اجتماعی

تونل یک کیلومتری در مخفیگاه شبکه سرقت رانندگان!

اعضای این شبکه سرقت مخوف با استفاده از خودروهای سرقتی و استفاده از پلاک های جعلی، مسافرانی را نیز سوار کرده و اموال آن ها را با تهدید به مرگ ربوده اند!

کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در حالی شبکه گسترده زورگیری های خونبار از مسافران و رانندگان شهری را در مشهد متلاشی کردند که سرکردگان خنجر به دست این شبکه مخوف، تونلی یک کیلومتری را از مخفیگاه خودشان تا خیابانی دیگر حفر کرده بودند!

گروه های ویژه نامحسوس و شاخه های اطلاعاتی کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی که از مدت ها قبل با تدابیر ابلاغی از سوی سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) مناطق جرم خیز در جغرافیای حاشیه ای شهر مشهد را به قرق خود درآورده اند، در مدت کوتاهی با پرونده های متعدد زورگیری های خشن روبه رو شدند که بررسی ها نشان می داد اعضای یک باند مخوف خنجر به دست به اموال مسافران خودروهای سواری دستبرد می زنند یا خودرو و لوازم همراه رانندگان مسافرکش را با تهدید به مرگ می ربایند. بنابراین ماجرای سرقت های مذکور زیر ذره‌بین کنکاش های علمی قرار گرفت.

ناگهان حادثه هولناک دیگر

در حالی که گروه ویژه‌ای از کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن با استفاده از تجربیات ارزنده سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) تحلیل محتوایی و بررسی های میدانی را آغاز کرده بودند ناگهان حادثه هولناک دیگری پازل زورگیری های وحشتناک را به هم ریخت.

محتویات این پرونده زورگیری حکایت از آن داشت که مرد 37 ساله ای سه جوان را از مقابل بیمارستان رضوی به عنوان مسافر سوار خودروی سمند کرده و به طرف بولوار توس به راه افتاده است اما زمانی که راننده به مکان خلوتی رسید ناگهان مسافران زورگیر خنجرها را بیرون کشیدند و از پشت سر راننده متاهل را هدف ضربات هولناک خنجر قرار دادند.

آن ها پیکر خون آلود راننده را پایین انداختند و خودروی سمند او را به سرقت بردند. رهگذران با دیدن مردی که آخرین نفس هایش را می کشید با اورژانس تماس گرفتند و به این ترتیب راننده مال باخته درحالی به بیمارستان طالقانی انتقال یافت که بر اثر شدت خونریزی به کما رفته بود.

به دنبال وقوع این حادثه تلخ، بلافاصله سرهنگ قنبری (رئیس اداره سرقت پلیس آگاهی خراسان رضوی) فرماندهی مستقیم عملیات شناسایی باند سارقان زورگیر را به عهده گرفت و کارآگاهان در چند شاخه اطلاعاتی و عملیاتی وارد عمل شدند.

پس از ردزنی های مقدماتی و بازبینی محل وقوع حادثه، تصاویر فرضی از سارقان به دست آمد اما کنکاش های اطلاعاتی نشان می داد که پلیس با یک شبکه گسترده و حرفه ای خشن روبه روست.

جوانب امنیتی ماجرا

به همین دلیل همه جوانب امنیتی ماجرا در دستور کار قرار گرفت. کارآگاهان در اولین مرحله از عملیات، بانک اطلاعاتی مجرمان و سارقان حرفه ای را بررسی کردند و منابع و مخبران محلی را به کار گرفتند تا این که بالاخره سرنخ هایی از یک زورگیر سابقه دار به دست آمد که نشان می داد در ماجرای سرقت سمند نقش دارد.

این گونه بود که چند عضو دیگر باند نیز شناسایی شدند و با صدور دستور قضایی عملیات دستگیری آنان آغاز شد. در همین حال گروهی از کارآگاهان ورزیده به سرپرستی سرهنگ «جواد میش مست» چند مخفیگاه زورگیران را در حاشیه شهر و بولوار توس به محاصره درآوردند و در یک عملیات ضربتی و غافلگیرانه، موفق شدند سه سرکرده اصلی باند را دستگیر کنند.

در بازرسی از مخفیگاه زورگیران مشخص شد که آن ها تونلی مخفی به طول حدود یک کیلومتر را زیر زمین حفر کرده اند که به آن سوی یک خیابان دیگر می رسید.

این تونل از طریق دریچه کوچکی که در یک منزل مسکونی بود مورد استفاده سارقان خشن قرار می گرفت. در بازرسی از این مخفیگاه، مقادیری لوازم سرقتی، مدارک شناسایی و … کشف و ضبط شد.

بازجویی های تخصصی

براساس این گزارش، بازجویی های تخصصی از متهمان بیانگر آن بود که پلیس وارد یک شبکه گسترده سرقت شده است که در قالب چندین باند زورگیری و تبهکاری به اقدامات مجرمانه خود ادامه می دهند. به همین دلیل این پرونده با نظارت مستقیم رئیس پلیس آگاهی وارد مرحله جدیدی شد و به طور ویژه مورد پیگیری قرار گرفت.

با شناسایی حدود 75 نفر از مال باختگان و شاکیان مشخص شد که یک زن نیز برای به دام انداختن طعمه ها با اعضای باند تبهکاران زورگیر همکاری می کند چرا که یکی از شاکیان زن که در تاکسی های اینترنتی فعالیت داشت در اظهارات خود به پلیس گفت: یک زن جوان تقاضای تاکسی کرد وقتی او را سوار کردم به من گفت: همسرم کنار داروخانه منتظر است. وقتی آن مرد را نیز سوار کردم به مسیر ادامه دادم ناگهان با دیدن قمه از شدت ترس میخکوب شدم. آن ها مرا به زور پیاده کردند و خودروام را ربودند.

براساس این گزارش، ادامه تحقیقات کارآگاهان نشان داد که اعضای این شبکه سرقت مخوف با استفاده از خودروهای سرقتی و استفاده از پلاک های جعلی، مسافرانی را نیز سوار کرده و اموال آن ها را با تهدید به مرگ ربوده اند! همچنین کارآگاهان در چندین عملیات جداگانه تاکنون 16 عضو این شبکه گسترده را به دام انداخته اند و دو خودروی سرقتی را به همراه مقادیری لوازم و مدارک و کارت بانکی کشف کرده اند.

اعضای این شبکه به ارتکاب بیش از 150 فقره سرقت و زورگیری که بیشتر آن ها در مناطق قاسم آباد و الهیه مشهد بود اعتراف کرده اند. تحقیقات بیشتر درباره این پرونده حساس همچنان ادامه دارد و هر روز مال باختگان دیگری متهمان را در دایره جرایم خشن پلیس آگاهی خراسان رضوی شناسایی می کنند.

منبع: روزنامه خراسان

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا