سریال‌های شبکه نمایش خانگی که مردم را سر کار گذاشتند!

سریال‌های شبکه نمایش خانگی که مردم را سر کار گذاشتند!
کد خبر : ۲۱۸۰۹۴
0

سال ۹۱ سریال «قهوه تلخ» مهران مدیری بعد از دو سال از شروع پخش نیمه تمام ماند. بعد از این سریال، مجموعه «قلب یخی» ساخته محمدحسین لطیفی و سامان مقدم هم بی‌آن که پایانی داشته باشد و با وعده ساخته شدن فصل چهارم، رها شد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش وقت صبح، در یکی دو سال گذشته چندین سریال در پلتفرم‌های نمایش خانگی پخش شدند که به دلایل گوناگون ناتمام ماندند. یکی از این دلایل ضعف این ساخته‌ها و طبیعتا استقبال نکردن مخاطب از آن‌ها بود که باعث شد، ادامه نداشته باشند و پیش از این که پایان‌بندی داشته باشند، متوقف شوند. 

دلیل بعدی ممیزی بود که سریالی مثل شبکه مخفی زنان را نیمه تمام گذاشت در حالی که در حین پخش هم بارها متوقف شد. 

دلیل بعدی مشکلات مالی است که باعث می‌شد کاری در نیمه راه یا در پایان یک فصل در حالی که گفته می‌شد فصل دیگری در راه خواهد بود، زمینگیر شود. 

اختلافات گروهی هم البته بخشی از این مشکل است. آنچه در ادامه می‌آید نگاهی است به سریال‌هایی که در یکی دو سال گذشته به سرانجام نرسیدند. 

سریال‌هایی که در مرحله ساخت نیمه کاره رها شدند

ابله، کمال تبریزی

ناکامی‌های کمال تبریزی در تلویزیون و توقف و توقیف سریال سرزمین کهن، در شبکه نمایش خانگی هم ادامه پیدا کرد. 

سال ۹۳ او سریال «ابله» را با بازی محسن تنابنده، بهنام تشکر، مهران احمدی، هانیه توسلی و احمد مهرانفر و با تهیه‌کنندگی شرکت تصویرگستر پاسارگاد ساخت که پیش از آن سریال «شاهگوش» داوود میرباقری را کار کرده بود. 

ابله اما بر خلاف شاهگوش مورد توجه قرار نگرفت و بی‌رغبتی تماشاگران به آن و نارضایتی تهیه‌کننده، باعث شد پرونده‌اش به جای بیش از بیست قسمت، در قسمت چهارده بسته شود. 

نوبت لیلی، روح الله حجازی

نوبت لیلی مردم را سر کار گذاشت.

سریال «نوبت لیلی» ساخته روح الله حجازی، سال گذشته از شبکه نمایش خانگی پخش شد؛ سریالی که داستانی متفاوتی داشت و خانواده‌ای را تصویر می‌کرد که در زمان‌های مختلف زندگی کرده‌اند. 

ضمن این که به گفته کارگردان سعی داشت از کهن‌الگوهای ایرانی استفاده کند. سریال یک فصل و ۲۴ قسمت داشت و به گفته خود حجازی گره‌گشایی‌ها به فصل بعدی مربوط می‌شود. 

اما این فصل بعدی از راه نرسید و سریال با داستانی ناتمام و گره‌گشایی نشده باقی ماند. 

میدان سرخ، ابراهیم ابراهیمیان

سریال «میدان سرخ» سال ۱۴۰۰ در یک فصل و ۱۵ قسمت توزیع و پخش شد. کارگردان این سریال ابراهیم ابراهیمیان بود که با وجود مشکلاتی که در ساخت به وجود آمده بود و حتی بهرام بهرامیان و کمال تبریزی به عنوان کارگردان‌های بعدی سریال معرفی شده بودند، یک فصل آن را تمام کرد. 

سریال در یک فصل ناتمام ماند و اعلام شد فصل بعدی آن ساخته خواهد شد و حتی سعید صفرپور، مجری طرح سریال، گفت فصل دوم میدان سرخ فیلمبرداری شده و با پایان فیلمبرداری در مرحله فنی قرار دارد و به زودی آماده پخش می‌شود. 

اما تا امروز خبری از پخش فصل دوم این سریال نیست. 

آمستردام، مسعود قراگزلو

آمستردام مردم را سر کار گذاشت.

سریال «آمستردام» ساخته اولین تجربه سریال‌سازی مسعود قراگزلو است که بازیگرانی از جمله هنگامه قاضیانی، شهرام حقیقت‌دوست، مهدی سلطانی، مهدی پاکدل، مجتبی پیرزاده، روشنک گرامی‌و مینا ساداتی در آن حضور دارند. سریال در باره چند شبکه مافیایی است که هرکدام می‌خواهند دیگری را شکست دهند. 

یازده قسمت از این سریال تیر و مرداد امسال پخش شد، اما قسمت ۱۲ که قسمت پایانی فصل اول است، منتشر نشد. عده‌ای این اتفاق را به ممیزی و نظارت ساترا مربوط دانستند، اما ساترا اعلام کرد قسمت ۱۲ سریال از سوی این نهاد مجوز پخش دریافت کرده است. 

در نهایت مشخص شد علت توقف پخش، اختلافات مالی پلتفرم پخش‌کننده و گروه سازنده است. 

گیسو، منوچهرهادی

با موفقیت نسبی سریال عاشقانه، منوچهرهادی سال ۱۴۰۰ فصل دوم این سریال را با نام «گیسو» کارگردانی کرد. بر خلاف عاشقانه این سریال به دلیل ساختار بسیار ضعیف، مورد توجه واقع نشد. 

بعد از پخش دو سه قسمت اول گیسو، انتقادها به کیفیت پایین این سریال شروع شد. تا جایی که تهیه‌کننده آن از پشیمانی و همکاری اجباری با منوچهر هادی صحبت کرد. 

هومن کبیری در مصاحبه‌ای گفته بود زمانی برای ساخت سریال گیسو با منوچهر هادی قرارداد بسته که او سریال موفق عاشقانه را با تهیه‌کنندگی کبیری در کارنامه‌اش داشت، در حال فیلمبرداری سریال دل بود که نتیجه آن هنوز دیده نشده بود و فیلم پرفروش رحمان ۱۴۰۰ را هم روی پرده داشت. 

اما با گذشت چند روز از عقد قرارداد و پرداخت کل دستمزد کارگردانی سریال گیسو به هادی، فیلم سینمایی رحمان ۱۴۰۰ توقیف شد و پس از چند ماه هم سریال دل پخش شد که بسیار ضعیف از آب درآمد. 

از طرف دیگر به گفته کبیری، از سوی پلتفرم پخش‌کننده سریال هم برای با همکاری با او تردیدهایی به وجود آمده و حتی یک بار هم منجر به فسخ قرارداد شده بود. 

این فسخ قرارداد با میانجیگری محمدرضا گلزار حل شد و منوچهر هادی با وجود این که بسیاری از بازیگران علاقه‌ای به بازی در این سریال نداشتند، بقیه سریال را ساخت، ولی اعلام کرد داستان تمام نشده و اگر بنا به ساخت ادامه سریال باشد، او کارگردان نخواهد بود. 

سریال‌هایی که در مرحله پخش نیمه کاره ماندند

خواب زده، سیروس مقدم

سیروس مقدم بعد از ساخت مجموعه‌های مختلف برای تلویزیون و از جمله سریال پربیننده پایتخت، سال ۹۸ سریال «خواب‌زده» را برای شبکه نمایش خانگی آماده کرد. 

این سریال با بازی لادن مستوفی، علیرضا شجاع نوری، ایرج نوذری و مارال فرجاد داستانی ماورایی داشت و در باره یک شیطان‌خواب بود که در زندگی شخص دیگری نفوذ می‌کرد. 

خواب‌زده که هم مورد قرار مخاطبان هم قرار نگرفت، در یک فصل و ۲۴ قسمت پخش شد، اما داستان ناتمام ماند و فصل بعدی هم هرگز پخش نشد. 

سیروس مقدم البته در گفت‌وگویی با خبرگزاری برنا توضیح داد: فصل اول «خواب زده» پخش شد، اما فصل دوم، علی‌رغم این که تولید شد و تدوین و موسیقی و افکت و صداگذاری‌ها انجام و آماده پخش شد، به ناگهان متوقف شد و تا به امروز هم، هیچ دلیل روشن و قانع کننده‌ای توسط پلتفرم و روبیکا و توسکا به تهیه‌کننده و کارگردان ارائه نشده است. »

جزیره، سیروس مقدم

نزدیک به سه سال بعد سیروس مقدم، سریال جزیره را برای یکی از پلتفرم‌ها تولید کرد. این سریال برخلاف تصور، تبدیل به دومین شکست مقدم در شبکه نمایش خانگی شد. 

سریال بازیگران شناخته شده‌ای مثل اکبر زنجانپور، محمدرضا فروتن، بیتا فرهی، میترا حجار، هنگامه قاضیانی و بهنام تشکر را داشت و حتی امیر مقاره، خواننده گروه ماکان بند، هم در آن بازی می‌کرد که تصور می‌شد تماشاگران بسیاری را جذب کند. اما چنین اتفاقی نیفتاد. 

سریال شکست خورد و سیروس مقدم در توضیح پایان ناگهانی سریال در قسمت ۱۴، در همان گفت وگو با خبرگزاری برنا گفت: ««جزیره» از ابتدا برای ۲۶ الی ۳۰ قسمت به هم پیوسته طراحی شده بود. 

فیلمنامه با اقتباس و برداشتی آزاد و از رمانهای پرفروش و کلاسیک فرنگی و ادغام آن با طرح فیلمنامه «دلبر دلیر» «علی طالب آبادی» تبدیل به فیلمنامه جزیره برای یک فصل پیوسته ۲۶ الی ۳۰ قسمتی شد…

فصل اولش که شامل ۸ قسمت بود آماده شد و ما فیلمبرداری را شروع کردیم و سه ماه گرم در کیش کار کردیم و سپس برای ادامه قصه به تهران آمدیم. 

حدود یک ماه در تهران پیش رفتیم که به ناگهان توسط تهیه کنندگان و به توصیه‌ی پلتفرم، شبانه دستور توقف پروژه داده شد. دوستان پلتفرم معتقد بودند که کار در نیامده و ضعیف است. »

قبله عالم، حامد محمدی

قبله عالم مردم را سر کار گذاشت.

سریال دیگری که پخش آن در نیمه راه متوقف شد، «قبله عالم» به کارگردانی حامد محمدی بود. پخش این سریال که به زندگی ناصرالدین شاه قاجار با بازی حامد کمیلی می‌پرداخت، مرداد ۱۴۰۰ شروع شد. 

اما بعد از پخش شش قسمت اعلام شد که قسمت هفتم، آخرین قسمت این سریال خواهد بود. پلتفرم پخش‌کننده این سریال ممیزی‌ها فراوان را باعث این اتفاق عنوان کرد و توضیح داد: 

«سریال قبله عالم از روز نخستِ پخش تا به امروز در فرایند تولید و ممیزی دچار چالش‌های فراوان شد، به‌گونه‌ای که پیوستگی خود را از دست داد و بخش عمده‌ای از هر قسمت سریال مورد حذف قرار گرفت؛ بنابراین پلتفرم پخش‌کننده تصمیم گرفت قسمت هفتم قبله عالم، قسمت پایانی آن باشد و پخش آن به طور کامل متوقف شود. 

لازم است تأکید کنیم هیچ سازمان، نهاد قضایی و یا ارگان امنیتی حکم به توقیف این سریال نداده است و پلتفرم درخصوص تحلیل‌ها، تفسیرها و حاشیه‌هایی که پیرامون کیفیت و یا محتوی این سریال در فضاهای مختلف -به درست یا غلط- ایجاد شده قضاوتی ندارد. 

این تصمیم صرفا در پی کاهش جدی زمان موثر هر قسمت و حجم بالای اصلاحات نهادهای ناظر اتخاذ شده است.» 

توقف ناگهانی این سریال باعث شد بازیگران این سریال هم از جمله‌هادی کاظمی به این اتفاق واکنش نشان دهند. 

کلیله و دمنه، مرضیه برومند

کلیله و دمنه اولین تجربه مرضیه برومند در شبکه نمایش خانگی است. پخش این سریال عروسکی اردیبهشت ۱۴۰۱ شروع شد، اما در طی پخش چند بار توقیف شد. 

مرضیه برومند در گفت‌وگویی اعلام کرد این سریال تمام نشده و فصل بعدی خواهد داشت، اما مصطفی احمدی، تهیه کننده سریال گفت این سریال تمام شده و توقف یک باره معنی ندارد. 

بعدتر مرضیه برومند هم در گفت‌وگویی با ایسنا گفت قرار نیست فصل بعدی این سریال ناتمام، ساخته شود. به این ترتیب اولین تجربه مرضیه برومند در شبکه نمایش خانگی تجربه خوشایندی برای او نشد. 

شبکه مخفی زنان، افشین‌هاشمی

شبکه مخفی زنان مردم را سر کار گذاشت.

«شبکه مخفی زنان» با فیلمنامه محمد رحمانیان و کارگردانی افشین‌هاشمی‌مرداد سال گذشته شروع شد. این سریال در باره تشکیل کانون بانوان در سال ۱۳۱۰ توسط وزارت فرهنگ است و بازیگرانی چون سیامک انصاری، لیلا حاتمی، مهدی‌هاشمی، شبنم مقدمی، باران کوثری، شقایق دهقان، حمید فرخ‌نژاد و رضا بهبودی در آن بازی می‌کنند. 

سریال اما در پخش با مشکلات زیادی روبه‌رو شد و بعد از چند بار توقیف و توقف بالاخره در قسمت بیستم نیمه تمام باقی ماند و قسمت بعدی هرگز پخش نشد.

منبع: همشهری

۰
ارسال نظر