شب های فرهیزش برگزار کرد؛

برگزاری آیین نکوداشت استاد توران مهرزاد با عنوان «بانوی مهر»

برگزاری آیین نکوداشت استاد توران مهرزاد با عنوان «بانوی مهر»
کد خبر : ۲۱۹۳۴۹
0

خانم مهرزاد از مفاخر فرهنگی و میراث معنوی جامعه ایران هستند و خوشحالیم که ایشان در بین هوادارانشان حضور پیدا کردند.

لینک کوتاه کپی شد

آیین نکوداشت استاد توران مهرزاد با عنوان «بانوی مهر» به پاس هشت دهه فعالیت هنری این چهره پیشکسوت  و از سلسله شب های فرهیزش روزگذشته 28 آبان به همت گروه تولیدی مهرام  و موسسه فرهنگی و هنری فرهیزش برگزار شد.

در این مراسم همایون ایزدپناه دبیر اجرایی آیین نکوداشت توران مهرزاد گفت: هنرمندان پیشکسوت ارزش های والای جامعه هنری ما هستند و تازمانی که درقید حیات هستند، باید مورد ارج  و توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد:برگزاری این چنین مراسم ها باعث می شود تا این عزیزان بدانند که همچنان مورد توجه جامعه هنری  و مردم هستند .

ایزدپناه افزود: این مراسم ها باید در زمان حیات این عزیزان برگزار شود و گروه تولیدی مهرام مفتخر است که در چنین مسیری گام برداشته و آیین نکوداشت این پیشکسوت هنرمند را درزمان حیات شان برگزار کرده است.

امیرحامد موسوی مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری فرهیزش نیز گفت: این موسسه سالهاست که به دنبال زنده کردن نام بزرگان عرصه هنر است و یکی از افتخاراتش یادآوری و نکوداشت پیشکسوتان این مرز و بوم است آن هم در زمان حیات شان هستیم ، تا از این طریق فرهنگی یاد افراد ذدر زمان بودنشان را حکاکی کنیم.

وی ادامه داد: خانم مهرزاد از مفاخر فرهنگی و میراث معنوی جامعه ایران هستند و خوشحالیم که ایشان در بین هوادارانشان حضور پیدا کردند.

موسوی تصریح کرد:رسانه رادیو هنوز اهمیت محتوایی خود را نگه داشته است و همه اینها بخاطرحضور پیشکسوتانی است که در این عرصه فعالیت داشته و دارند.

مهرزاد

رادیو همچنان یک خانواده بزرگ و پرقدرت است

حسن خجسته مدیر اسبق رادیو اظهارداشت: من نمی‌دانم چرا این قدر رادیو را دوست دارم. بزرگداشت خانم مهرزاد بهانه‌ای شد که اهالی رادیو دور هم جمع شوند و دیداری تازه کنند. ارتباط اهالی رادیو گرم و صمیمی است و به نظر من رادیو همچنان یک خانواده بزرگ و پرقدرت است.

وی با اشاره به اینکه بزرگان و قدیمی‌ها ثروت هستند و ادب کردن در مقابلشان ذخیره‌ای معنوی برای خود فرد است، افزود: گاهی جوان‌ترها غفلت دارند و متوجه اثر وضعی این غفلت نیستند. هر چه به بزرگان و پیشکسوتان احترام بیشتری بگذاریم، آثار بهتری در زندگی خود می‌بینیم.

ایرج راد بازیگر و کارگردان تئاتر نیز گفت : همکاری با توران مهرزاد در عرصه نمایش را یکی از افتخارات دوران حرفه‌ای ام بوده است.

وی ادامه داد:  دو ساعت و ۱۰ دقیقه مصاحبه تصویری با ایشان در خانه تئاتر داشتیم و سعی‌مان بر این بود که حتی ثانیه‌ای از صحبت‌هایشان حذف نشود، چرا که سخنان ایشان نکات مهمی درباره تاریخ تئاتر ایران در بر داشت.

راد اضافه کرد: از اینکه از چنین بزرگانی قدردانی می‌شود تشکر می‌کنم و باعث افتخار است که سپاسگزار بزرگان عرصه تئاتر کشور هستیم.

بهزاد فراهانی بازیگر و کارگردان نیز ضمن تشکر از برگزارکنندگان مراسم بیان کرد: مکتب‌خانه میدان ارک بزرگانی همچون پرویز بهرام، ژاله علو و... را پرورش داده و افرادی در رادیو حضور داشتند که از تک‌تکشان می‌توان آموخت اما همیشه یک اَبَربانو به نام توران مهرزاد در زمینه صدا حرف اول را می‌زد.

وی با اشاره به اینکه  آموزشی که ایشان نزد عبدالحسین نوشین دیده‌اند، باعث این پختگی در صدایشان شده ، ادامه داد: یکی از ویژگی‌های شاخص شاگردان نوشین منش و اخلاق حرفه‌ای است.

فراهانی بیان کرد: توران مهرزاد بانوی رشید تئاتر ایران است و از هفت سالگی روی صحنه تئاتر خوش درخشیده و توانسته گوی سبقت را از رقبای قَدَر برباید. بسیاری از بازیگران زن تلاش کردند به این جایگاه دست پیدا کنند اما بازی‌های قدرتمند ایشان در سطح متفاوتی بود.

اسماعیل خلج بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر نیز در این آیین اظهارداشت: در سال‌های دور تئاتر به نام تئاتر کسری در لاله‌زار بود که خانم مهرزاد هم در آنجا بازی می‌کردند. من دو نمایش «گناهکاران بی‌گناه» و «محاکمه» را در این سالن دیدم.

خلج گفت: سال‌ها بعد سریال سازی در تلویزیون را آغاز کردم و به دلیل علاقه‌ام به هنرمندان رادیو و تئاتر، برای بازی در این مجموعه‌ها از آنان دعوت کردم.

وی افزود:  نخستین کارم «سایه همسایه» نام داشت که در فاصله سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۵ افتخار همکاری با خانم مهرزاد را داشتم. در این سریال ۱۳ قسمتی با بازیگران هم مشورت زیادی داشتیم. بزرگداشت خانم مهرزاد را به ایشان تبریک می‌گویم و از ملاقات دوباره با ایشان بسیار خوشحالم.

میکائیل شهرستانی نیز در حاشیه این مراسم گفت خوشحالم در زمانی که خانم مهرزاد در قید حیات هستند این بزرگداشت برگزار شده است و با شوق به این مراسم آمدم.

وی افزود: بانو مهرزاد تکرار نشدنی است و ساختمان رادیو با وجود این بزرگوارها مثل خانم ها مهرزاد، شمسی فضل الهی، ژاله علو و... معنا پیدا می کند.

سوهانی مدیررادیو نمایش نیز در حاشیه این مراسم افزود: وجه تمایز ما در شاخص های هویتی این است که در فرهنگ ایرانی نکوداشت سالمندان و پاس داشت موی سپید از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد:هنرمندان در جامعه ما هرچه پیشکسوت باشند ارجمند تر می شوند و برگزاری این آیین باعث افتخار است.

در بخشی از این آیین نکوداشت نمایشی رادیویی با بازی میکائیل شهرستانی و شهین نجف‌زاده به قلم گووان مهر اسماعیل‌پور اجرا شد. تک‌نوازی پیانو توسط انوشیروان پویان و نمایش برشی از مستند «بانوی مهر» به روایت غزاله عربگل از دیگر بخش‌های برنامه بود.

این مراسم به همت موسسه فرهنگی و هنری فرهیزش و گروه تولیدی مهرام  برگزار شد. توران مهرزاد در دوران فعالیت خود 16 تاتر ، 12 مجموعه تلویزیونی  25 فیلم سینمایی برگزار کرده است و در طول سال‌ها فعالیت هنری خود در سینما و تلویزیون با کارگردان‌هایی همچون جلال مقدم، علی حاتمی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، اسماعیل خلج، ابراهیم حاتمی‌کیا، داوود میرباقری و... همکاری داشته است.

 

۱
ارسال نظر