ویدئو/ وقتی قرار است گربه به گرفتن موش کمک کند اما…

ویدئو/ وقتی قرار است گربه به گرفتن موش کمک کند اما…
کد خبر : ۲۱۸۵۳۳
0

یک مرد اهل شیلی از دست موش‌ها در خانه‌اش خسته شده و راه مقابله با این معضل را آورذدن گربه می‌داند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش وقت صبح، او گربه‌ای را به خانه‌اش می‌آورد تا به او برای گرفتن موش‌ها کمک کند. 

اما حال و روز گربه را در تعقیب موش‌ها ببینید! 

ماجرای موش‎های عظیم‎الجثه

هافینگتون پست با انتشار گزارشی نوشت که مقابله با «موش‌های صحرایی» یا موش‌های «سایز گربه» این روزها یکی از دغدغه‌های شهرداری تهران شده است. 

عصر ایران: این نشریه آمریکایی با اشاره به سابقه مبارزات ۱۰ساله شهرداری تهران با «موش‌هایی به بزرگی گربه» می‌نویسد: 

این روزها با توجه به گزارش رسانه‌های داخلی در ایران این موش‌ها در شهر تهران افزایش محسوسی داشته‌اند و با آب شدن تدریجی برف‌ها و بیرون آمدن این موش‌ها از کانال‌ها تبدیل به معضلی دوباره شده‌اند. 

بعضی از این موش‌ها به بزرگی بیش از پنج کیلو هستند. اسماعیل کهرم، مشاور محیط زیست شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از بزرگی موش‌های صحرایی تهران می‌نویسد به نظر می‌رسد آن‌ها در اثر سم‌ها و اشعه‌های مورد استفاده علیه‌شان جهش ژنتیکی داشته‌اند و بزرگ‌تر شده‌اند. 

وی می‌افزاید: «آن‌ها الان بزرگ‌تر شده و متفاوت به نظر می‌رسند در حالی که این تغییرات به طور طبیعی هر چند میلیون سال یکبار رخ می‌دهند. این موش‌ها از ۶۰ گرم به ۵ کیلو افزایش وزن داشته‌اند و حالا از گربه‌ها هم بزرگ‌تر شده‌اند.» 

هافینگتون پست در ادامه ادعاهای آقای کهرم را با یک دکتر دامپزشک در آمریکا در میان گذاشته است. 

تکذیب جهش ژنتیکی

دکتر «دیوید بیکر» دامپزشک حیوانات آزمایشگاهی در مرکز LSU در پاسخ به هافینگتون پست درباره ادعای جهش ژنتیکی یک باره موش‌های تهران می‌گوید امکان ندارد این موش‌ها به یکباره با جهش ژنتیکی تبدیل به چند برابر سایز سابق خود شوند. 

وی می‌گوید: «تقریبا در تمام جهش‌های ژنتیکی شناسایی شده، جهت جهش مضر بوده و در جهت نقطه ضعف آن نوع بوده نه مزیت و قوت آن. مگر در فیلم‌های علمی – تخیلی که به گونه دیگری تصویر می‌شود.» 

با این حال دکتر بیکر می‌گوید در مناطق مختلف جهان گونه‌هایی از موش‌های صحرایی بزرگ در سایزی که آقای کهرام به آن اشاره کرده موجود است و دلیل بزرگی آن‌ها متوقف نشدن رشد آن‌ها بعد از بلوغ است. 

حتی دکتر بیکر می‌افزاید نوعی موش‌های صحرایی سیاه رنگ وجود دارد که اندازه آن بزرگ‌تر از آن موش‌های صحرایی است که در تهران یافت می‌شوند. 

دکتر بیکر می‌افزاید: در دوران قرون وسطی در اروپا موش‌های صحرایی سفید و سیاهی بودند که قادر بودند حتی نوزاد تازه متولد انسان را بلند کرده و با خود ببرند. 

هافینگتون پست در ادامه می‌نویسد: برآورد می‌شود در شهر تهران ۲۵ میلیون موش صحرایی وجود داشته باشد و هم اکنون تلاش‌ها برای نابودی آن‌ها حتی شب‌ها به صورت شکار از سوی تک تیراندازها، ادامه دارد و تا کنون بیش از ۲۲۰۰ موش بزرگ به این روش و با استفاده از تفنگ شکار شده‌اند.

۲
ارسال نظر