اقتصادسرخط

خبر مهم برای خریداران و فروشندگان “خودرو”

بالاخره سکوت در وین شکست و حالا خبر‌های جدی‌تری از هتل کوبورگ به گوش می‌رسد و گمانه‌های رسیدن به توافقی قریب‌الوقوع را تقویت می‌کند و احتمال می رود خودرو ارزان شود.

به گزارش وقت صبح، دیشب میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در توییتی نوشت که گفتگو‌های ایران و هیات‌های اروپایی به نقطه حساسی رسیده است و به زودی پیش‌نویس توافق وین تنظیم می‌شود. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید که احیای برجام حتی به صورت موقت در بازار خودرو تاثیر دارد و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.

او ادامه می‌دهد: حتی اگر توافق احیای برجام به صورت موقت باشد و خودروسازان خارجی وارد بازار ایران نشوند، اما روند تامین قطعه تسهیل می‌شود و هزینه‌های تولید کاهش خواهد داشت و در نتیجه تولید خودرو افزایشی می‌شود و قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد داشت.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که جواد حسینی‌کیا، نایب رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس هم در یک برنامه رادیویی گفته است که مردم منتظر ریزش قیمت خودرو باشند!

تاثیر واردات خودرو بر ریزش نرخ خودروهای داخلی

او در این زمینه توضیح داده است: واردات ۵۰ هزار خودرو سبب کاهش قیمت خودرو‌های خارجی می‌شود و کاهش نرخ خودرو‌های داخلی را نیز به همراه دارد.

او در این زمینه توضیح داد: درحال‌حاضر عرضه و تقاضای خودرو در کشور برابر نیست و همچنین در حوزه ماشین‌آلات معدنی و سنگین نیاز جدی در کشور وجود دارد و پیش از موافقت کمیسیون تلفیق، کمیسیون صنایع نیز اصرار داشت که برای تنظیم بازار میزان محدودی واردات انجام شود تا عرضه و تقاضا مقداری بهبود پیدا کند.

حسینی‌کیا همچنین گفته است: درحال‌حاضر خودروی خارجی هشت برابر قیمت اصلی خود در کشور فروش می‌رود. با واردات محدود، سبب کاهش و ریزش در قیمت آن‌ها خواهیم بود. با کاهش قیمت خودرو‌های خارجی و تمایل به خرید آن‌ها، رقابت با خودرو‌های داخلی نیز ایجاد می‌شود و نتیجه آن کاهش قیمت خودرو‌های داخلی می‌شود.

البته این ادعا در حالی مطرح می‌شود که طرح واردات خودرو برای سومین بار است که در کمیسیون تلفیق تصویب می‌شود و یا از شورای نگهبان برگشت می‌خورد و یا از مجمع تشخیص مصلحت نظام و حالا دوباره این طرح برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده و مشخص نیست که این بار واردات خودرو آزاد شود یا خیر؟

با این حساب بازار خودرو همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد و نه نتیجه گفتگو‌های وین مشخص شده است و نه سرانجام طرح واردات خودرو روشن است و مشخص نیست که این پیش‌فرض‌ها به سرانجام برسد یا خیر؟ به همین دلیل بازار امروز رفتار معناداری نسبت به این اخبار از خود نشان نداده است.

 

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا