بازار

نحوه استعدادیابی صحیح کودکان و نوجوانان

علایق و مهارت های کودکان در اوایل کودکی شروع به رشد می کند. برای اینکه کودک در این زمینه ها شایستگی کسب کند، خانواده ها باید زمینه های متنوعی را در اختیار کودکان قرار دهند تا بتوانند تجربه کسب کنند. زیرا اگر رشد کودک مورد حمایت قرار نگیرد، پتانسیل زمینه های علاقه و مهارت به مرور زمان از بین می رود.

استعدادیابی کودک و نوجوان و کشف به موقع و دقیق زمینه های مورد علاقه و مهارت بسیار مهم است. دستاوردها در این زمینه ها از دوران پیش دبستانی بر زندگی دانشجویی و حرفه ای کودک تأثیر می گذارد. این نه تنها بر تحصیل و حرفه تأثیر می گذارد، همچنین مهارت های زندگی اجتماعی، سبک ارتباطی و استانداردهای زندگی را تعیین می کند.

اگر در زمینه کشف و استعدادیابی کودک و نوجوان دچار مشکل هستید مرکز مشاوره و مشاوره کودک در این مسیر به شما یاری خواهد رساند.

چرا علایق و مهارت های کودکان برای خانواده ها مهم است؟

علاقه والدین برای استعدادیابی کودک و نوجوان روز به روز در حال افزایش است. اکنون والدین می دانند که تحصیلات آکادمیک به تنهایی برای موفقیت کافی نیست. به همین دلیل، آنها می خواهند زمینه هایی را که فرزندانشان در آن استعداد دارند، ببینند و توسعه دهند.

با این حال، والدین بیشتر در حال کار هستند و زمانی که می توانند با کودک بگذرانند محدودتر است. این باعث می شود آنها فکر کنند که نمی توانند مشاهدات کافی انجام دهند و در پیگیری رشد خود مشکل دارند. خانواده ها به راهنمایی های آگاهانه تری در مورد علایق و مهارت های فرزندانشان نیاز دارند. در این زمان، مراجعه به مرکز مشاوره و مشاوره کودک توصیه می شود.

چگونه باید علایق و مهارت های کودکان را آشکار کنیم؟

چگونه باید علایق و مهارت های کودکان را آشکار کنیم؟

اول از همه خانواده ها نباید فراموش کنند که هر کودک علایق و مهارت های خاصی دارد و در صورت فرصت می توان آن ها را پرورش داد. هیچ کودکی وجود ندارد که به هیچ چیز علاقه و یا مهارت نداشته باشد. کودکانی هستند که از علایق و مهارت هایشان حمایت نمی شود. بر اساس مدل هوش چندگانه، علایق و مهارت‌های کودکان بر اساس حوزه‌های هوشی غالب آنها متفاوت است. خانواده ها می توانند با شناسایی حوزه هوشی غالب کودک، از نظر علایق و مهارت از فرزندان خود حمایت کنند.

بر اساس نظریه هوش چندگانه گاردنر که در جلسات مشاوره تحصیلی یا مشاوره استعدادیابی کودک و نوجوان بیان می‌شود، 8 بخش هوش وجود دارد که بر علایق و مهارت ها تأثیر می گذارد.

به گفته گاردنر، کودکان ممکن است با توجه به هوش غالب خود زمینه های مختلف علاقه و مهارت را نشان دهند. این مناطق عبارتند از؛

 • ریاضی منطقی
 • کلامی زبانی
 • بصری فضایی
 • ذاتی شخصی شده (درون فردی)
 • اجتماعی بین فردی
 • موزیکال ریتمیک
 • بدنی حرکتی
 • طبیعت گرایانه

چرا علایق و مهارت های کودکان برای خانواده ها مهم است؟

کودکی با هوش کلامی-زبانی قوی با کلمات بهتر است. دایره لغات آنها نسبت به همسالان آنها بالاتر است و نحوه استفاده آنها از کلمات نیز دقیق تر است. این کودکان آنچه را که به آنها گفته شده و گوش داده اند فراموش نمی کنند، حافظه بسیار خوبی دارند. آنها به خواندن، نوشتن و کتاب علاقه دارند.

کودک دارای هوش بصری با دیدن بسیار راحت تر یاد می گیرد. وقتی می خواهید چیزی را آموزش دهید، می توانید با نشان دادن آن به بهترین شکل آن را آموزش دهید. آنها با مشاهده اطلاعات به جای کلامی راحت تر یاد می گیرند.

کودک با هوش بدنی با لمس کردن و کاوش فیزیکی یاد می گیرد. این کودکان کودکانی هستند که باید همه چیز را لمس کنند، مدام در حال حرکت هستند و انرژی بالایی دارند. وسایلی مانند شن بازی، رنگ انگشتی و خمیر بازی برای این کودکان مناسب است تا با لمس کردن خود را ابراز کنند.

والدین می توانند علایق و مهارت های فرزندان خود را با بازی با کودک کشف کنند. در حین بازی با کودکان یا تماشای بازی های آنها، می توانید چیزهای زیادی در مورد دنیای درونی، علایق و مهارت های آنها بیاموزید. در واقع نکاتی که در تعیین میدان هوش باید به آن توجه کنید در انجام بازی های مشترک نیز معتبر است.

برای استعدادیابی کودک و نوجوان در حین بازی با هم، بدون دخالت در بازی شرکت کنید. توجه داشته باشید که او چه اسباب بازی هایی را انتخاب می کند، چه نوع بازی هایی را با اسباب بازی ها تنظیم می کند. مشاهده کنید که چگونه شما را در بازی گنجانده است و چگونه به شما نقش و مسئولیت می دهد. در حین تماشای فرزندتان، جهت استعدادیابی کودک و نوجوان خود سعی کنید پاسخ سوالات زیر را بیابید:

 • هنگام بازی کدام اسباب بازی ها را ترجیح می دهد و با آنها چه فعالیت هایی انجام می دهد؟
 • اسباب بازی ها و فعالیت هایی که او مدت زیادی را با آن سپری می کند چیست؟
 • وقتی بازی نمی کند چه می کند، به چه چیزی علاقه دارد؟

تنوع گزینه ها به یافتن علایق و مهارت ها کمک می کند

تنوع گزینه ها به یافتن علایق و مهارت ها کمک می کند

علایق و زمینه های مهارتی کودکان را می توان با ارائه تنوع کافی به آنها تعیین کرد. فرزند شما ممکن است در زمینه های هنری، ورزشی، علمی و اجتماعی علایق و مهارت هایی داشته باشد. با این حال، هر یک از این مناطق در درون خود به شاخه های جداگانه تقسیم می شوند. اینکه کودک به ورزش علاقه دارد کافی نیست. مهم این است که بدانیم در کدام رشته ورزشی علاقه و مهارت دارد.

گاهی اوقات، خانواده ها ممکن است سعی کنند فرزندان خود را بر اساس علایق و مهارت های خود راهنمایی کنند. طبیعی است که آنها فکر کنند فرزندشان می تواند از فعالیت هایی که خودشان لذت می برند لذت ببرد. با این حال، اگرچه بخش مهمی از هوش ارثی است، اما علایق و مهارت‌های هر فردی ذهنی است.

برای استعدادیابی کودک و نوجوان، نکته مهم ترجیحات شما نیست، بلکه ارزیابی علایق و مهارت های مورد علاقه اوست. کودکی که بتواند علایق و مهارت های خود را تجربه کند، دستاوردهای بزرگی برای آینده خواهد داشت. در مرکز مشاوره و مشاوره کودک راه های بسیاری برای استعدادیابی کودک و نوجوان شما وجود دارد. در صورت نیاز به این مراکز مراجعه کنید.

خانواده ها ممکن است نتوانند علایق و مهارت های فرزندان خود را شناسایی کنند، حتی اگر وقف، تنوع و زمان لازم را اختصاص دهند. ویژگی های خلقی برخی از کودکان ممکن است تعیین حوزه های مورد علاقه و مهارت آنها را دشوار کند. یا ممکن است خانواده در اجازه دادن به تصمیمات و جهت گیری های کودک مشکل داشته باشد و ممکن است ناخواسته مداخله کند.

به همین ترتیب، انتظارات خانواده ها از فرزندانشان ممکن است فراتر از پتانسیل کودک باشد. انتظارات غیرواقع بینانه خانواده می تواند تشخیص زمینه های مورد علاقه و مهارت را دشوار کند. در مرکز مشاوره و با کمک مشاور کودک می توان بر این مشکل غلبه کرد.

هنگامی که زمینه های علاقه و مهارت کودک توسط خانواده و یا در مرکز مشاوره و مشاوره کودک به درستی تعیین شود، از دوره پیش دبستانی پیشرفت در عملکرد افزایش می یابد. به لطف راهنمایی صحیح، کودک در زندگی تحصیلی، زندگی حرفه ای و روابط اجتماعی موفق تر خواهد بود.

هنگامی که علایق و مهارت های کودکان کشف می شود، آگاهی ای به دست می آید که بر کل زندگی آنها تأثیر می گذارد. اگر به عنوان والدین در طول این فرآیند کشف با مشکلاتی روبرو هستید می توانید از حمایت مرکز مشاوره و مشاوره کودک برخوردار شوید.

 

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا