اجتماعی

خطرناک‌ ترین مکان روی زمین را بشناسید

امروزه بر روی زمین مکان‌های خطرناک زیادی وجود دارند که ما آنها را بعنوان مناطق خطرناک می‌شناسیم، اما این نقاط همیشه اینطور نبوده‌اند.

به گزارش وقت صبح به نقل از دیجیاتو؛ مطالعه‌ای توسط محققان دانشگاه دیترویت مرسی در راستای مطالعات دانشگاه پورتسموث با هدف کشف خطرناک‌ترین مکان روی زمین در طول تاریخ انجام شد.

متخصصان و باستان‌شناسان با همکاری هم در پی این بودند تا نه تنها اطلاعات تاریخی مربوط به دوران باستان، بلکه فسیل‌های شکارچیان ترسناکی که در مناطق خاصی از بعضی قاره‌های خاص زندگی می‌کردند را تجزیه و تحلیل کنند.

بیشتر بخوانید: درخت زیبایی که رهگذران را به کام مرگ می کشاند! +عکس

تمام محققان جذب فسیل‌های گروه Kem Kem شدند. این گروه در بسترهای زمین‌شناسی متمایز تشکیل شده‌اند، یک بستر قدیمی‌تر بنام «دویرا» و یک بستر جوان‌تر بنام «گاراسبا». این گروه‌ها در منطقه «کم کم» در شرق مراکش و همچنین بخشی از صحرای بزرگ آفریقا پیدا شده‌اند.

این دو گروه نمونه‌ای از فسیل‌های بسیار منحصربفرد از دایناسورها هستند که قدمت آنها به ۱۰۰ میلیون سال قبل بر می‌گردد(دوران کرتاسه پسین).

نکته جالبی که از آنالیز این فسیل‌ها بدست آمده این است که بیشتر آنها دایناسورهای تروپود(Theropod) درنده(از دسته دایناسورهای گوشتخوار) بودند.

دیدن دایناسورهای شکارچی مختلف در یک زیستگاه بسیار نادر است، زیرا آنها ترجیح می‌دهند در زیستگاهی که موجودات کوچکتر زیادی وجود دارد برای شکار تنها باشند. اما در این منطقه، طعمه اصلی آنها شکارچیان دیگر با همان اندازه یا حتی بزرگتر بوده‌اند.

پنجه‌های دایناسورهای شکارچی مختلف از گروه Kem Kem

 

پنجه‌ های دایناسورهای شکارچی مختلف از گروه Kem Kem

این موضوع را می‌توان با مجموعه شگفت‌انگیز پنجه‌هایی که باستان‌شناسان در این منطقه کم‌نظیر یافته‌اند مشاهده کرد. چنین پنجه‌هایی نشان‌ می‌دهند که بیشتر دایناسورها/مارمولک‌هایی که در این منطقه بودند از جمله جانواران درنده بوده‌اند.

محققان موسساتی که در بالا نام آنها ذکر شد از این موضوع متعجب هستند که چطور این تعداد از گونه‌های شکارچی در این منطقه که آب تقریبا در آن کمیاب است زنده مانده بودند.

با تحقیقاتی که توسط زمین‌شناسان انجام شده است، فرض آنها بر این است که ۱۰۰ میلیون سال پیش، این مکان دارای رودخانه‌های وسیعی بوده که به شکارچیان اجازه تغذیه می‌داده است.

موقعیت جغرافیایی Kem Kem ها و رخنمون‌ها(سنگهای بستر که بر سطح زمین آشکار شده‌اند)

 

موقعیت جغرافیایی Kem Kem ها و رخنمون‌ها(سنگهای بستر که بر سطح زمین آشکار شده‌اند)

با این حال حتی منابع آبی هم امن نبودند، زیرا فرض بر این است که حتی رودخانه‌ها نیز مملو از کروکودیل‌های شکارچی بودند( جد کروکودیل‌های امروزی) که اندازه آنها پنج برابر بزرگتر از اندازه واقعی تمساح‌های امروزی بود.

کارشناسان خطرناک‌ترین شکارچی را دایناسور تروپود کارکارودونتوسور صحرای سینا می‌دانند (Carcharodontosaurus saharicus theropod) و علت آن جثه عظیم‌اش بود که تقریبا ۱۴ متر بوده و وزن احتمالی آن حدود ۱۵ هزار کیلوگرم بوده است.

یکی دیگر از گونه‌های شکارچی خطرناک گونه «پتروسور» بود. اگر بخواهیم این گونه دایناسور را به زبان ساده توصیف کنیم باید بگوییم که او یک کروکودیل پرنده بزرگ بود که توانایی شناکردن در زیر آب برای شکار را نیز داشت. پنها ن شدن از این دایناسور شکارچی تقریبا غیر ممکن است.

فقط تصور کنید که کوچکترین موجودی که در اطراف شما وجود دارد، جثه‌ای دو برابر شما دارد و ۹۰٪ این موجودات شکارچی‌ هستند که همگی در محیطی عمدتا بیابانی قرار دارید. این تصویر کارشناسان را تقریبا به این نتیجه می‌رساند که منطقه KemKem را می‌توان مرگبارترین مکان تاریخ در نظر گرفت.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا