اقتصاد

سایه سقوط دلار بر قیمت مواد غذایی

با توجه به ریزش نرخ دلار در روزهای اخیر بسیاری از مواد غذایی نیز از این موضوع بهره بردند و با کاهش قیمت 10 درصدی روبرو شدند.

در این راستا رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: قیمت برخی از مواد غذایی با کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر ۱۰ درصد کاهش یافته است و قیمت سایر محصولات نیز که هنوز از سوی تولید کنندگان کاهش نیافته روند کاهشی به خود گرفته است.

در مورد ریزش قیمت مواد غذایی امیرخسرو فخریان رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای اظهار داشت: قیمت برخی از مواد غذایی مانند خرما با کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر ۱۰ درصد کاهش یافته است و قیمت سایر محصولات نیز که هنوز از سوی تولید کنندگان کاهش نیافته اما روند کاهشی به خود گرفته است.

در جواب  به سوالی درباره چرایی عدم فروش برخی از کالاهای مصوب به نرخ واقعی خود اظهار داشت: در حالی که قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی حداکثر ۳۴ هزار تومان است اما تخم مرغ در شانه های ۳۰ عددی توسط تولید کنندگان در اختیار ما قرار نمی گیرد و بسته های ۲۰ عددی قیمت بالاتری از نرخ مصوب ۳۰ عددی دارد.

در مورد نرخ تخم مرغ رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای ادامه داد: در صورتی که تخم مرغ با قیمت مصوب در اختیار ما قرار گیرد ما نیز با همان قیمت آن را توزیع می کنیم به طوری که برخی از اوقات محصولات دیگری مانند برنج تنظیم بازاری تایلندی در اختیار ما قرار می گیرد و با نرخ تعیین شده در بازار عرضه می شود.

پایان اعلام نرخ تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای

در خصوص فعالیت ۶ هزار فروشگاه زنجیره ای در کشور با سهم ۱۲ درصد در خرده فروشی کشور تصریح کرد: به دلیل حواشی که در هفته های اخیر درباره تخیف های غیر واقعی در برخی از فروشگاه های گزارش شد از امروز اعلام دو نرخی و تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای ممنوع شده است و صاحبان این مشاغل باید تنها نرخ مصرف کننده را اعلام کنند.

در ادامه مطرح شد: این امر از امروز در برخی از فروشگاه های زنجیره ای اجرایی شده و به تدریج در سایر فروشگاه نیز اجرا خواهد شد.

نرخ برخی مواد غذایی امسال ۵ مرتبه گران شدند

درباره نوسانات بالای مواد غذایی رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای اظهار داشت: قیمت برخی از مواد غذایی در سال جاری ۵ مرتبه افزایش یافته اما همانطور که اشاره شده روند فعلی قیمت این محصولات کاهشی است.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا