اقتصاد

حباب سکه و طلا ۵۰۰ هزار تومانی شد

طی هفته‌ای که گذشت، حدود یک درصد کاهش نرخ ارز در بازارهای داخلی ایجاد شد و سبب ثبات در بازار داخلی سکه و طلا شد که در نتیجه این ثبات و آرامش، حباب سکه‌ به ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافت.

محمد کشتی‌آرای در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی گفت: با توجه به اینکه هفته‌ای که گذشت، هفته پایانی سال میلادی بوده و طبیعتاً انتظار نوسانات در بازارهای جهانی می‌رفت، این اتفاق هم افتاد و اونس جهانی از ۱۸۷۰ دلار تا ۱۹۰۰ دلار در طول یک هفته گذشته نوسان داشت.

قیمت اونس جهانی

به طور متوسط در هفته اخیر، یک درصد قیمت اونس جهانی افزایش یافت و امروز که بازارهای جهانی تعطیل هستند، ۱۸۹۵ دلار است.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: از سوی دیگر در بازارهای داخلی یک درصد کاهش نرخ ارز در طول هفته اخیر ایجاد شد؛ بنابراین یک درصد افزایش قیمت اونس جهانی با یک درصد کاهش نرخ ارز در داخل، یکدیگر را پوشش داده و سبب شد تا ما این هفته نیز یک بازار باثبات را در رابطه با قیمت‌ها داشته باشیم.

پیش بینی بازار طلا

وی برای هفته آینده پیش‌بینی کرد: طبیعتاً به سبب سال نو میلادی طی یکی دو روز آینده، به نظر می‌رسد که بازارهای جهانی و قیمت جهانی طلا تغییرات نخواهد داشت.

تغییرات قیمت اونس جهانی

از اوسط هفته پیش‌رو، احتمال تغییرات قیمت اونس جهانی به سبب مسائل اقتصادی و سیاسی جهانی وجود دارد اما در بازار داخل در هفته پیش‌رو به نظر می‌رسد که باتوجه به مدیریتی که برروی قیمت ارز هست، قیمت ارز باثبات باشد و شاهد آرامش در بازار سکه و طلا خواهیم بود.

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت‌ها و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته‌ گفت: در حال حاضر بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است.

این مقام صنفی اعلام کرد: در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته قیمت هر قطعه نیم سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته و به شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته ربع سکه و سکه‌های یک گرمی نیز بدون تغییر مانده‌اند.

وی افزود: همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش نسبت به ابتدای هفته، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد. هر مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۹۸۵ هزار تومان تعیین قیمت شده است. همانطور که اشاره شد، آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز ۱۸۹۵ دلار است.

کاهش جزئی قیمت سکه و طلا

کشتی‌آرای در پایان خاطرنشان کرد: علاوه‌ بر کاهش جزئی قیمت سکه و طلا، در هفته‌ای که گذشت به دلیل ایام فاطمیه و باتوجه به اینکه هیچ تقاضایی برای مصنوعات طلا به‌جهت سرمایه‌گذاری وجود ندارد، مراجعه به بازار نیز مشاهده نمی‌شود .

از آنجایی که طی دو ماه اخیر قیمت طلا، کاهشی پیش رفته است، هیجان و التهاب و همچنین جذابیت برای سرمایه‌گذاری بر روی طلا از بین رفته و کاهش شدید تقاضا برای خرید سکه و طلا دیده می‌شود؛ از همین روی حباب سکه در طول این هفته نیز مجدد کاهش پیدا کرده و به رقم ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که اتفاق مثبتی برای بازار بوده است.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا