آموزش و سرگرمیفرهنگ و هنر

قانون عجیب در همه کارتون ها؛ دلیل 4 انگشتی بودن شخصیت ها چیست؟

معروف ترین توضیح درباره علت چهار انگشتی بودن شخصیت های کارتونی این است که ترسیم کردن چهار انگشت بسیار ساده تر از پنج انگشت است.

به گزارش وقت صبح به نقل از روزیاتو؛ شخصیت های کارتونی باید همیشه از یک سری قوانین پیروی کنند، از جمله گرفتار شدن در شرایط غیرقابل باور و غیرمعمول، نامیرا بودن و بسیاری جزییات دیگر که همیشه افراد را حیرت زده می کند. اما تنها یک قانون عجیب است که باعث تحریک حس کنجکاوی مخاطبان در شبکه هی اجتماعی شده و آن این است که چرا تقریباً تمام شخصیت های کارتونی چهار انگشت دارند؟

دهه های زیادی است که سریال های کارتونی مهمان خانه های ما هستند و کودکی نسل های زیادی با تماشای این کارتون ها عجین شده است. در حالی که سبک انیمه سازی و تم هایی که در این انیمیشن ها مورد بررسی قرار می گیرد همواره در حال تغییر و تکامل بوده اند، اما همچنان توانسته اند در میان دوستداران این سبک خاص طرفدار داشته و به خاطر لحن کمیک شان همچنان در میان ژانرهای پرطرفدار باقی بمانند.

بیشتر بخوانید: چگونه “روح” در یک انیمیشن به تصویر کشیده شد؟

انیمیشن یا همان کارتون به خالق خود امکان می دهند تا شخصیت هایی با اشکال و ویژگی های فیزیکی خاص خلق کنند که داشتن آن ها در واقعیت غیرممکن است. همچنین کارتون به سازندگان فیلم و سریال های انیمیشنی این امکان را می دهد که به بررسی دنیاها و شرایطی بپردازند که قوانین فیزیک نادیده گرفته شده و قوانین خاص خود را دارند در شرایطی که این شخصیت ها از تمام ماجراجویی های خطرناک جان سالم به در برده و در برخی موارد نیز اصلاً پیر نمی شوند.

یک ویژگی یکسان و عجیب در همه انیمیشن ها

امروزه انیمیشن ها فقط مخصوص کودکان نبوده و انیمیشن های سینمایی و سریالی بسیار موفقی در سال های اخیر برای مخاطبان بزرگسال نیز تولید شده است. در کنار تمام تفاوت هایی که در ساختار، سبک انیمیشن سازی، تم و حال و هوایی این انیمیشن ها دیده می شود، یک ویژگی در همه آن ها یکسان است و آن اینکه تقریباً تمام شخصیت ها چهار انگشت دارند، رویه ای که دهه هاست ادامه دارد و تاکنون دلایل مختلفی برای این سبک خاص از طراحی شخصیت های کارتونی اعلام شده است.

معروف ترین توضیح در این باره این است که علت چهار انگشت بودن شخصیت های کارتونی به فرآیند انیمه سازی باز می گردد و ترسیم کردن چهار انگشت بسیار ساده تر از کشیدن پنج انگشت است که در وقت و هزینه انیماتورهای و استودیوهای انیمیشن سازی صرفه جویی می کند. این رویه کلیشه ای در روزگارانی که کارتون ها با دست طراحی می شدند بسیار کمک کننده و مهم بود اما اکنون که تکنولوژی کار انیماتورها را آسان کرده، آن ها همچنان به همان رویه چهار انگشتی بودن شخصیت های کارتونی ادامه می دهند.

دلیل دیگر برای چهار انگشتی بودن شخصیت های کارتونی به شخصیت های اولین انیمیشن ها باز می گردد، شخصیت هایی مانند فلیکس گربه و میکی ماوس که طراحی آن ها گرد بوده، عموماً از دایره ها و اشکال شبیه آن تشکیل شده و اضافه کردن پنج انگشت به یک کف دست گرد ظاهر خوبی نداشت.

نوشته های مشابه

guest
2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا