بازار

حمل و نقل بار با قطار؛ آشنایی با شرایط ویژه و قوانین خاص

حمل و نقل بار با قطار روشی اقتصادی، امن و البته مناسب برای محیط‌زیست است.

قطار هم مانند هر وسیله نقلیه سفر دیگر محدودیت‌هایی برای حمل بار مسافران دارد. وزن بار و شکل و نوعش در دریافت مجوز برای جابه‌جایی با قطار اثرگذار هستند. قوانین حمل و نقل قطار را که مرور کنید، متوجه بایدها و نبایدها در این زمینه می‌شوید. چه قوانینی برای حمل بار قطار وجود دارد؟

مقدار بار مجاز در قطار چقدر است؟

مقدار بار مجاز در قطار

 

هر مسافری که سوار قطار می‌شود، امکان حمل بار تا ۱۵۰ کیلوگرم را دارد. حمل ۳۰ کیلوگرم از این بار رایگان است و برای باقی آن باید هزینه‌‌ای پرداخت شود. در واقع، اگر مسافری باشید که بلیطی تمام‌بها خریداری کرده‌اید، اجازه دارید باری تا ۱۵۰ کیلوگرم با خود به قطار ببرید اما فقط ۳۰ کیلوگرم از آن رایگان است و به‌عنوان بار همراه شناخته می‌شود. باقی بار در دسته‌بندی بار توشه یا غیرهمراه قرار می‌گیرد و حمل آن مجانی نیست.

اگر هم بلیط سفر با قطار نیم‌بها تهیه شده باشد، میزان بار رایگان همراه برای مسافر ۲۰ کیلوگرم می‌شود و برای حمل بار اضافی باید هزینه بپردازد.

مشخصات بار همراه

مسافران قطار می‌توانند وسایل و لوازم موردنیازشان را در ساک دستی با خود به درون کوپه قطار ببرند. این بار همراه ویژگی‌هایی دارد:

اندازه و ابعاد کیف دستی یا ساک مسافر برای حمل به درون کوپه نباید از ۷۵ سانتی‌متر بیشتر شود.

به‌جز ساک یا کیف دستی با ابعاد گفته‌شده، امکان حمل وسایل دیگری مانند کیف و بسته‌های مختلف و حتی ویلچر و کالسکه کودک به درون کوپه هم وجود دارد. حمل این وسایل به‌شرطی مجاز خواهد بود که ابعادشان از ۴۰ سانتی‌متر بیشتر نباشد.

مشخصات بار توشه یا غیرهمراه

برای حمل بار توشه یا غیرهمراه هم قوانینی وجود دارد. این بار باید در نهایتا ۵ بسته تحویل بخش بار توشه شود. ابعاد این بسته‌ها هم نباید بیشتر از ۲ متر باشد. این محدودیت‌ها و قوانین برای تسهیل روند جابه‌جایی بار در نظر گرفته می‌شوند.

اگر بار غیرهمراه این ویژگی‌ها را نداشته باشد، در زمان تخلیه بار با جرثقیل مشکلات پرشماری پیش می‌آید. پیش از خرید بلیط قطار انلاین یا حضوری باید به این محدودیت‌ها و قوانین هم دقت کنید. ببینید که شرایط سفر با حجم و اندازه باری که همراه دارید در تناسب است یا نه.

باید بار توشه یا غیرهمراه را به بخش باگاژ یعنی بخش مخصوص بار توشه تحویل بدهید. برای این کار، لازم است که ۴۵ دقیقه قبل از حرکت قطار اقدام کنید. اگر بار همراهتان از مقدار مجاز بیشتر باشد، نیاز به پرداخت هزینه‌ای جداگانه برای آن دارید.

بار غیرمجاز برای حمل در قطار چیست؟

در سفر با قطار، اجازه حمل بعضی از اشیا و وسایل را ندارید. این قوانین و محدودیت‌ها برای حفظ راحتی و امنیت مسافران در نظر گرفته شده‌اند. از جمله ممنوعه‌هایی که نباید وارد قطار شوند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مهمات و اسلحه؛
 • مواد محترقه و منفجره؛
 • مواد سمی و بیماری‌زا؛
 • مواد اسیدی و آتش‌زا؛
 • بارهای حجیم و بسیار بزرگ؛
 • مواد رادیواکتیو؛
 • حیوانات.

آیا حمل وسایل نقلیه با قطار مقدور است؟

امکان حمل خودرو با قطار هم وجود دارد. اگر قصد دارید که با قطار به شهری دیگر بروید اما می‌خوهید در طول سفر خودروی شخصی‌تان را هم همراه داشته باشید، باید به قوانین حمل و نقل قطار در این زمینه دقت کنید.

قطارها واگن‌های خودروبر اضافی و دوطبقه‌ای دارند که به آنها امکان حمل ۱۰ تا ۱۲ خودرو را می‌دهد. اگر قصد حمل خودرو با قطار را دارید، باید حدود ۳ ساعت زودتر از حرکت در ایستگاه حاضر شوید و به امور مربوط به این موضوع رسیدگی کنید.

امکان درخواست اینترنتی بلیط قطار برای حمل خودرو هم وجود دارد. در واقع، همان‌طور که به‌صورت اینترنتی می‌توانید بلیط کوپه‌ها را برای سفر با قطار بخرید، امکان تهیه بلیط اینترنتی برای حمل خودرو در واگن‌ها هم وجود دارد.

شما می‌توانید موتورسیکلت و دوچرخه‌تان را هم با قطار حمل کنید. یادتان باشد که دوچرخه را با پلاستیک‌های مقاوم و مناسب بسته‌بندی کنید و دسته‌های آن را در بسته‌بندی به تنه آن بچسبانید تا آسیب نبیند. برای حمل موتورسیکلت با قطار نیاز به پرداخت هزینه و خرید بلیط دارید.

https://snapp.ir/train-ticket/

پیگیری حمل بار با قطار چگونه است؟

زمانی که بار خود را به قطار می‌سپارید به شما بارنامه و شماره پیگیری مخصوصی داده می‌شود. با وجود چنین چیزی، امکان پیگیری وسایل و بارهای سپرده‌شده به قطار را خواهید داشت. سامانه‌هایی برای پیگیری وضعیت بار و آگاهی از موقعیت آن در هر زمان هم وجود دارد.

اگر خودتان سوار قطار نباشید و فقط بارتان را برای فرستادن به مقصدی مشخص راهی می‌کنید، با وجود کد پیگیری امکان بررسی وضعیت و موقعیت مکانی بار برایتان مقدور خواهد بود.

هزینه حمل و نقل بار با قطار چقدر است؟

هزینه حمل و نقل بار با قطار

 

محاسبه هزینه حمل بار با قطار در گرو چند عامل است:

 • وزن بسته‌ها و بار؛
 • مسافت حمل بار؛
 • ابعاد و اندازه بار؛
 • نوع بار.

هرقدر وزن بسته‌ها بیشتر و مسافت تا رسیدن به مقصد طولانی‌تر باشد، هزینه هم افزایش پیدا می‌کند. ابعاد و اندازه بار هم روی هزینه دریافتی بابت حمل اثر می‌گذارد. نوع بار هم از عوامل تعیین‌کننده قیمت است. هرقدر که وسیله و بار حساس‌تر باشد و حملش نیاز به دقت بیشتری داشته باشد، نیاز به پرداخت هزینه بیشتری خواهد بود.

در آخر 

با درخواست اینترنتی بلیط قطار می‌توانید به‌سادگی به نقاط مختلف کشور سفر کنید. در این سفر، امکان حمل بار و وسایل مختلف هم دارید. اگر وسایل زیادی با خود به سفر می‌برید، باید از شرایط و قوانین حمل و نقل بار با قطار باخبر باشید. گاهی‌اوقات هم خودتان با قطار سفر نمی‌کنید و فقط وسایل و بارهایی را برای جابه‌جایی به انبار قطار می‌سپارید. در این صورت، امکان پیگیری وضعیت مرسوله‌تان از راه تلفنی یا سامانه‌های اینترنتی وجود خواهد داشت. با آشنایی با قوانین درباره هزینه‌ها و ابعاد و وزن بار اطلاعات کسب کنید تا برنامه‌ریزی‌های بهتری در این زمینه داشته باشید.

 

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا