بازار

هزینه پاسپورت و عوارض خروج از کشور

هزینه پاسپورت و تمدید آن و همچنین هزینه عوارض خروج از کشور از جمله مواردیست که اگر در فکر خروج از کشور باشید، اطلاع از آنها برای شما مفید خواهید بود.

در این مقاله تصمیم داریم برای افرادی که قصد خروج از کشور را دارند، در ابتدا بگوییم که چطوری برای دریافت پاسپورت یا تمدید پاسپورت اقدام کنند و در این مسیر چقدر باید برای هزینه پاسپورت یا هزینه تمدید پاسپورت بپردازند و سپس به سراغ هزینه عوارض خروج از کشور خواهیم رفت و برای پرداخت آن، به شما چند روش و سامانه را معرفی می‌کنیم.

هزینه پاسپورت 1401

باتوجه به تغییراتی که ممکن است در هزینه پاسپورت 1401 تا پایان سال داشته باشیم، به صورت جز به جز به هزینه‌ها اشاره نمی‌کنیم اما باید بدانید که چیزی در حدود 400 هزار تومان که بخشی از آن به صورت نقد نیاز خواهد بود و بخشی از آن به صورت پرداخت از کارت عابر بانک، لازم است که در هنگام ورود به مرکز پلیس +10 نزدیک محل سکونتتان، همراه خود داشته باشید.

این هزینه حدود 400 هزار تومان شامل هزینه‌های مختلف از جمله هزینه فرم پاسپورت، هزینه عکس و … است که به متصدی امور گذرنامه در پلیس +10 پرداخت خواهید کرد.

در نظر داشته باشید، باتوجه به اینکه ممکن است در آینده، این هزینه تغییر کند، جهت اطلاع از به‌روزترین اخبار و هزینه‌ها، می‌توانید به مطلب جامع مجله سایت لتس گو یونی که درباره مدارک لازم پاسپورت و همچنین هزینه پاسپورت نگارش شده است، مراجعه نمایید.

برای گرفتن پاسپورت چه مدارکی لازم است

در خصوص اطلاع جامع در خصوص مدارک لازم برای پاسپورت 1401 هم می‌توانید از همان لینک بالا که خدمتتان از سایت لتس گو یونی معرفی کردیم مراجعه نمایید، اما به طور کلی مدارک پاسپورت شامل مواردی می‌شود که تصمیم داریم آن را به صورت یک داستان برای شما ترسیم کنیم.

” تصمیم گرفتم به همراه خانواده، سفر خارج از کشور را تجربه کنم. باتوجه به اینکه آقا هستم اطلاع دارم که کارت پایان خدمت یا معافیت برای گرفتن پاسپورت لازم هست و خوشحالم که این مورد را چند سال گذشته انجام دادم و حالا به راحتی می‌تونم برای گرفتن پاسپورت اقدام کنم.

بنابراین با جستجو در سایت پلیس الکترونیک، از نزدیک‌ترین شعبه پلیس +10 نزدیک محل سکونتم باخبر شدم و در سایت لتس گو یونی درباره هزینه پاسپورت و مدارک پاسپورت اطلاعات لازم را کسب کردم.

این مدارک با در نظر داشتن موقعیت من و خانواده، شامل موارد زیر می‌شد:

  • اصل و کپی از صفحات شناسنامه و کارت ملی و همچنین برای آقایان کارت پایان خدمت یا معافیت
  • اصل و کپی مدرک محضری اجازه نامه خارج شدن از کشور برای خانم‌های متاهل (که این رو باید از محضرنامه قبل از ورود به پلیس +10 دریافت کنید)
  • لباس مناسب برای آقایان و خانم‌ها جهت عکس (این عکس داخل پلیس +10 گرفته خواهد شد و خانم‌ها حتما باید مقنعه داشته باشند و آقایان پیراهن تمام سفید یا کراوات نداشته باشند)
  • همراه داشتن هزینه پاسپورت (به صورت نقد و عابر بانک)

مدارک مورد نیاز برای پاسپورت را حاضر کردم و باتوجه به توصیه‌هایی که مبنی بر شلوغی مراکز پلیس +10 شنیده بودم، صبح زود به همراه خانواده برای دریافت 3 پاسپورت به سمت پلیس +10 رهسپار شدیم.

