عکاس و نشر دهنده عکس جنجالی “فرامرز صدیقی” که بود؟

مدتی قبل پرویز پرستویی عکسی ناراحت کننده را از فرامز صدیقی منتشر کرد که برای همه جای سوال است عکاس این عکس چه کسی است.

به گزارش وقت صبح، شامگاه هشتم آذرماه، پرویز پرستویی عکسی را از فرامرز صدیقی – بازیگر و کارگردان قدیمی سینما – منتشر کرد که به سرعت در فضای مجازی پخش شد و همه برایش آه و افسوس سردادند و از نامهربانی و بی‌رحمی سینما و بی‌معرفتی اهالی سینما گله کردند.

بیشتر از یک دهه است که فرامرز صدیقی در هیچ فیلم و سریالی بازی نکرده و خبری از او در دست نیست.

همکارانش او را هنوز با آن صدای خاص و بیان گیرا و قد و قامتی برافراشته و چهارشانه به یاد دارند ولی عکس منتشر شده چنان تصویر شکسته‌ ای از او نشان می‌ دهد که در نگاه اول به سختی می‌توان متوجه شد او همان بازیگر فیلم‌های «آخرین پرواز» احمدرضا درویش و «دندان مار» مسعود کیمیایی است.

عکاس و نشر دهنده عکس جنجالی فرامرز صدیقی کیست؟

در میان سوال‌هایی که با دیدن این عکس مطرح می‌شود و بیشتر هم حول چرایی نحیف شدن او می‌چرخد، یکی از مهم‌ترین‌ها سوال‌ها این است که عکاس و همچنین اولین نشر دهنده این عکس کیست؟

چون جواب این سوال شاید به برخی ابهام‌ها و پرسش‌ های دیگر درباره این هنرمند با سابقه و اوضاع زندگی‌ اش پاسخ بدهد.

آن‌ هایی که تا حدودی از فرامرز صدیقی شناخت دارند می‌گویند او آدم بسیار توداری است و درباره بعضی موضوع‌ ها به هیچ وجه نمی‌ خواهد صحبت کند تا جایی که شاید به کل، منکر یک اتفاق یا ماجرا شود.

مثل یکی از اولین فیلم‌ های او که شنیده شده چند سال قبل خودش زیر بار صحبت درباره آن نرفته و گفته که اصلا در آن فیلم بازی نکرده؛ این در حالی است که چند عکس به نام این فیلم وجود دارد ولی هیچ نسخه‌ ای از خود فیلم باقی نمانده است.

فرامرز صدیقی، عزلت نشینی یا رانده شده؟

برخی همکاران قدیمی صدیقی می‌گویند او روحیه‌ ای داشته که به نظر می‌رسد نوعی عزلت‌ گزینی را انتخاب کرده و به همین دلیل خیلی از کسانی که در سال‌ های قبل در پی او بودند موفق به دیدار یا صحبت با او نشده‌ اند.

پرویز پرستویی هم در دل نوشته خود اشاره کرده است که در فیلم «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی به دنبالش رفتند ولی او حتی حاضر نشد درب خانه را به روی عوامل تولید باز کند!

بنابراین در کنار گمانه‌ زنی‌ های دیگر، گفته می‌شود آنچه ما از این بازیگر در عکس جدیدش دیدیم شاید نتیجه یک تصمیم خودخواسته باشد که ممکن است به دلیل اعتراض به شرایط موجود و سیاست‌ های بی‌رحم سینما باشد.

گویی یک نوع مبارزه است که به گوشه‌ نشینی ختم شده؛ مبارزه‌ای که خیلی‌ های دیگر هم در سینما سراغش رفتند و در مقاطعی از این هنر خداحافظی کردند اما وسوسه شدند و برگشتند.

با این وجود به نظر نمی‌رسد فردی که چند سال است خود را از دسترس همکارانش دور نگه داشته، دست به انتشار این عکس زده باشد هرچند با فیگوری که دارد، مشخص است که از برداشتن عکس کاملا آگاه بوده ولی این احتمال هم می‌ رود که قرار نبوده عمومی شود یا شاید هم اتفاقا در راستای همان اعتراض احتمالی باشد.

خروج از نسخه موبایل