آموزش و سرگرمی

نکاتی جالب از شهری که خانه‌هایشان در دو کشور قرار دارند!

شهر بارله هرتوگ (Baarle-Hertog) یک منطقه محصور بلژیکی در هلند است که مناطق کوچک‌تر هلندی به نام بارله ناسائو (Baarle-Nassau) در آن قرار دارد. این شهر به ۲۴ منطقه کوچک تقسیم شده و درهای ورودی برخی از ساکنان آن درست در مرز میان دو کشور قرار دارد.

به گزارش وقت صبح، روزیاتو نوشت: در اکثر نقاط دنیا بیدار شدن، دوش گرفتن و بیرون رفتن برای کار یا خرید یک برنامه روتین صبحگاهی است اما برای ساکنان این شهر این کار شامل عبور از چندین مرز ژئوپلیتیکی است.

خطوطی به مثابه مرز

زمین این شهر پر از خطوط گیج کننده است. در بعضی موارد مرزها درست از وسط خانه‌ها می‌گذرند و این به این معنی است که ساکنان می‌توانند در یک کشور غذا بپزند و در کشور دیگر آن غذا را بخورند.

این شهر یک خط مشی و قانون «درِ ورودی» دارد به این معنی که کشور زادگاه شما همانی است که درِ ورودی منزلتان در آن قرار دارد. اما در این میان بعضی خانه‌ها هستند که مرزها درست از وسط درهایشان می‌گذرد. گیج کننده است، نه؟

بارله شهری که خانه‌هایشان در دو کشور قرار دارند.

بارله هرتوگ و بارله ناسائو هر کدام دولت، شورا، شهردار و مدارس خود را دارند. زبانی که به آن صحبت می‌کنید هم بستگی به جایی دارد که پایتان را روی زمینش می‌گذارید؛ اگرچه اکثر افراد صحبت کردن به هر دو زبان فنلاندی و هلندی را آموخته‌اند.

جدای از تمامی قوانین متفاوت دو کشور هلند و بلژیک که باعث سردرگمی ساکنین می‌شود، تصور کنید زندگی در زمانه سخت همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها برای ساکنان این منطقه چگونه بوده است؛

زیرا هلندی‌ها و بلژیکی‌ها قوانین متفاوتی برای فاصله‌گذاری اجتماعی وضع کرده بودند. هر کدام از این دو کشور قوانین خاص خود را برای استفاده از ماسک و باز یا بسته بودن فروشگاه‌ها و رستوران‌ها وضع کرده بودند که باعث دودستگی و پیچیدگی اوضاع برای ساکنان این شهر شده بود.

بارله شهری که خانه‌هایشان در دو کشور قرار دارند.

چرا بارله هرتوگ این‌طور تقسیم‌بندی شده است؟

پیشینه بارله هرتوگ و بارله ناسائو به سال ۱۱۹۸ برمی‌گردد؛ زمانی که این منطقه توسط هنری اول، دوک برابانت تقسیم و بخش‌هایی از آن را به حاکم شهر شوتان داد.

حدود ۶۳۲ سال بعد بلژیک از هلند مستقل شد و بحث درباره اینکه مرز باید کجای شهر قرار بگیرد دهه‌ها به طول انجامید. تصمیم گیری درباره این مناطق در نهایت در سال ۱۹۹۵ انجام شد و این به این معنی است که این شهر به شکل فعلی کمتر از ۳۰ سال قدمت دارد.

بارله شهری که خانه‌هایشان در دو کشور قرار دارند.

امروز این شهر با وجود وسعت کمی که دارد گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند که بسیاری از آن‌ها مشتاق این هستند که با یک حرکت از یک کشور به کشور دیگر بپرند.

 

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا