سلامت و زندگی

با چند راهکار ساده از شر افسردگی پاییز خلاص شوید

این مطلب با ارائه راهکارهایی کمک می کند تا با افسردگی پاییز مقابله کنید این فصل با تمام زیبایی هایی که دارد حالت غم به انسان می دهد.

به گزارش وقت صبح به نقل از افتصاد آنلاین؛ «من هیچ وقت زیبایی پاییر را نفهمیدم.مگر تاریک تر شدن هوا و زرد شدن و ریختن برگ های زیبای سبز هم قشنگی دارد که این همه درباره اش داستان می بافند؟! برای من پاییز، فصل غم و غصه است.

فصل خداحافظی با آفتابی که تا دیروقت در آسمان می ماند و با نور زیبایش گرمم می کرد.پاییز اما گرفته ام می کند؛ با رنگین شدن درخت ها، من انگار بی رنگ می شوم؛ دوست دارم بخزم در گوشهای و پاهایم را در آغوش بگیرم و برای خورشید و نور دلنوازش دلتنگی کنم.

دوست دارم بغض کنم و بی خود و بی جهت برای رفتن تابستان دوست داشتنی ناراحتی کنم.من که هیچ وقت نفهمیدم چه طور می شود پاییز را دوست داشت؟»

بیشتر بخوانید: جادوی شگفت انگیز یک خوراکی در درمان افسردگی

* چرا افسردگی پاییزه؟

ممکن است خیلی ها این احساس را داشته باشند که اگرچه پاییز، از دید دیگران زیباست، برای آن ها حال و هوای دیگری دارد. انگار که هم زمان با پوشیدن لباس های بیشتر، فشار و استرس بیشتری را هم تحمل می کنند. البته این موضوع زیاد دور از ذهن هم نیست.

کاهش افسردگی پاییزی
* استرس بیشتر

با شروع پاییز مدرسه و دانشگاه دوباره فعال می شوند؛ کار و بار ممکن است سنگین تر شود و درعین حال احتمال لذت بردن از طبیعت و گشت و گذار کمتر می شود.

اگرچه بعضی ها نفسی از سر راحتی می کشند و از اینکه گرمای تابستان را از سر گذرانده اند، خوشحال می شوند، دیگران احساس می کنند که به دغدغه ها، نگرانی ها، غم و غصه ها و ناراحتی های آنها اضافه شده است.

در این روزها ممکن است بعضی از ما احساس کنیم که سخت تر از خواب بیدار می شویم؛ در طول روز بی دلیل گرفته و غمگین هستیم؛ ممکن است به نظر زودرنج تر از قبل بیاییم و زودتر از قبل عصبانی بشویم؛ بی دلیل احساس بی قراری کنیم؛ نسبت به زندگی بی تفاوت بشویم و یاکمتر از آن لذت ببریم.

برای خیلی ها این علائم زیاد شدید نیست و روی هم رفته می شود آن را تحمل کرد.اما برای بعضی دیگر موضوع جدی تر از این حرف هاست.

با افسردگی در پاییز چه باید کرد؟
* کاهش نور آفتاب

دلیل اصلی این موضوع هنوز برای دانشمندان کاملا مشخص نیست که چرا بعضی از ما در فصل پاییز خلق پایین تری داریم، اما برخی پژوهشگران حدس می زنند که میزان ترشح مواد شیمیایی خاصی در مغز که ما به آنها پیک های عصبی می گوییم، با تغییر فصل، در مغز تغییر می کند.

یک نظریه این است که کاهش نور خورشید در ماه های پاییز و زمستان باعث می شود که تولید سروتونین،یک پیک عصبی بسیار مهم که روی حال و هوای ما تاثیر می گذارد، کاهش پیدا می کند. وقتی که میزان ترشح سروتونین در مغز ما کاهش پیدا می کند، علائمی شبیه غم و غصه را تجربه خواهیم کرد.

* افزایش ملاتونین

یکی دیگر از دلایلی که برای به وجود آمدن چنین شرایطی عنوان شده است، این است که با کوتاه شدن طول روز و کاهش تابش نور خورشید و به دنبال آن افزایش تولید ملاتونین در ایجاد این شرایط نقش دارد و زمینه بروز خلق پایین در فصل پاییز و زمستان را خصوصا در افرادی که آسیب پذیری بیولوژیک بیشتری دارند،ایجاد می کند. ملاتونین همان هورمونی است که در نور کم ما را خواب آلوده و آماده استراحت می کنید. انگار در فصل های کم نور مثل پاییز و زمستان بدن ما گول می خورد و انرژیش کم می شود.

یادتان باشد در هر شرایطی که باشید، این را با اطمینان می توانید به خودتان بگویید که این شرایط خواهدگذشت و ماندگار نیست.یکی از مهم ترین خطاهایی که انسان ها در شرایط سخت انجام می دهند این است که با خودشان فکرمی کنند، نکند این سختی و ناراحتی برای همیشه با من باقی بماند؟! چرا من این طوری شده ام؟ نکند همیشه این طوری بمانم؟ با اعتقاد راسخ و با اطمینان به شما می گویم که حتی اگر کاری به کارحال و هوایتان نداشته باشید، بعد از مدتی حال بهتری خواهیدداشت. با این حال می توانید رسیدن به حال خوب را با پیشنهادات زیر تسریع کنید.

* درباره افسردگی در پاییز حرف بزنید

پژوهشگرانی که توانایی های مغز انسان را بررسی می کنند، می گویند کسانی که حال و هوای خودشان را بهتر می شناسند و بهتر می توانند درباره خودشان حرف بزنند، کنترل بهتری روی احساسات خودشان دارند. وقتی که حال و هوای فصل عوض می شود و خلقشان تنگ می شود، بهتر از دیگران می توانند برخودشان مسلط شوند و حال خودشان را بهتر کنند. پس یک گوش مهربان و صبور پیدا کنید و تلاش کنید.

تا جای ممکن حالتان را برای او شرح بدهید.به او بگویید که نیازی نیست که لزوما برای شما راه حلی پیدا کند.همین که یاد می گیرید خودتان را توصیف کنید، حالتان را بهتر خواهدکرد.

برای کاهش بی‌حوصلگی چه باید کرد؟

اگر افسردگی شدید باشد باید به روان پزشک مراجعه شود اما اگر دچار افسردگی خفیف شدید، می توانید با برنامه ریزی درست در زندگی به بهبود افسردگی کمک کنید. به عنوان مثال برای زندگی تان برنامه ریزی کنید. در سایت پزشکان بدون مرز، توصیه شده است که سعی کنید کارهایتان را به موقع انجام دهید، صبح پیاده روی و ورزش کنید تا با نشاط بیشتری بتوانید کار کنید، تغذیه و خواب خوب و کافی داشته باشید. در هفته ساعاتی را برای تفریح در نظر بگیرید و سعی کنید از غم و استرس دور باشید.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا