ویدئو/ اخراج وسیع افغان‌ها از ایران از نگاه دوربین رسانه افغان

ویدئو/ اخراج وسیع افغان‌ها از ایران از نگاه دوربین رسانه افغان
کد خبر : ۲۱۸۵۲۷
0

رسانه‌های افغان در روزهای اخیر گزارش‌هایی از افزایش چشمگیر اخراج وسیع افغانی‌ها از ایران همزمان با اخراج افغانی‌ها از پاکستان منتشر کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش وقت صبح، بر اساس گزارش این رسانه‌ها در یک هفته اخیر بیش از بیست هزار افغانی از ایران به افغانستان بازگشته‌اند. 

به نظر می‌آید پس از انتقادات نسبت به سیل عظیم مهاجرین افغان، نهادهای مسئول با محوریت و اقدام مناسب وزیر کشور، در حال سازماندهی موثر اوضاع هستند. 

انتظار می‌رود همزمان با رد مرز این مهاجرین غیرقانونی، برخورد با باندهای قاچاق به قصد افزایش هزینه قاچاق و تشدید کنترل مرزها به جهت دشواری قاچاق بیش از پیش پیگیری شوند تا مهاجران اخراجی دور نزنند و به ایران بازنگردند. 

دو برابر شدن افغانستانی‌هایی که مجبور به ترک ایران می‌شوند

یورونیوز: مهاجران افغانستانی که به تازگی مجبور به ترک ایران و بازگشت به کشورشان از گذرگاه اسلام قلعه شدند به فرانس‌پرس گفته‌اند که برغم اقامت قانونی در ایران، دستگیر و سپس اخراج شده‌اند. 

فرانس‌پرس در گزارشی به نقل از مسئولان مرزی افغانستان اعلام کرد که شمار اتباع این کشور که از ایران باز می‌گردند طی ماه گذشته دو برابر شده است. 

در گزارش خبرگزاری فرانسه با اشاره به این موضوع آمده است که ده‌ها هزار افغان از سوی پاکستان نیز برای ترک این کشور تحت فشار قرار گرفته‌اند. 

تعدادی از اتباع افغانستان که به صورت قانونی در ایران زندگی می‌کردند به فرانس‌پرس گفته‌اند که «تحت فشار» مجبور به ترک این کشور شده‌اند. 

عبدالله قیومی، مسئول گذرگاه پر تردد مرزی نزدیک شهر هرات در غرب افغانستان می‌گوید که طی چهار روز آخر هفته دست کم ۱۴۴۸۰ افغان از اسلام قلعه عبور کرده و وارد کشور شده‌اند. 

به گفته این مسئول امور پناهندگان در مرز افغانستان و ایران، شمار افغان‌های بازگشته به کشور از ایران نسبت به ماه گذشته دو برابر شده است. 

این در حالی است که در آن سوی مرزهای افغانستان نیز همین روند مشاهده می‌شود؛ به نحوی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای بازگشت اجباری به کشورشان راهی پاسگاه‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان شده‌اند. 

اخراج از پاکستان

دولت پاکستان پیش‌تر اول نوامبر را به عنوان آخرین مهلت برای خروج مهاجران غیرقانونی افغانستانی از این کشور که شمار آن‌ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود، تعیین کرده بود. 

عبدالله قیومی، مسئول گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه گفت: «زمانی که پاکستان تصمیم گرفت هموطنان ما را از سرزمین خود اخراج کند، شمار مهاجران بازگشته در اینجا شروع به افزایش کرد.» 

اسلام آباد روز چهارشنبه ۸ نوامبر دلیل اصلی تصمیم خود به اخراج صدها هزار مهاجر غیرقانونی افغان را رسما اعلام و دلیل آن راعدم تمایل حکومت طالبان به مهار شبه‌نظامیانی که از خاک افغانستان دست به حمله علیه پاکستان می‌زنند، خواند. 

انورالحق کاکر، نخست وزیر موقت پاکستان به خبرنگاران گفت: «بدنبال‌عدم همکاری حکومت موقت افغانستان، پاکستان تصمیم گرفت که امور را در دستان خود بگیرد - و اقدامات اخیر پاکستان نه غیرمنتظره بود و نه غافلگیرانه». 

فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که مقامات ایرانی حاضر به اظهار نظر در خصوص افزایش شمار بازگشت مهاجران افغان به کشورشان نشدند. 

بنا به این گزارش، خبرگزاری رسمی ایرنا اوایل ماه جاری به نقل از یک افسر پلیس از بازگشت ۱۵ هزار تبعه افغانستان فاقد مجوز اقامت قانونی به کشورشان طی چهار روز خبر داده بود.

منبع: تابناک

۰
ارسال نظر