آموزش و سرگرمیویدئو

ویدئو/ وقتی ناصر الدین شاه جیران را زیر مشت و لگد می‌گیرد!

ویدئویی از بخشی از سریال جیران در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش وقت صبح، در این بخش ناصر الدین شاه با بازی بهرام رادان جیران با بازی پریناز ایزدیار را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

 

عشقی که ناصرالدین شاه بر مزارش آرام گرفت

جیران که نام اصلی او خدیجه خانم تجریشی است ملقب به فروغ السلطنه (درگذشته ۱۲۷۶ قمری)، یکی از همسران محبوب و اولین سوگلی ناصرالدین‌شاه قاجار، پادشاه ایران بود.

جیران ملقب به فروغ السلطنه از همسران برگزیده ناصرالدین شاه بود. جیران دختری زیبا از اهل تجریش بود. چشمانی چنان گیرا داشت که از هر بیننده دل میربود. شاه نیز به دیدگان آهوی وی دلباخته و اسیر عشقش شده بود.

روزی دور از او زیستن نمیتوانست و ماهی جز وی در آسمان زندگی خود نمیدید. در کنار جیران دیگر همسران خود را از یاد برده و آتش حسادت در دل خسته آنان افروخته بود. جیران از شاه دو پسر آورد که هردو ولیعهد خوانده شدند ولی در کودکی از دست رفتند.

جیران در جوانی به بیماری درمان ناپذیر مبتلا آمد. شاه روزی چند بار و هر بار چند ساعت در کنار بستر بیمار محبوبش می‌نشست و بیشتر داروها را بدست خویش به وی میخوراند سرانجام حالش به وخامت گرائید و پزشکان در علاجش فروماندند.

عشق ماندگار

روزی که جیران واپسین دقایق تلخ و شیرین زندگی را میگذرانید شاه لحظه‌ای از بالینش دور نشد و چون آخرین دم بر روی لبان بیرنگش سرد شد همسر تاجدار بر جسد بی‌جان دلدار زار گریست…

ناصرالدین شاه هرگز لقب جیران واجازه‌ی سکونت در عمارت اورا به کسی نداد. گاه خود بدان خلوت انس رفته زمانی بافکر روزگار گذشته ویادگارهای یار از دست رفته همدم و هم داستان میگشت.

تاشاه را جان به تن بود مهر جیرانش ازدل بیرون نشد و روزی که در حرم عبدالعظیم هدف تیر بیداد گشت دست بر زخم سینه نهاده خود را به ارامگاه جیران رسانید.

در کنارش جان داد و همانجا بخاک سپرده شد. از آنجا که تیر بر قلب پر مهر شهریار نشست تا تربت یار چند گام بیش فاصله نبود و این آخرین راهی بود که پس از پنجاه سال سلطنت با دل خونبار پیمود.

نوشته های مشابه

guest
10 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا