آموزش و سرگرمی

رازی عجیب درباره ماه تولد و بیماری های در کمین متولدین

طبق پژوهش های محققان ماه تولد افراد رازهایی را درباره وضعیت سلامت روحی و جسمی و حتی بیماری هایی که ممکن است به سراغتان بیاید، می گوید.

به گزارش وقت صبح به نقل از مجله سیب سبز؛ به ستاره‌شناسي اعتقادي نداريد و حرف‌هاي فالگيرهايي كه مي‌گويند مي‌توانند ذهن شما را بخوانند و آينده‌تان را پيش‌بيني كنند را هم قبول نمي‌كنيد؟ حق دارید. اما پژوهش‌های این محققان نشان می‌دهد كه ماه تولدتان مي‌تواند تعيين‌كننده سلامت جسم و روان‌تان باشد.

پژوهشگران معتقدند روز و ماهي كه در آن متولد مي‌شويد، فارغ از اينكه در كجاي دنيا متولد شده باشید مي‌تواند بر وضعيت سلامت‌تان تاثير بگذارد.

اگر مي‌خواهيد بدانيد فصل تولد شما كدام بيماري را به جان‌تان مي‌اندازد و حال و هواي روان‌تان را چطور شكل مي‌دهد، يافته‌هاي محققان را كه در ادامه آورده‌ايم بخوانيد.

بیشتر بخوانید: رنگ لباس هر فرد نشان دهنده چه نوع شخصیتی است؟

بهاری هستید؟

نه اينكه تولد در بهار براي شما تنها بيماري و مشكلات جسماني را همراه بياورد اما تحقيقات محققان هنوز به محاسن متولد شدن در اين فصل نرسيده و تا اينجا به كشف اینکه بيماري‌هايي بيشتر در كمين بهاري‌ها نشسته منجر شده است.

از نظر محققان مبتلا شدن به برخي انواع سرطان، ضعف سيستم ايمني و تنبلی و كم‌تحركی مي‌تواند حاصل تولد در بهار باشد.

گذشته از اين، تولد در فصلي خاص مي‌تواند بر اشتهاي شما در بزرگسالي تاثير بگذارد. محققان مي‌گويند بهاري‌ها بيشتر از متولدان ماه‌هاي ديگر دچار بي‌اشتهايي عصبي مي‌شوند.

سرطان لنف مي‌گيريد

ادعاي خطرناكي را مطرح كرده‌ايم! اما بايد بگوييم اين ادعا را با توجه به يافته‌هاي پژوهشگران نوشته‌ايم. آنها مي‌گويند در بررسي‌هاي‌شان، تعداد مبتلايان به سرطان لنف (لنفوم غير هوچگين) در ميان متولدان بهار بيشتر بوده است.

آنها مي‌گويند كساني كه در بهار به دنيا مي‌آيند، 25 درصد بيشتر از آنهايي كه در ماه‌هاي پاييز متولد مي‌شوند در معرض ابتلا به بيماري‌هاي مربوط به لنف‌ها قرار مي‌گيرند.

تنبل هستید

مدام در باشگاه‌هاي ورزشي ثبت نام مي‌كنيد اما بعد از پرداخت هزينه بي‌خيال رفتن به باشگاه مي‌شويد؟ اگر متولد فصل بهار هستيد ديگر پول‌تان را دور نريزيد.

محققان مي‌گويند متولدان بهار تنبل‌تر از ديگران هستند و بي‌تحركي در ذات آنهاست. براساس بررسي‌هاي آنها بچه‌هايي كه در نيمه دوم سال يعني فصل‌هاي پاييز و زمستان به دنيا‌ مي‌آيند، پرتحرك‌تر از متولدان نيمه اول سال هستند.

سيستم ايمني‌تان ضعيف است

نوزادان متولد بهار به احتمال بيشتري دچار ضعف سيستم ايمني بدن مي‌شوند. با توجه به بررسي‌هاي محققان، كساني كه در فروردين‌ماه يا اوايل ارديبهشت متولد مي‌شوند، بيشتر احتمال دارد كه دچار آرتريت روماتوئيد شوند.

درحالي كه كساني كه شش ماه بعد به دنيا آمده‌اند، كمتر در معرض چنين خطري هستند.

محققان حدس مي‌زنند اين اتفاق به‌خاطر كمبود ويتامين D دريافتي جنين در ماه‌هاي آخر بارداري است و جنيني كه ماه‌هاي آخر قبل از تولدش را در فصل‌هاي سرد و كم‌نور مي‌گذراند، بيشتر احتمال دارد كه بعد از تولد دچار نقص سيستم ايمني شود.

علاوه بر این بررسی محققان نشان می‌دهد تولد در فصلي خاص مي‌تواند بر اشتهاي شما در بزرگسالي تاثير بگذارد. آنها مي‌گويند بهاري‌ها بيشتر از متولدان ماه‌هاي ديگر دچار بي‌اشتهايي عصبي مي‌شوند و البته احتمال كم‌تحركي متولدان اين فصل هم زياد است.

بنابراین این گروه از مردم در مقایسه با دیگران بیشتر نیاز به تحرک و پرداختن به ورزش‌های روزانه دارند.

سرطان پوست مي‌گيريد

ملانوم كه يكي از خطرناك‌ترين انواع سرطان پوست است، بيشتر در كمين بهاري‌ها نشسته است. محققان مي‌گويند كساني كه در فصل بهار متولد مي‌شوند، 21 درصد بيشتر از متولدان ماه‌هاي پاييز در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

آنها تصور مي‌كنند قرار گرفتن در معرض ميزان بيشتري از اشعه UV در ميان متولدان اين فصل باعث مي‌شود در آينده به بيماري‌هاي پوستي بيشتر دچار شوند.

مسلم است كه شما نمي‌توانيد ماه تولد فرزندتان را تغيير دهيد اما قطعا مي‌توانيد با كمك يك متخصص پوست، كرم ضد آفتابي كه استفاده از آن براي نوزادان مناسب باشد تهيه كنيد و فرزند بهاري‌تان را از خطر ابتلا به اين بيماري نجات دهيد.

تابستانی هستید؟

برخلاف آنچه تصور مي‌شود، تولد در فصل تابستان بيشتر از متولد زمستان بودن بر خلق و خوي افراد تاثير مي‌گذارد.

محققان مي‌گويند كساني كه در فصل گرم سال متولد مي‌شوند، بيشتر دچار نوسانات خلقي مي‌شوند و حتي احساس شديد غم را تاجايي تجربه مي‌كنند كه مي‌توانند جان خود را بگيرند. البته تولد در تابستان هميشه دردسرساز نيست.

به گفته محققان بسياري از بچه‌هايي كه در اين فصل به دنيا مي‌آيند، به‌خاطر زياد بودن نور شادتر و بانشاط‌تر از بچه‌هاي ديگر مي‌شوند، البته اگر مشكلات رواني كه به آنها اشاره كرديم سراغ‌شان نيامده باشد!

درحالی‌که ستاره شناس‌ها می‌گویند رابطه زمان تولد و آینده افراد خرافه نیست و تولد در ماه و حتی لحظه‌ای خاص از سال می تواند سرنوشت افراد را زیر و رو کند، پژوهشگران می گویند زمان تولد افراد می تواند وضیت جسمانی و روانی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

احساس افسردگی می‌کنید

تولد در فصل تابستان بيشتر از متولد زمستان بودن بر خلق و خوي افراد تاثير مي‌گذارد. محققان مي‌گويند كساني كه در فصل گرم سال متولد مي‌شوند گرچه به‌طور كلي بشاش‌تر از ديگران هستند اما اگر به بيماري‌هاي رواني دچار شوند، اين بيماري‌ها را با شدت بيشتري تجربه مي‌كنند

محققان هنوز مطمئن نيستند اما حدس مي‌زنند تولد در بهار خطر ابتلا به ‌ام‌اس و ديابت را بالا ببرد. آنها مي‌گويند عوامل محيطي مثل سطح ويتامين D، عفونت‌هاي خاص فصل بهار و تغييرات تغذيه‌اي مادر مي‌تواند خطر ابتلا به چنين بيماري‌هايي را بيشتر كند.

محققان مي‌گويند، نوزادان متولده شده در تابستان و پاييز نسبت به كودكاني كه در فصل‌هاي ديگر سال متولد مي‌شوند كم‌وزن‌تر هستند.

نزديك‌بين مي‌شويد

ادعاهاي عجيب و غريب محققان تمامي ندارد. آنها مي‌گويند احتمال اينكه متولدان فصل تابستان نزديك‌بين شوند، 17 درصد بالاتر از كساني است كه تولدشان را در زمستان جشن مي‌گيرند.

با توجه به بررسي‌هاي آنها احتمال اينكه تابيدن نور زياد خورشيد در ماه‌هاي اوليه تولد به چشم اين نوزادان دليل نزديك‌بيني‌شان در بزرگسالي باشد، زياد است.

اين يافته‌ها نشان مي‌دهد تولد در فصل‌هاي پرنور تنها بر سلامت پوست افراد تاثير نمي‌گذارد بلكه بينايي‌شان را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد و احتمال اینکه متولدان تابستان عینکی شوند و در دیدن فاصله های دور دچار مشکل باشند، کم نیست.

درحالی‌که متولدان فصل های کم نورتر، کمتر با چنین خطری روبه‌ررو هستند. البته احتمال اینکه نتیجه این پژوهش با توجه به شرایط جغرافیایی و میزان نور متفاوت باشد هم کم نیست.

مودي مي‌شويد

تابستاني هستيد و يك لحظه احساس سرخوشي مي‌كنيد و لحظه ديگر غم‌زده و افسرده به نظر مي‌رسيد؟ بايد بگوييم نوسانات خلقي، هديه ديگري است كه فصل گرما براي متولدانش دارد.

محققان دريافته‌اند كساني كه در فصل گرما متولد مي‌شوند، به احتمال بيشتري نسبت به متولدان زمستان مودي بوده و خلق ناپايدار را تجربه مي‌كنند.

به گفته پژوهشگران احتمال اينكه اين افراد به‌خاطر ابتلا به نوسانات خلقي تحت درمان‌هاي روانپزشكي قرار بگيرند كم نيست. پس اگر فرزندتان تابستاني است، بيشتر مراقب حال و هوايش باشيد.

كم‌وزن بوده‌ايد

بارداري در ماه‌هاي سرد سال بر شرايط بعد از تولد فرزندان تاثير مي‌گذارد. محققان مي‌گويند اگر مادرتان شما را در زمستان در شكم داشته و در تابستان به دنيا آورده است، احتمالا ظريف و لاغر به دنيا آمده‌ايد.

بررسي‌هاي پژوهشگران حاكي از اين است كه بچه‌هاي تابستاني كم‌وزن‌تر از ديگر نوزادان هستند. البته اين موضوع تاثير چنداني بر وضعيت ظاهري اين افراد در آينده نخواهد گذاشت و تنها در روزهاي اول زندگي مي‌تواند تعيين‌كننده باشد.

پاییزی هستید؟ حساسيت غذايي مي‌گيريد

بچه‌هايي كه در فصل پاييز به دنيا مي‌آيند، به احتمال 30 تا 90 درصد بيشتر از كساني كه در فصل‌هاي ديگر متولد مي‌شوند در معرض حساسيت‌هاي غذايي قرار مي‌گيرند. احتمال اينكه اين افراد در آينده به تخم‌مرغ، شير يا بادام‌زميني حساسيت پيدا كنند زياد است.

گرچه اين موضوع مي‌تواند دلايل زيادي داشته باشد اما از نظر محققان احتمال اينكه آلرژي پاييزي‌ها به غذا به‌خاطر كمبود ويتامين D دريافتي در روزهاي اول زندگي اتفاق بيفتد،

كم نيست. چنين كمبودي مي‌تواند بر سيستم ايمني بدن آنها تاثير بگذارد و آنها را در معرض مشكلات بعدي مثل آلرژي به مواد غذايي قرار دهد از طرف ديگر تصور مي‌شود كه كمبود ويتامين D بر مقاومت پوست در برابر نفوذ مواد حساسيت‌زا تاثير مي‌گذارد

و كودكان پاييزي به دليل كمبود اين مقاومت بيشتر در معرض ورود مواد حساسيت‌زا به بدن‌شان قرار مي‌گيرند.

اگر در پاييز يا زمستان به دنيا آمده‌ايد باهوش‌تريد

اگر در ماه‌هاي پاييز يا زمستان به دنيا آمده‌ايد به خودتان افتخار كنيد. محققان مي‌گويند كساني كه در شش ماه دوم سال متولد مي‌شوند، به نسبت آنهايي كه در ماه‌هاي بهار و تابستان به دنيا مي‌آيند باهوش‌ترند و حافظه بيشتري هم دارند.

بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد لوب تمپورال افرادي كه در دو فصل پاياني سال (پاييز و زمستان) به دنيا آمده‌اند به نسبت افرادي كه در دو فصل اول سال (بهار و تابستان) متولد شده‌اند، فعاليت بيشتري دارد و فعاليت بيشتر لوب تمپورال به بالاتر رفتن هوش اين افراد منجر مي‌شود.

آسم مي‌گيريد

خس‌خس‌هاي سينه شما ممكن است به‌خاطر روزي و ماهي كه در آن متولد شده‌ايد گريبانگيرتان شده باشد. محققان مي‌گويند بچه‌هايي كه در فصل پاييز به دنيا مي‌آيند، به احتمال 13 درصد بيشتر از آنهايي كه متولد بهار هستند دچار آسم مي‌شوند.

آنها تصور مي‌كنند قرار گرفتن در معرض هواي سرد در ماه‌های اول تولد، مي‌تواند فرد را در معرض واكنش‌هاي آلرژيكي كه به آسم منجر مي‌شود، قرار دهد.

زمستانی هستید؟

شايد تولد در فصل زمستان شما را با بيماري مهلكي روبه‌رو نكند اما باز هم مي‌تواند بر عادات شما يا حال رواني‌تان تاثير بگذارد. اگر به دنبال ازدواجي آرام هستيد و مي‌خواهيد مردي خوش‌خلق انتخاب كنيد، بهتر است به پيشنهاد خواستگارهايي كه در زمستان به دنيا آمده‌اند فكر كنيد.

اما براي گرفتن چنين تصميمي بايد به دو نكته مهم توجه كنيد؛ اول اينكه در خانواده آقاي خواستگار، سابقه ابتلا به بيماري اسكيزوفرنيا وجود نداشته باشد، چراكه تولد در فصل زمستان به خودي خود احتمال ابتلا به جنون جواني را بالا مي‌برد، چه برسد به اينكه با ژن ابتلا به اين بيماري هم همراه شود.

نکته دوم اینکه بايد از صبر و تحمل خودتان مطمئن شويد و اگر صبوري زندگي با يك مرد خونسرد را نداريد، بي‌خيال آدم‌هاي خوش‌اخلاق زمستاني شويد كه در كنار خوش‌خلقي، تا حدي خونسرد و بي‌خيال هم هستند.

بيشتر عمر مي‌كنيد

دليلش هنوز مشخص نيست اما محققان مي‌گويند كساني كه در فصل پاييز متولد مي‌شوند، بيشتر احتمال دارد كه به 100سالگي برسند. با توجه به يافته‌هاي محققان، به دنيا آمدن در پاييز طول عمر را بيشتر مي‌كند.

در مطالعات آنها افرادي كه طي ماه‌هاي سپتامبر تا نوامبر (مهر تا اوايل آذر) به دنيا آمده بودند، بيش از ساير افراد به ۱۰۰ سالگي رسيده‌ بودند. اين درحالي است كه افراد متولد ماه‌هاي مارس، مه ‌و جولاي (فروردين، ارديبهشت و تير) كمتر از ديگران شانس يك قرن عمر كردن را داشته‌اند.

البته حتی با وجود این ادعاهای محققان، نرسیدن متولدان ماه های دیگر به عمر 100 ساله نمی‌تواند دقیقا به معنای مرگ زودرس آنها باشد.

زودتر راه افتاده‌ايد

پيش از اين به‌خاطر زودتر راه افتادن‌تان به ديگران فخر مي‌فروختيد و تصور مي‌كرديد اين اتفاق نشانه باهوش بودن‌تان است؟ متاسفيم كه بايد بگوييم زودتر راه افتادن شما هيچ ربطي به هوش‌تان ندارد و بيشتر تحت تاثير ماه تولدتان است.

محققان مي‌گويند بچه‌هايي كه در فصل زمستان متولد مي‌شوند به احتمال بيشتري نسبت به كساني كه در فصل گرما به دنيا مي‌آيند زودتر راه مي‌افتند.

با توجه به يافته‌هاي محققان سن متوسطي كه نوزادان شروع به چهار دست و پا رفتن مي‌كنند، 31 هفتگي است، در حالي كه نوزادان متولدشده در زمستان (كه در تابستان شروع به چهار دست و پا رفتن كردند)

به‌طور متوسط در 30 هفتگي شروع به چهار دست و پا رفتن مي‌كنند و در اين مورد تفاوتي ميان دختران و پسرها وجود ندارد.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا