معماری خاص روسیه؛ با ساختمان های گنبد پیازی آشنا بشویم!

این کلیسا با قدمتی بالغ بر 450 سال ، در میدان سرخ مسکو جای خوش کرده است و به‌ عنوان یکی از برجسته‌ ترین بنا‌های تاریخی کشور روسیه بشمار می رود که به دستور ایوان چهارم مشهور به ایوان مخوف بنا نهاده شده است.

وقت صبح– کلیسای سنت باسیل یا واسیلی برای گرامیداشت تسخیر دژ تاتار بنام کازان در سال 1552 میلادی ساخته شده است و این پیروزی درست در روز جشن میانجی‌ گری مریم مقدس اتفاق افتاد و نام این کلیسا برگرفته از نام  واسیلی مقدس  می باشد که بسیار هم مورد احترام مردم روسیه بخصوص اهالی مسکو می باشد.

به گزارش گروه ترجمه وقت صبح، از زمان های دیرین دین مسیحیت دارای سمبل ها و نشانه هایی بوده که در معماری کلیساها جلوه گر می‌شدند.

از اواخر قرن 16 تا 17 کلیساهای سقف چادری با گنبدهای طلایی بر روی آن رایج شدند.

این کلیساها اغلب دارای برج های ناقوس سقف چادری بودند که به آنها متصل می شدند.

معمولی ترین و قابل تشخیص ترین عنصر کلیسای جامع سنت باسیل گنبدی است که با یک صلیب هشت پر تاجگذاری شده است.

فرم پیازی

متداول ترین فرم آنها، گنبدهای پیازی شکل هستند.گنبدهای پیاز شکل در روسیه بعد از ساخت کلیسای جامع سنت باسیل یعنی نیمه قرن شانزدهم میلادی گسترش پیدا کردند.

کلیسای سنت باسیل مسکو در سال 2022، 463 ساله شد.

در طول سال هایی که بر پا بود و استوار در کنار دیگر جاذبه های مسکو در میدان سرخ قرار داشت، آسیب های بسیاری به آن وارد شده است.

این کلیسا بارها دچار آتش سوزی، آسیب هایی بر اثر حمله سپاه ناپلئون به مسکو شده است.

حتی در یکی از طرح های وسعت بخشی به شهر که استالین داده بود نیز، بخش هایی از آن تخریب شد تا لشکر استالین بتوانند بدون وقفه ای در رژه خود وارد میدان سرخ مسکو شوند.

با این وجود، چنین بنایی ابهت و زیبایی خود را همچنان حفظ نموده است و هنوز که هنوز است تنها بنایی در میدان سرخ مسکو است که به دلیل وجود رنگ های پاستیلی که دارد، اول از همه جلب توجه می کند.

رنگ گنبدهای کلیسای جامع سنت باسیل

گنبدهای کلیساهای ارتدوکس از نظر رنگ نیز دارای تنوع گسترده ای هستند. در واقع می توان هر رنگ را دارای نماد و مفهومی متفاوت در معماری کلیسای ارتدوکس روسیه دانست.

تعداد گنبدهای کلیساهای مشهور روسیه

تعداد گنبدها در کلیساهای ارتدوکس بسیار مهم و هرکدام به عددی مقدس در مسیحیت مرتبط می شود.

 

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیرخروج از نسخه موبایل