“بادمجان پلو”، غذایی لذیذ و با طعمی بی رقیب

بادمجان پلو غذایی بسیار خوشمزه و لذیذ است که برای علاقه مندان به بادمجان بسیار مورد پسند واقع می شود.

به گزارش وقت صبح، آشبادمجان پلو

مواد لازم بادمجــان پلــو (پنج تا شش نفر):

سه پیمانه برنج

۳۵۰ گرم گوشت بدون استخوان

۷۰ گرم لپه

یک و نیم قاشق سوپخوری رب گوجه‌فرنگی

یک عدد پیاز

پنج عدد بادمجان متوسط

یک قاشق چایخوری گرد لیمو

نصف قاشق چایخوری ادویه خورش

نصف قاشق چایخوری زردچوبه

زعفران دم‌کرده، نمک و روغن

طرز تهیه بادمجــان پلــو

لپه را از دو ساعت قبل می شوییم، در آب گرم خیس می کنیم و هنگام استفاده در آبکش میریزیم. بادمجانها را پوست کنده به صورت حلقه ای خرد کرده، یک ساعت در آب نمک قرار داده و بعد سرخ میکنیم.

(از آب نمک در آورده، کمی آب روی آن میگیریم، بعد روی دستمال گذاشته تا خشک شود و سرخ میکنیم)پیاز را در روغن تفت داده، گوشت خرد شده را می افزاییم و با حرارت زیاد سرخ میکنیم تا گوشت آب نیندازد، ادویه و زردچوبه زده، لپه را اضافه کرده و دو دقیقه تفت میدهیم.

رب گوجه فرنگی را به مواد افزوده و آب میریزیم تا گوشت و لپه پخته شوند.در انتهای پخت نمک، گردلیمو و زعفران میریزیم و اجازه میدهیم جا بیفتد و نباید مانند خورش آب داشته باشد.

برنج را در آب جوش ریخته و به همراه نمک میجوشانیم. کمی دانتر از برنج معمولی برمیداریم و آبکش میکنیم. ته قابلمه یا قالب را روغن ریخته، بادمجانهای ورقه شده را میچینیم.

یک طرف آن که سرخ شد، برگردانده و از روی حرارت برمیداریم، کمی برنج میریزیم و از مواد خورش کمی روی برنج ریخته، بادمجان میچینیم و به همین ترتیب لایه ها را ادامه داده و در انتها برنج میریزیم، سپس روی حرارت گذاشته، بخار که کرد، کمی روغن روی برنج ریخته و دمکنی میگذاریم، ۴۰ دقیقه دم بکشد.

پس از پخت در ظرف سرو برنج را برمیگردانیم.