از باجه گذرنامه نوبت گرفتیم، ابتدا مدارک را بازدید کردند و سپس فرم پاسپورت را تحویل دادند تا تکمیل کنیم و این فرم شامل مواردی از جمله نام و نام خانوادگی به فارسی و انگلیسی، تاریخ تولد به شمسی و میلادی، شماره شناسنامه به همراه شماره سریال آن و همچنین کد ملی و آدرس محل سکونت و .. بود که پس از تکمیل به متصدی تحویل دادیم.

پس از آن نوبت به عکس رسید که در بخش مجزا گرفته داخل همان پلیس +10 گرفته می‌شود و البته نباید انتظار عکس قشنگی داشته باشید!

در نهایت با ثبت در سیستم، امضا و اثر انگشت و پرداخت هزینه پاسپورت ، مراحل گرفتن پاسپورت به پایان رسید و باید چند روزی منتظر باشیم که این مدرک مهم برای سفرهای خارجی، توسط پُست به دست ما برسد.”

هزینه پاسپورت و عوارض خروج از کشور.

هزینه تمدید پاسپورت 1401

پاسپورت ایران دارای اعتبار 5 ساله است و حداقل اعتبار لازم گذرنامه برای خروج از کشور، 6 ماه می‌باشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که گذرنامه‌تان نیاز به تمدید دارید، بهتر است بدانید، هزینه تمدید پاسپورت 1401 همانند هزینه پاسپورت 1401 است.

در واقع مراحلی که شما برای تمدید پاسپورت طی می‌کنید و برای آن هزینه پرداخت می‌کند، همانند شرایطی است که برای اولین بار قصد گرفتن این مدرک را دارید، مگر اینکه شرایط شما نسبت به قبل تغییر کرده باشد.

فقط توجه داشته باشید در مدارک لازم برای تمدید پاسپورت ،  گذرنامه‌ای که منقضی شده و قصد تمدید آن را دارید را نیز قرار دارد.

پاسپورت چند روزه صادر می‌شود؟

به طور کلی حدود یک هفته تا دو هفته طول خواهد کشید تا گذرنامه توسط مامور پُست، به شما تحویل داده شود و حتی در برخی موارد دیده شده، این زمان به زیر یک هفته هم رسیده است. اما در هر صورت، همان میانگین 10 روز را در نظر داشته باشید بهتر است.

عوارض خروج از کشور

همانطور که احتمالاً از اخبار شنیده‌اید، عوارض خروج در حال حاضر به صورت پله‌ای افزایش می‌یابد که برای اولین سفر خارجی در سال، مبلغ 400هزار تومان را در نظر گرفته شده است. (در زمان نگارش این مطلب)

اما اگر در 1 سال، این بار دوم شماست که قصد خروج از کشور دارید، این هزینه به 600 هزار تومان می‌رسد و برای سومین خروج یا بیشتر باید مبلغ 800 هزار تومان را بپردازید. برخی از افراد شامل معافیت می‌شوند که در مطلب عوارض خروج از کشور در مجله سایت لتس گو یونی ، به این موارد و همچنین به‌روزترین اخبار اشاره شده است.

هزینه پاسپورت و عوارض خروج از کشور.

سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج برای سفرهای خارجی، چندین روش و سامانه وجود دارد که به عنوان بهترین گزینه می‌توانیم به سامانه سداد به نشانی sadadpsp.ir یا اپلیکیشن ایوا اشاره کنیم و همچنین برای افرادی که امکان استفاده از خدمات آنلاین را ندارند می‌توانند با مراجعه حضوری به بانک ملی و یا دستگاه POS بانک ملی، نسبت به پرداخت عوارض خروج از ایران اقدام نمایند.

امیدواریم این مقاله که درباره هزینه پاسپورت و مدارک لازم برای پاسپورت بود، برای شما مفید واقع شده باشد و سفر خوبی را در پیش روی داشته باشید.

منبع: https://letsgouni.com

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا