آموزش و سرگرمی

“مهمونی طهماسب” جنجال به پا کرد!

روزنامه جام جم (ارگان مطبوعاتی صداوسیما) طی یادداشتی از برنامه «مهمونی» ایرج طهماسب، مجری و کارگردان معروف انتقاد کرده است.

به گزارش وقت صبح، روزنامه جام جم (ارگان مطبوعاتی صداوسیما) طی یادداشتی از برنامه «مهمونی» ایرج طهماسب، مجری و کارگردان معروف انتقاد کرده است.

در بخشی از این یادداشت آمده:

* گلناز طهماسب، دختر ایرج طهماسب با دوربینی پشت سر پدر مو سپیدکرده‌اش راه می‌افتد و از او می‌پرسد: «بابا! چی دارین می‌گیرین؟» طهماسب بعد از «جانم» می‌گوید: «یه برنامه‌ست دیگه پدر».

وقتی دخترش از او می‌پرسد آیا کمی درباره این برنامه در حال ساخت توضیح می‌دهد، طهماسب اخم می‌کند و می‌گوید: «نخیر!» اما دختر که رگ خواب پدر را در دست دارد و از نقطه ضعف و درواقع از نقطه قوت او با خبر است، با سوالی اخم‌های پدر را باز می‌کند و او را سر شوق می‌آورد:

«عروسک هم دارین؟» طهماسب هم ذوق می‌کند و چشمک و لبخند همزمانی می‌زند و می‌گوید: «داریم.»

این شرح ویدئوی کوتاهی است که اواخر سال گذشته در فضای مجازی منتشر شد و خبر از ساخت برنامه تازه‌ای به نام «مهمونی» می‌داد.

* برای مخاطبانی که سال‌ها طهماسب را در قالب آقای مجری در تلویزیون و در برنامه موفق و محبوب و پرمخاطب کلاه‌قرمزی دیده بودند، تماشای او در فضایی تازه و در شبکه نمایش‌خانگی، کنجکاوی برانگیز به نظر می‌رسید و قرار بود آن نوستالژی و خاطرات شیرین تلویزیونی و سینمایی طهماسب و برنامه‌ها و فیلم‌هایش تکرار شود.

فاصله زیاد با کلاه قرمزی

* اما باوجود برخی عروسک‌ها و لحظات موفق، مهمونی هنوز با بهترین کارهای او به ویژه مجموعه برنامه کلاه‌قرمزی فاصله دارد. هرچند موفقیت کارهای طهماسب معمولا زمانبر است و شاید قضاوت درباره موفقیت یا شکست برنامه‌هایش، نیاز به گذشت زمان دارد و غالبا کمی طول می‌کشد که شخصیت‌های عروسکی‌اش جا بیفتند و با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

راستش همان برنامه کلاه‌قرمزی را هم بیشتر از این‌که مخاطب خردسال و کودک داشته‌باشد، تماشاگران بزرگسال و بچه‌های دیروز با شوق و علاقه و جدیت پیگیری می‌کردند.

خیلی از شوخی‌ها و اشاره‌ها را بزرگ‌ترها می‌گرفتند و کوچک‌ترها بیشتر جذب ظاهر عروسک‌ها و تکیه‌کلام‌ها و رقص و آواز آنها می‌شدند. اما به نظر می‌رسد سهم مخاطبان هدف در مهمونی تغییر اساسی کرده و بزرگ‌ترها نصیب بیشتری از حرف‌ها و شوخی‌های عروسک‌ها و فضای کلی برنامه می‌برند و این برنامه چندان مناسب کودکان نیست.

* هرچند سعی شده با درجه‌بندی مثبت ۱۲ و دسته‌بندی برنامه به عنوان کمدی و تاک‌شو، بچه‌ها را از تماشای برنامه منصرف کنند اما می‌دانیم که باتوجه به حضور عروسک‌هایی در این برنامه چنین ممانعتی چندان شدنی نیست.

حرف‌ها و تکیه‌کلام‌ها از سوی پشه

به جز این با در نظر گرفتن به کاربردن برخی حرف‌ها و تکیه‌کلام‌ها از سوی پشه و هتاکی‌ها و فحاشی‌های ناتمام بادوم (پسرک گلفروش)، خطر بدآموزی به شدت در کمین هر کودکی حتی بزرگ‌تر از ۱۲ سال است که گذرش به تماشای این برنامه بیفتد.

* اگر این اتفاق افتاد، همان‌قدر که طهماسب موقع فحاشی، جلوی دهان بادوم را می‌گیرد، همزمان پدر و مادرها هم باید جلوی گوش‌های بچه‌هایشان را بگیرند!

* ایرج طهماسب و حمید جبلی از مهم‌ترین و موفق‌ترین زوج‌های هنری تلویزیون و سینمای ایران هستند که به ویژه با همکاری در مجموعه‌های کلاه‌قرمزی درخشیدند اما نکته غریب مهمونی، غیبت حمید جبلی در پروژه است. اتفاقی که اگرچه شاید موقت و مقطعی باشد اما قطعا تاثیرش را گذاشته و می‌توان جای خالی جبلی و هنرش را در این برنامه حس کرد.

نوشته های مشابه

guest
2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا