رنگ سال 2023؛ “قرمز پرشین” برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس

رنگ «قرمز پرشین» به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

به گزارش وقت صبح به نقل از polcanada، موسسه آمریکایی «پنتون» هر ساله از میان طراحان و برندهای معتبر لباس جهان برای انتخاب رنگ سال نظرسنجی می‌کند و امسال بزرگان مد جهان بر روی رنگ «قرمز پرشین» که برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس است با کد رنگ ۱۷۵۰-۱۸ توافق کردند.

شرکت پنتون کمپانی صاحب‌نام برای تولیدکنندگان و فعالان در صنعت چاپ، طراحی گرافیک، مد و فشن، دکوراسیون، طراحی محصول و… است که به عنوان موسسه اعلام‌کننده رنگ سال در جهان هم شناخته می‌شود و مقر آن در نیوجرسی است.

رنگ‌های «پنتون» با اعداد اختصاصی توصیف می‌شوند. مثلا آبی نیلگون با کد اختصاصی ۴۰۲۰ـ۱۵شناخته می‌شود و به جای نام رنگ همیشه این اعداد و کدها در برندسازی کاربرد دارند، تا جایی که به قوانین دولتی و استانداردهای نظامی هم راه پیدا کرده‌اند.

به عنوان مثال در ژانویه ۲۰۰۳ پارلمان اسکاتلند اعلام کرد تا برای رنگ آبی در پرچم اسکاتلند به کد «پنتون ۳۰۰» مراجعه شود.

کشورهایی مانند کانادا، کره جنوبی و سازمان‌هایی مانند اف‌آی‌ای (FIA) نیز اعلام کرده‌اند که به رنگ‌های خاص پنتون در هنگام تولید پرچم‌ها توجه شود.

این شرکت هر ساله دو جلسه محرمانه‌ با نمایندگان گروه‌های استاندارد‌سازی رنگ در سطح جهان در یکی از مراکز کشورهای اروپایی برگزار می‌کند که به مدت دو روز درباره رنگ سال بعد با هم بحث و مشورت می‌کنند.

رنگ سال چطور انتخاب می شود؟

«پنتون» در انتخاب رنگ سال مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سلامت مردم را در نظر می‌گیرد و به اقتضای روحیه و حال و هوای دنیا و با توجه به نیازی که مردم برای سال جدید دارند رنگ خاصی را انتخاب و اعلام می‌کند.

موسسه رنگ «پنتون» درباره انتخاب «پرشین رِد» گفته که این رنگ، یک سایه قوی و جسورانه است که چیزی زنده و واقعی را به دنیای فناوری می‌آورد.

لتریس آیزمن مدیر اجرایی پنتون توضیح داد: «ما این رنگ را انتخاب کردیم چون فکر کردیم یک سایه غیر متعارف برای یک زمان خاص است؛ چیزی که می‌تواند چشم‌انداز جدیدی به ما ارائه دهد. این رنگ انتقال دهنده قدرت است اما نه به روش تهاجمی بلکه کاملا قاطعانه.»

آیزمن گفت: «رنگ سال ۲۰۲۳ فرصتی برای بازنگری، ‌احترام و ارتباط مجدد با تاریخ و در عین حال تصور آینده‌ای روشن است. این رنگ پیوند عمیقی با گذشته و حال دارد و رنگی که همه را تشویق می‌کند که در لحظه انتخاب جسورانه داشته باشند.

نام رنگ به خودی خود به شما می‌گوید که این رنگی است که باید با آن جشن بگیرید؛ رنگی شاداب که خوش بینی و شادی را تقویت می‌کند.»


خروج از نسخه موبایل