ویدئو/ کشتن ۱۷۰ خلبان عراقی که در جنگ ایران را بمباران کرده بودند

ویدئو/ کشتن ۱۷۰ خلبان عراقی که در جنگ ایران را بمباران کرده بودند
کد خبر : ۲۱۸۶۱۵
1

یک افسر ارشد عراقی مدعی شد: «نهادهای اطلاعاتی ایران بعد از جنگ، تعداد زیادی از خلبانان ارتش صدام که در حملات به ایران مشارکت داشتند را در اقصی نقاط جهان تعقیب و حذف کردند…»

لینک کوتاه کپی شد

این در حالی که خلبان‌های ارتش بعث عراق علاوه بر بمباران ایران، به بمباران کردها و کشتار گسترده آن‌ها و همچنین بمباران شیعیان در قیام شعبانیه پرداخته بودند و گروه‌های زیادی برای کشتن آن‌ها انگیزه داشتند. 

در عین حال اسرائیل نیز برای کشتن آن‌ها با هدف‌عدم انتقال آن‌ها به ارتش کشورهایی چون سوریه انگیزه داشت. 

ادعاهای این افسر عراقی را می‌بینید و می‌شنوید. 

ادعای ویکی لیکس درباره ترور خلبان عراقی توسط ایران

عصرایران: یک شبکه خبری آمریکایی در ادعایی عجیب اعلام کرد که ایران به طور سازماندهی شده خلبانان عراقی را ترور می‌کند! 

شبکه‌ای بی‌سی نیوز آمریکا، مدعی شد که این براساس اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا که توسط سایت ویکی لیکس منتشر شده، ، ایران تاکنون توانسته است ۱۸۲ خلبان عراقی را که در جنگ هشت‌ساله با ایران، اهدافی را در این کشور بمباران کرده بودند، از بین ببرد. 

دیپلمات‌های آمریکایی می‌گویند که ایران این اقدام را در انتقام از خلبانان حاضر در حملات هوایی به کشورش در جنگ هشت‌ساله اجرا می‌کند. 

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که خود عراقی‌ها تا کنون در این باره سخنی نگفته اند. 

عراق در سال ۱۳۵۹ جنگ هشت‌ساله‌ای را علیه ایران آغاز و در بخش زیادی از این جنگ، شهرهای مختلف ایران مورد حملات هوایی جنگنده‌های عراقی قرار گرفتند. 

رد پای اسراییل در کشته شدن خلبانان عراقی

ایرنا: رژیم اسراییل در قضیه ترور نخبگان علمی – نظامی عراق به ویژه در دهه‌های ۶۰ قرن گذشته ید طولایی دارد و عملیات «۰۰۷» یکی از مشهورترین عملیات‌های جاسوسی اسراییل در عراق در ۱۹۶۶به شمار می‌رود. 

در جریان این عملیات، رژیم اسراییل توانست با جذب یکی از خلبانان عراقی به نام «منیرجمیل حبیب وفا» (۱۹۳۴.۱۹۹۸) ضمن گرفتن اطلاعات از قدرت هوایی عراق در آن برهه، در یک عملیات دقیق که به عملیات «۰۰۷» معروف شد، هواپیمای میگ ۲۱ عراق را که منیر وفا آن را هدایت می‌کرد، از عراق ربوده و آن را در فرودگاه‌های اسراییل به زمین نشاند. 

رژیم اسراییل از این عملیات به عنوان یکی از بهترین عملیات‌های جاسوسی خود یاد کرده و سپس هواپیمای مزبور را تحویل آمریکایی‌ها داد که کل هواپیما و اطلاعات آن را تجزیه و تحلیل کنند. 

بر همین اساس کارشناسان امنیتی در عراق، ترور خلبانان عراقی بعد از سقوط رژیم صدام که عراق در شرایط آشوب به سر می‌برد را حاصل کار مشترک «آمریکایی – اسراییلی» می‌دانند. 

روزنامه «المشرق» عراق، همان زمان متعاقب قتل مشکوک نور فالح الخزعلی در گزارشی نوشت که قتل مرموز خلبانان عراقی در آمریکا، بار دیگر پرونده ترورهای نخبگان علمی و نظامی عراق را در دهه ۶۰ قرن گذشته توسط موساد اسراییل در اذهان زنده کرده است. 

برخی بین قتل خلبانان عراقی و قتل ۲۱۷ تن از نخبگان علمی- نظامی کشور مصر در۳۱ اکتبر ۱۹۹۹ که به پرواز ۹۹۰ معروف شد، تشابه زیادی قائل هستند. 

سقوط ابهام‌آلود هواپیمای مصری

پیرامون سقوط ابهام‌آلود هواپیمای مصری که تنها ساعاتی بعد از پرواز از فرودگاه «جان کندی»، در سواحل شرقی آمریکا به طور مرموزی آتش گرفته و سقوط کرد و همه مسافران آن - که گفته می‌شود ۸۰ خلبان مصری در بین آن‌ها بودند- به قتل رسیدند، بحث و جدل‌های زیادی وجود دارد. 

برخی از مخالفان سیاسی رییس جمهور فعلی مصر حتی مدعی شده‌اند که «عبدالفتاح السیسی» به عنوان یکی از خلبانان مصری که در آمریکا در حال گذران دوره آموزشی بود و قرار بود با این پرواز به مصر برگردد. 

ولی در آخرین لحظه، نظرش برگشت و از سوار شدن به هواپیما خودداری کرد و تنها نجایت یافته این هواپیما به شمار می‌رود که بعدها به پست ریاست جمهوری در مصر رسید. 

در همان برهه، انگشت اتهام سقوط این هواپیما نیز به سوی امریکا و اسراییل نشانه رفت و به همین دلیل «حسین باجی الغزی» می‌گوید: 

«حادثه قتل خلبانان عراقی، سناریو قتل ۸۰ خلبان مصری را که در سال‌های آخر حکومت حسنی مبارک اتفاق افتاد، در اذهان تداعی می‌کند زیرا آن خلبانان مصری نیز دوره آموزش خلبانی را در» ایالت متحد شیطان «سپری کرده بودند.» 

سکوت مقامات و رسانه‌های آمریکایی در این مورد وعدم انتشار هر گونه اطلاعات از پیگیری‌های احتمالی این حادثه، نشانگر وجود رازهایی هست که طرف آمریکایی مایل به افشای آن‌ها نیست. 

ویدئو: تابناک

۰
ارسال نظر
  • ملک

    هر که بوده دمش گرم چقدر بمب با بی شرمی و نامردی رو سر مردم ایران ریختید که هنوز اثارش در جانبازان هست