سلامت و زندگی

معجزه باورنکردنی جویدن آدامس بعد از جراحی!

به گفته محققان، تعطيلي سيستم گوارش، يکي از شايع‌ ترين عوارض جراحي قلب است که با جویدن آدامس می توان با آن مقابله کرد.

به گزارش وقت صبح به نقل از مديکال اکسپرس؛ پژوهشگران در تحقيقات خود مطرح کرده اند جويدن آدامس پس از جراحي، يک روش موثر و کم‌هزينه است که به بهبود احساس بيماران پس از جراحي کمک مي‌کند. هنگامي که بيماران احساس بهتري داشته باشند، مشارکت بيشتري در بهبود خود خواهند داشت و نهايتا سريع‌تر از بيمارستان مرخص خواهند شد.

اين باور وجود دارد که جويدن آدامس، روده‌ها را با القاي اين تصور که غذا در راه است، تحريک مي‌کند. اين کار که به “تغذيه ساختگي” مشهور است، به مصرف عادي غذا شباهت دارد اما در واقع، با هضم و جذب غذا يا نوشيدني همراه نيست.

بیشتر بخوانید: در دوران کرونا به سمت این غذاها نروید!

اين روش براي همه بيماران، قابل استفاده است

سيريوان سنگ، پژوهشگر مرکز پزشکي کروزر چستر آمريکا و از پژوهشگران اين پروژه گفت: پيش از پژوهش‌ ما، بررسي‌هاي زيادي در مورد استفاده از آدامس در بيماراني که جراحي قلب را پشت سر گذاشته‌اند، انجام نشده بود اما ما دريافتيم که شايد اين راه‌حل ساده بتواند بازگشت عملکرد روده را تسريع کند. اين روش ساده تقريبا براي همه بيماران، قابل استفاده است.

اين محقق و همکارانش، بيماراني را که جراحي قلب را پشت سر گذاشته بودند، مورد بررسي قرار دادند. گروه نخست، ۳۴۱ بيمار را در بر داشت که بين سال‌هاي ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تحت جراحي قلب قرار گرفته بودند و پس از جراحي، در برنامه جويدن آدامس بدون قند شرکت کردند. گروه دوم، ۴۹۶ بيمار را شامل مي‌شد که جراحي قلب مشابهي را بين سال‌هاي ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ پشت سر گذاشته اما جويدن آدامس پس از جراحي قلب را انجام نداده بودند.

نتايج اين پژوهش نشان داد که تنها دو نفر از بيماران گروه نخست، انسداد روده را تجربه کرده‌اند؛ در حالي که اين تعداد در گروه دوم، ۱۷ نفر بود.

عوارض شایع جراحي قلب

به گفته محققان، تعطيلي سيستم گوارش، يکي از شايع‌ترين عوارض پس از جراحي قلب است که تقريبا در ۵/۵ درصد بيماران رخ مي‌دهد. انسداد روده ممکن است به گرفتگي شکم، نفخ، تهوع، استفراغ، يبوست و دشواري تحمل يک رژيم غذايي عادي منجر شود. در نتيجه بيماران ممکن است احساس ناراحتي داشته باشند، کند شدن روند بهبودي و ماندن در بيمارستان براي بلندمدت را تجربه کنند که براي آنها، بار جسمي، روحي و مالي به همراه دارد.

“راکش آرورا” از ديگر پژوهشگران اين پروژه گفت: يکي از نگراني‌هاي پس از جراحي قلب که کمتر به آن پرداخته شده، بروز انسداد روده يا کند شدن بازگشت عملکرد روده به حالت پيش است. تصور اين که چيزي به سادگي جويدن آدامس مي‌تواند اين مشکل را به حداقل برساند، بسيار جذاب است.

بررسي بيماراني که پس از پشت سر گذاشتن جراحي قلب، آدامس جويده بودند، نشان داد که در ميان هر ۱۰۰ نفر، يک نفر به انسداد روده مبتلا شده است. اين ميزان کاهش، بسيار چشمگير بود. اين پژوهش، بيشتر مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

با توجه به اينکه جويدن آدامس، کمترين خطر و هزينه را دارد، اين روش بايد به عنوان يک استاندارد جديد مراقبت، مورد توجه قرار بگيرد. بيماران در مورد استفاده از آدامس پس از جراحي بايد با جراح خود مشورت کنند. تقريبا همه مي‌توانند از يک بسته آدامس خوش‌طعم و کم‌هزينه استفاده کنند.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا