سلامت و زندگیویدئو

آیا مصرف متفورمین به عنوان داروی لاغری درست است؟

پس کاهش وزن دیابتی‌ها را نمی توان الزما به مصرف متفورمین نسبت داد.

وقت صبح| حامد مردانی، متخصص تغذیه؛ ممکن است خیلی از کسانی که برای درمان قند خون متفورمین دریافت می کنند کاهش وزن هم پیدا کنند. در این مورد برداشت این است که متفورمین می تواند برای کسانی که برای قند خون یا دیابت هم آن را مصرف نمی کنند موجب لاغری شود.

 

این در حالی است که بر اساس مطالعات هرچند متفورمین در برخی افراد منجر به کاهش وزن می شود ولی شرایطی دارد.

اول اینکه مصرف متفورمین طولانی و حدودا به مدت 2 سال باشد که حتی در این صورت آنهم برای برخی افراد کاهش وزن 2 تا 3.5 کیلویی گزارش می شود.

این در حالی است که اگر فرد بدون مصرف متفورمین یا داروی دیگر و فقط با رژیم تصمیم بر لاغری داشته باشد در مدت سه هفته تا یک ماه به این میزان کاهش می رسد.


ببینید:

(ویدئو) چرا در دوران کرونا چاق می شویم؟

10 گروهی که نباید از رژیم درمانی آنها استفاده کرد

ویدئو| چرا ویتامین D تا این حد مهم است؟


بازگشت وزن بعد از قطع مصرف متفورمین

نکته دیگر این است که وقتی مصرف متفورمین قطع شود معمولا میزان کاهش وزن فرد برمی‌گردد چون برای حفظ وزن باید سبک زندگی سالم باشد. جالب اینکه بدون رعایت سبک زندگی سالم ممکن است حتی کاهش وزن موقتی هم اتفاق نبافتد.

 

چرا دیابتی ها با مصرف متفورمین لاغر می شوند؟

وقتی پزشک به بیمار دیابتی  متفورمین تجویز می‌کند برای او توصیه غذایی هم دارد مثلا اینکه تحرک بدنی زیاد داشته باشد یا آب زیاد بنوشد و از مواد غذایی سالم استفاده کند.

پس کاهش وزن دیابتی‌ها را نمی توان الزما به مصرف متفورمین نسبت داد.

پیشنهاد من این است که اگر برای بیمای شما متفورمین تجویز نشده  است برای کاهش وزن آن را مصرف نکنید. تحت نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید و در صورت نیاز و تائید متخصص از داروهای کاهش وزن که در مطالب جداگانه ای معرفی میکنیم استفاده کنید.

 

 

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا