آموزش و سرگرمی

عکس/ آپشن‌های عجیب و جالب ژیان در ۵۰ سال پیش!

تبلیغ جالبی از خودروی ژیان در بیش از ۵۰ سال پیش منتشر شده است.

به گزارش وقت صبح، به نقل از خبرآنلاین، در این تبلیغ آپشن‌های این خودروی ارزان قیمت برشمرده شده که برای این روزها می‌تواند جالب توجه باشد.

ژیان در ۵۰ سال پیش آپشن‌های عجیب و جالبی داشته است.

ژیان در ایران

ژیان خودروی کوچکی بود که مطلوب برای ترددهای درون شهری و برای فراهم نمودن نیاز یک خانواده کم جمعیت با حداقل قیمت و هزینه نگهداری بود. به علت قیمت ارزان و مصرف بسیار کم بنزین، خودروی ژیان محبوبیت فراوانی داشت.

تولید خودروی ژیان در ایران از اواخر دهه ۱۳۴۰ در شرکت سهامی ایرانی تولید خودرو (سایپا) استارت خورد.

خودروی ژیان برای چندین سال در یک مدل و به صورت سواری هاچ بک تولید می‌شد ولی پس از سال ۱۳۵۳ تنوع مدل ژیان‌های تولیدی افزایش یافت و مدل وانت این خودرو با نام «ژیان مهاری» و «ژیان پیکاپ» (وانت اتاق دار) تولید گردید.

بیشتر بخوانید:

ویدئو/ خوشحالی یک ایرانی در آلمان از خرید یک پیکان جوانان ۵۷!

پیکان؛ ۲۳ میلیون تومان

این خودرو به گونه‌ای رقیب «پیکان» تولیدی در شرکت ایران خودرو محسوب می‌شد. البته ژیان کوچک‌تر از پیکان بود و به علت حجم موتور پایین‌تر، قیمت پایین‌تری را نیز نسبت به پیکان داشت.

در آغاز تولید خودروی ژیان در ایران، پیکان به قیمت حدود ۱۷ هزار تومان و ژیان به قیمت حدود ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شد.

ویژگی جالب ژیان

پایین بودن حجم (قدرت) موتور ژیان سبب شده بود که این خودرو از توان لازم برای حرکت در خیابان‌های سربالایی بهره‌مند نباشد؛ به همین علت خانواده‌هایی که از وضع مالی مناسب‌تری بهره‌مند بودند، پیکان نسبت به ژیان برایشان ارجحیت داشت.

به علاوه ژیان آنچنان برای تردد در جاده‌های بین شهری مناسب نبود. یکی از ویژگی‌های مثبت ژیان سیستم تعلیق منحصر به فرد این خودرو در مقایسه با تکنولوژی روز آن زمان بود.

سیستم تعلیق این خودرو به صورت دو استوانه می‌باشد که در زیر ماشین تعبیه شده است.

در حقیقت این دو استوانه حکم نوعی کمک فنر را داشتند که در طول ماشین واقع شده بودند و هر کدام از استوانه‌ها به یکی از چرخ‌ها متصل می‌گردید.

نوشته های مشابه

guest
12 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا