آموزش و سرگرمیسرخط

صدای افراد چه رازهایی را درباره آنها آشکار می کند؟

زمانی که به صدای فردی گوش می‌دهیم، به‌طور خودکار آن را به شخصیت آن فرد مرتبط می‌سازیم، اما واقعا صدا درباره شخصیت یک انسان چه می‌گوید؟

به گزارش وقت صبح به نقل از خراسان؛ «دویچه وله» با این مقدمه ادامه داده که بیشتر افراد احتمالا با این موضوع آشنا هستند: ما با یک غریبه تلفنی صحبت می‌کنیم یا به پادکست گوش می‌دهیم و ذهن ما به طور خودکار تصویری از فردی که صحبت می‌کند ایجاد می‌کند.

سن و جنس آنان را تصور می‌کنیم و این که آیا فرد کوچک و ظریف است یا قد بلند و قوی. ما همچنین می‌شنویم که آیا آنان غمگین، با روحیه دوستانه، علاقه‌مند یا عصبی هستند. ما بر این باوریم که تنها با شنیدن صدای آنان می‌توانیم از شخصیت‌شان برداشتی در ذهن‌مان داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: شناسایی شخصیت افراد از روی عطر مورد علاقه شان

تشخیص تعداد کمی از ویژگی‌های شخصیتی از روی صدا

شیلد بخشی از یک تیم تحقیقاتی به رهبری «جولیا استرن» بود که پیشتر در دانشگاه گوتینگن کار می‌کرد. آن تیم در تلاش بود تا دریابد که آیا صدای یک فرد تاثیر واقعی بر شخصیت او دارد یا خیر.

پاسخ به طور خلاصه این است: «بله، شما می‌توانید برخی از ویژگی‌های شخصیتی (اما تنها تعداد کمی) را از طریق صدای یک فرد تشخیص دهید.»

در همین زمینه پژوهشگران دو هزار و ۲۱۷ مرد و زن را برای مطالعه خود انتخاب کردند که تعداد زنان کمی بیشتر از مردان بود و مقاله‌ای را در سال ۲۰۲۱ میلادی بر مبنای نتایج پژوهش منتشر کردند. آنان می‌خواستند آزمایش کنند آیا افرادی که صدای عمیق‌تری دارند غالب تر، برون گراتر و از نظر جنسی فعال‌تر هستند یا خیر؟

پژوهشگران صدای تمام شرکت‌کنندگان را ضبط کردند تا میزان دقیق صدای آنان را مشخص کنند. در این بررسی سن و جنسیت در نظر گرفته شده بود. علاوه بر این، پژوهشگران داده‌هایی را در باره رفتار و میل جنسی جمع آوری کردند.

شرکت‌کنندگان باید نشان می‌دادند تا چه میزان خود را مسلط، برون‌گرا، عصبی، روشنفکر، با وجدان و وظیفه‌شناس می‌دانند. بر اساس این مطالعه مشخص شد افرادی که صدای عمیق‌تری دارند غالب‌تر و برون‌گراتر هستند و بیشتر به رابطه خارج از رابطه عاشقانه یا ازدواج علاقه نشان می‌دهند.

شیلد می‌گوید: «با این حال، دیگر ویژگی‌های شخصیتی را نمی‌توان به طور مستقیم به صدا مرتبط دانست. بعید است که صدای یک فرد به ما بگوید چه میزان عصبی، وظیفه‌شناس و با وجدان یا روشنفکر است.»

نوشته های مشابه

guest
1 Comment
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا