اجتماعی

نحوه زایمان یوز ایرانی خبرساز شد

جزئیات تازه ای از نحوه زایمان ماده یوز پارک ملی توران منتشر شده و باعث انتقادهای یک دامپزشک ایرانی از تیم پزشکی آنها شده است.

به گزارش وقت صبح به نقل از روزیاتو؛ در پی بحث‌هایی که پیرامون علت سزارین «ایران»، ماده یوز پروژه تکثیر یوز ایرانی و تلف شدن یکی از توله ها بالا گرفت، روز شنبه دکتر ایمان معماریان، دامپزشک مشاور سازمان جهانی نجات حیوانات، تصمیم مسئولان برای انجام زایمان «ایران» به‌ روش سزارین را زیر سوال برد و ادعا کرد پزشکان هنگام عمل سزارین از دستکش استفاده نکردند و یوزپلنگ مادر به همین دلیل توله هایش را نمی‌پذیرد.

او همچنین شیر دادن نادرست به توله ها را علت تلف شدن یکی از آنها دانست.

بیشتر بخوانید: اتفاقی تلخ و ناراحت کننده برای توله های “ایران”

این دامپزشک مسئولان پروژه مرکز تکثیر یوز ایرانی را به نداشتن دانش و تجربه کافی در رابطه با یوزپلنگ ها متهم کرد و این موضوع را دلیل اشتباه در تشخیص جنسیت توله ها دانست.

دکتر بهرنگ اکرامی دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل که جراحی ماده یوز ایرانی را بر عهده داشت در پاسخ به این اظهارات، تصاویری از لحظه تولد فرزندان «ایران» در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرد که نشان می‌دهد توله یوزها برخلاف ادعای دکتر ایمان معماریان از ابتدا با دستکش لمس شده‌اند.

علت نپذیرفتن توله ها توسط ماده یوز ایرانی

او در توضیح این عکس ها نوشت:

اینکه «سزارین بدون دستکش و لمس توله‌ ها علت نپذیرفتن آن‌ها توسط مادر است» توهمات و شایعه ‌پراکنی یک همکار دامپزشک است. انتقاداتی از جمله این که تا به حال یوزپلنگ ندیده‌ایم و در شیردهی اشتباه کرده‌ایم در حالی مطرح می‌شود که «ایران» سالم است و دو هفته دیگر نیز بخیه‌هایش برداشته می‌شود.

توله ‌ها نیز چشم باز کرده، وزن گرفته و سرحال‌اند. کادر یوزندیده، بچه‌های همین کشورند و با افتخار وقت خود را برای این توله‌ ها می‌گذارند.

جای بسی تأسف است که مسائلی از جمله عدم درستی درمان پس از سزارین در یوزپلنگ‌های ایران، سزارین زودرس و ناقص بودن توله ‌ها در اثر آن، توسط یک ایرانی در رسانه ‌های خارجی مطرح شده و این شخص بدون آگاهی کامل و عدم حضور در زمان عملیات به راحتی با حیثیت و دستاوردهای علمی کشور خود بازی می‌کند.

این شخص که به قول خود چندین سال با بهترین متخصصان دنیا کار کرده، موفقیتی به جز ایجاد ناکارآمدی دو یوزپلنگ نر و ماده نداشته است و در حال حاضر در حال تخریب حیثیت ملی خود بدون در دست داشتن مستندات علمی است.

دکتر اکرامی همچنین از تهیه مستندی درباره مراحل تولد یوزها توسط سازمان محیط زیست کشور خبر داد.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا