چشمگیر قیمت تمام خودروها انجامید.

مقایسه تغییرات قیمت خودرو در فاصله بین جمعه ۱۹ اسفند تا شنبه ۲۰ اسفند نشان می‌دهد قیمت خودروهای پرفروش مثل گروه پژو و همچنین انواع پراید و تیبا تا ۸ درصد و قیمت خودروهای گران‌قیمت‌تر در برخی موارد بیش از ۱۰درصد پایین آمد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران درباره دلایل این کاهش قیمت به همشهری گفت: خودرو در ایران با توجه به محدودیت عرضه تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده و کوچک‌ترین نوسان نرخ ارز بر قیمت آن تأثیر دارد.

سعید مؤتمنی با اشاره به نوسانات مداوم قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، اضافه کرد: وقتی دلار از ۳۳هزار تومان گذشت افزایش قیمت را در بازار خودرو شاهد بودیم و تا زمانی که به ۵۸هزار تومان رسید این رشد ادامه یافت. امروز هم که قیمت دلار پایین آمده کاهش قیمت خودرو را شاهد هستیم.

اما نکته قابل توجه این است که بالا رفتن قیمت خودرو خیلی سریع اتفاق می‌افتد و برعکس، کاهش قیمت زمان‌بر است.

به‌گفته او در روزهای اخیر قیمت تمام خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی بین ۸ تا ۱۵درصد کاهش یافته و ۲۰۶تیپ۲ و پژو پارس به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروهای بازار ۵۰میلیون تومان ارزان شده‌اند.

تیبا و کوییک هم بین ۳۰ تا ۴۵میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند و افت قیمت در خودروهای مونتاژی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰میلیون تومان بوده است.

پیش‌بینی بازار تا شب عید

موتمنی، بازار خودرو را تا پایان سال بدون تغییر پیش‌بینی کرد و گفت: این هفته عملا آخرین هفته سال در بازار خودرو محسوب می‌شود و بعید است هفته آینده تغییری را در این بازار شاهد باشیم. اما در حال حاضر نیز با توجه به اینکه تغییرات نرخ ارز لحظه‌ای است خریداری در بازار وجود ندارد.

به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، خریداران معمولا ترجیح می‌دهند تا زمانی که قیمت ارز به ثباتی چند روزه نرسد خریدی انجام ندهند. چون احتمال ریزش بیشتر قیمت ارز وجود دارد.

تغییرات قیمت خودرو

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا