افشای یک ماجرای عجیب در زندگی اکبر گلپا

افشای یک ماجرای عجیب در زندگی اکبر گلپا
کد خبر : ۲۱۸۱۴۴
0

در فیلم مده‌آ از پیر پائولو پازولینی، کارگردان فقید ایتالیایی از صدای اکبر گلپا بدون اجازه بهره برداری شد که منجر به شکایت بزرگی شد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش وقت صبح، اکبر گلپایگانی به دلیل استفاده بی‌اجازه از آوازش در فیلم مده‌آ از پیر پائولو پازولینی، کارگردان فقید ایتالیایی شکایت کرد و البته در دادگاه پیروز شد.

بعد از فوت این هنرمند ویدئوها و اخبار زیادی از او در حال دست به دست شدن است. اما روایتی عجیب از زندگی این هنرمند بازنشر شده که خواندنی و جالب است.

سال‌ها پیش اکبر گلپایگانی به دلیل استفاده بی‌اجازه از آوازش در فیلم مده‌آ از پیر پائولو پازولینی، کارگردان فقید ایتالیایی شکایت کرد و البته در دادگاه پیروز شد.

photo_2023-11-04_20-28-15

ماجرا از این قرار بود  پیر پائولو پازولینی کارگردان فقید ایتالیایی در فیلم مده‌آ قسمتی از آواز اکبر گلپایگانی (با تار جلیل شهناز) را استفاده می‌کند. اکبر گلپایگانی پس از ثبت شکایت و بعد از گذشت یک سال- به گفته خودش – یک میلیون دلار غرامت از پازولینی دریافت می کند!

گلپایگانی در این خصوص در یک مصاحبه گفته بود: علی عباسی در استودیو میثاقیه به من گفت خبر‌ داری پازولینی در فیلمش از صدای تو استفاده کرده است؟

خب من هم وکیل گرفتم و بعدها من و پازولینی را خواستند و پرونده‌مان حدود یک‌سال به طول انجامید. بالاخره هم این آقا را محکوم کردند که شما آواز این آقا را بدون اینکه از ایشان اجازه بگیرید، برداشته‌اید و در متن فیلم خودتان استفاده کرده‌اید.

من یک آواز خسرو و شیرین با ساز جلیل شهناز خوانده بودم که در بخش تحریرش از پایین به سمت بالا حرکت می‌کردم و تحریر می‌زدم و دوباره به سمت پایین بازمی‌گشتم.

این تحریر را یک‌نفس زده بودم و آنقدر زیبا شده بود که مرحوم پیرنیا و روح‌الله خالقی و علی دشتی به‌خانم روشنک گفتند دو بیت دکلمه شعر بعد از این تحریر بخواند و دوباره این تحریر را تکرار کردند که این اتفاق بی‌سابقه بود.

این دکلمه و تحریر را اول فیلم«ماد آ» گذاشتند. بعد هم پازولینی محکوم به پرداخت یک‌میلیون‌دلار به خاطر این کار به بنده شد.

منبع: برترین ها

 

۰
ارسال نظر