ویدئو/ کره زمین قبل از دایناسورها چه شکلی بود؟

ویدئو/ کره زمین قبل از دایناسورها چه شکلی بود؟
کد خبر : ۲۱۸۹۸۱
0

زمانی که به دوران ماقبل تاریخ فکر می‌کنید شاید ابتدا به دایناسورها فکر کنید اما پیش از دایناسورها زمین چه شکلی بوده است و آیا در آن دوران هم حیواناتی می‌زیسته‌اند؟

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش وقت صبح، برای آنکه با دوران پیش از دایناسورها آشنا شویم باید بدانیم که پیش از آن‌ها زمین در چه دوره‌ای قرار داشته است. 

در آن دوران که پس از عصر یخبندان بود و «پرمین» (Permian) نام داشت، سیاره‌ی ما نسبت به دوران فعلی بسیار متفاوت بود و تنها یک اَبَرقاره به نام «پانگه‌آ» (Pangaea) و یک اَبَراقیانوس به نام «پانتالاسا» (Panthalassa) داشت. 

در این دوران که حدود ۲۹۹ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش را دربر می‌گیرد، زمین شرایط آب‌وهوا گرم و مرطوبی را تجربه می‌کند که برای رشد گیاهان و جانوران بسیار مناسب بود و باعث ایجاد تنوع زیستی بسیار زیادی شد. 

در دوران پرمین، گیاهان سرخس و درختان پهن‌برگ بسیار رایج بودند چون شرایط آب‌وهوایی برای رشد آن‌] مساعد بود. جانوران هم در دوران این دوران بسیار متنوع بودند. 

خزندگان بزرگی مانند دایناسورها، پلسیوسورها و شاه‌خزندگان در همین دوران ظاهر شدند و نخستین پستانداران و پرندگان هم در همن دوران تکامل یافتند. هرچند در ابتدا بسیار کوچک و شبیه به خزندگان بودند. 

در پایان دوران پرمین اما یک انقراض بزرگ روی داد که باعث نابودی بیش از ۹۰ درصد از گونه‌های جانوری کره‌ی زمین شد. 

علت این انقراض هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما برخی از دانشمندان معتقدند که این انقراض ناشی از یک سری رویدادهای ناگهانی مانند فوران‌های آتشفشانی، تغییرات آب‌وهوایی و برخورد شهاب سنگ بوده است. 

این ویدیو از What If به بررسی دوران پرمین می‌پردازد و مهم‌ترین تغییرات اقلیمی و جانوری ایجاد شده برای سیاره‌ی زمین در این دوران را مرور می‌کند. 

منبع: دیجی مگ

۱
ارسال نظر