آموزش و سرگرمیپیشنهاد سردبیرسلامت و زندگی

راه رهایی از کابوس های تلخ چیست؟

کابوس‌های ما تقریباً ترس و اضطراب ما را تغذیه می‌کنند. چه چیزی پشت کابوس های ما نهفته است؟ رایج ترین کابوس ها کدامند؟ و مهمتر از همه، چگونه می توانیم از دیدن این کابوس ها خلاص شویم؟

وقت صبح – رویاها از مجموعه‌ای از داستان ها و تصاویری تشکیل شده اند که ذهن ما هنگام خواب ایجاد می کند.

به گزارش گروه ترجمه وقت صبح، مجله مدیکال نیوز تودی می گوید که همه افراد روی کره زمین هر شب حداقل ۳ و حداکثر ۶ خواب به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه می بینند.

رویاها می توانند عجیب، عاشقانه، متغیر باشند. گاهی اوقات رویاها فقط ترسناک هستند. ما چنین رویاهایی را کابوس می‌نامیم.

راه رهایی از کابوس ها!

زیگموند فروید، عصب شناس مشهور و بنیانگذار روانکاوی، رویاهای ما را سرریز احساسات و افکار سرکوب شده ما تعریف می کند. با این حال، محققان امروز در این مورد اختلاف نظر دارند.

برخی بر این باورند که رویاها معنایی ندارند، در حالی که برخی دیگر بر این باورند که رویاها رهاسازی ناخودآگاه آسیب‌ها و احساسات ما هستند.

چیزی که دانشمندان را گیج می کند کابوس است. کابوس ها نه تنها گیج کننده هستند، بلکه استرس‌زا نیز هستند. دلیل اینکه چرا کابوس می بینیم دشوار است، اما می دانیم که در طول خواب زمانی که REM (حرکت سریع چشم) اتفاق می‌افتد ، کابوس می‌بینیم.

اگرچه دانشمندان نمی‌توانند دلیل واحدی برای اینکه چرا ما کابوس می بینیم ارائه کنند، آنها فهرستی از دلایلی که ممکن است باعث شود ما کابوس ببینیم را ارائه کرده‌اند.

راه رهایی از کابوس ها!
مرکز پزشکی آکادمیک آمریکایی Mayo Clinic این دلایل را به شرح زیر ارائه داده است:

گیر افتادن در شرایط روانی خاص مانند استرس و اضطراب، ضربه‌ی روحی، بی خوابی، برخی داروها، مصرف موادمخدر، و تماشای سریال های تلویزیونی، فیلم ها یا خواندن کتاب هایی که حاوی عناصر ترسناک و رازآلود هستند. به قدری که برخی افراد آنقدر کابوس می بینند که پزشکان آن را “اختلال کابوس” تشخیص می‌دهند.

دانشمندان می گویند که نمی توان به طور کامل از کابوس ها رها شد. اما محققان دانشگاه هاروارد راه هایی را برای کاهش کابوس ها به اشتراک گذاشته اند.

کابوس و علت استرس

آن‌ها معتقدند «اگر استرس وجود دارد، باید علت آن مشخص شود. اگر علت استرس شناسایی شد، باید راه‌های مؤثری برای کنترل آن پیدا کرد.»

«اگر علت کابوس‌ها مصرف برخی داروها است باید دوز داروها بررسی شود یا برای داروی دیگری باید با پزشک مشورت شود.”

افراد مبتلا به کابوس های مزمن نیز می‌توانند از درمان و کمک های روانی بهره مند شوند.

کالوین کای چینگ یو، دانشیار دانشگاه هنگ کنگ یان، توضیح داد که افرادی که به پشت می خوابند، بیشتر احتمال دارد کابوس ببینند و اغلب رویاهای خود را به خاطر نمی آورند.

توصیه می شود تا جایی که کیفیت خواب شما مختل نمی‌شود، در یک وضعیت راحت بخوابید. هم چنین در دیگر تحقیقات مشخص شده است که افرادی که به پهلوی راست خود می‌خوابند احساس امنیت و راحتی بیشتری می‌کنند.

ترجمه:وقت صبح

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا