فرهنگ و هنر

ماجرای واقعی در سریال “جیران”؛ خدمتکاری که تبدیل به ملکه شد!

سارای گرجی سریان جیران از زنان دربار قاجار بود؛ خدمتکاری که بعدها تبدیل به سوگلی ناصرالدین شاه و ملکه ایران شد.

به گزارش وقت صبح به نقل از روزیاتو؛ حرمسرای ناصرالدین شاه شهره خاص و عام است. در روایات آمده است که او ۱۱۲ زن عقدی و صیغه‌ای داشت و در زمان مرگش ۸۵ همسر در حرمسرایش بود. اما در این میان این شاه عجیب قاجار، سوگلی‌هایی داشت که از آن جمله می‌توان به جیران، انیس‌ الدوله، زبیده خانم و شکوه السلطنه اشاره کرد.

با مرگ جیران، سوگلی محبوب شاه، فاطمه (یا همان سارای گرجی سریال جیران) که ابتدا به عنوان خدمتکار و برای یادگیری آداب معاشرت نزد جیران سپرده شده بود، نزد شاه محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرده و رفته رفته جای خود را در اندرونی باز کرد.

بیشتر بخوانید: حمله به سریال “جیران”: پر از صحنه های جنسی و عاطفی است!

ورود انیس الدوله به دربار

فاطمه که بعدها لقب انیس الدوله را گرفت، از گرجیان کوچانده‌شده زمان صفویه بود. گفته می‌شود انیس الدوله که با خانواده پدری‌اش در روستای امامه زندگی می‌کرد توسط عمه‌اش برای خدمت نزد جیران به حرم رفت و تا زمانی که جیران زنده بود رابطه بسیار نزدیکی با او داشت.

بعد از مرگ ناگهانی جیران، سوگلی اول شاه، همه اموال او از جمله مهر شاه به فاطمه رسید.

انیس الدوله، ملکه‌ای باهوش و پرنفوذ

انیس الدوله زنی بادرایت و قدرتمند بود که خیلی زود سواد خواندن و نوشتن آموخت و دایره قدرت و فعالیتش را در حرم گسترده کرد. او خیلی زود مثل مهدعلیا، مادر ناصرالدین شاه وارد عرصه سیاست شد و با مطالعه بسیار، قواعد بازی را آموخت.

او از معدود کسانی بود که جرات رویارویی با ناصرالدین شاه را داشت، با این حال روایت‌ها حاکی از آن است که شاه از او حرف‌شنوی داشت و در بسیاری از امور با او مشورت می‌کرد.

او ریاست اندرونی را بر عهده داشت و وظایف اداری نظیر پذیرایی از زنان بزرگ دولت را انجام می‌داد. انیس الدوله نخستین ملکه ایران بود که به اروپا سفر کرد و نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی را دریافت کرد. او در عین حال زنی خیر و متدین بود که بخش قابل توجهی از ثروت شاه را به فقرا اختصاص می‌داد.

وفاداری عجیب به ناصرالدین شاه

انیس الدوله هرگز قبول نکرد به عقد دائم ناصرالدین شاه دربیاید و هیچ‌گاه صاحب فرزند نشد. شاه هر شب را کنار انیس الدوله به صبح می‌رساند و اقامتگاه اصلی‌اش نزد انیس‌ الدوله بود.

در توصیف عشق انیس الدوله به ناصرالدین شاه گفته می‌شود که بعد از ترور شاه، آنقدر عزادار بود که وقتی اتابک صدراعظم، مستمری او را در قالب یک بسته اسکناس برایش فرستاد، او با مشاهده تصویر شاه بر اسکناس‌ها آنقدر گریه کرد و به سر و سینه زد که مریض شد و چند روز بعد درگذشت.

بازیگر نقش سارای گرجی در سریال جیران کیست؟

فاطمه مسعودی فر در سریال جیران به کارگردانی حسن فتحی که هم‌اکنون در حال پخش است، نقش سارای گرجی یا همان انیس الدوله را بازی می‌کند.

این سریال تاریخی عاشقانه با بازی ستاره‌هایی نظیر بهرام رادان در نقش ناصرالدین شاه، پریناز ایزدیار در نقش جیران، مریلا زارعی، امیر جعفری، غزل شاکری و بسیاری بازیگران شناخته‌شده دیگر، به روایت بخشی از تاریخ ایران در زمان حکومت ناصرالدین شاه می‌پردازد.

 

نوشته های مشابه

guest
4 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا