بازار

آیا قطره دایمتیکون برای یبوست خوب است؟

یکی از مشکلات شایعی که باعث درد کودکان شیر خوار و نوزادان می‌شود، کولیک و یبوست است.

راه‌های مختلفی برای درمان‌ این مشکل وجود دارد. قطره دایمتیکون یکی از داروهایی است که توسط پزشکان برای یبوست، نفخ معده و یا روده نوزادان تجویز می‌شود. لازم به ذکر است که قطره دایمتیکون برای بزرگسالان کاربردی نیست و به منظور نوزادان و کولیک نوزادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو برای سنین بالای ۱۲ سال به صورت شربت و یا قرص ارائه می‌شود.

نوبت اینترنتی مطب بهترین دکترهای متخصص و فوق تخصص گوارش کرج

دردهای گوارشی از بدترین انواع درد هستند و معمولا بیمار را عاصی می‌کنند. سیستم گوارش به سختی علائم بیماری را نشان می‌دهد و با فرد صبوری می‌ورزد، اما زمانی که دیگر توان ندارد، با خشم علائم خود را بروز می‌دهد.

 

اگر ساکن کرج هستید و با علائم گوارشی مواجه شده‌اید یا سابقه‌ی بیماری‌های گوارشی دارید و تمایل دارید که بررسی‌ها و چکاپ‌های گوارش را انجام دهید، وارد سایت نوبت دهی آنلاین دکترتو شوید و اولین نوبت متخصص گوارش کرج را دریافت کنید. از بهترین دکترهای متخصص گوارش کرج می توان به دکتر محمد تقی صفری اشاره کرد. که می توان در سایت دکترتو از ایشان نوبت اینترنتی مطب دریافت کنید.

 

دایمتیکون چیست؟

دایمتیکون یک نوع داروی گوارشی می‌باشد که جهت رفع نفخ و ورم معده، فشار روده و گاز دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

حتی ممکن است دکتر گوارش در برخی موارد از این دارو برای درمان سرطان پانکراس و اختلالات پانکراس استفاده کند.

 

عوامل زیادی از قبیل یبوست، حساسیت‌ به برخی غذاها، آشامیدن نوشیدنی‌های گازدار، مصرف غذاهای تند و یا پرخوری سبب به وجود آمدن مشکل در دستگاه گوارش می‌شوند و معمولا دکتر گوارش مصرف دایمتیکون را برای رفع این مشکلات توصیه می‌کند. از دایمتیکون به عنوان یک عامل ضد نفخ به منظور کم کردن نفخ معده و درد شکم استفاده می‌شود.

 

در واقع نفخ به جمع شدن گاز در معده و روده گفته می‌شود. نفخ بر اثر بلعیدن هوا هنگام خوردن خیلی سریع غذا یا آشامیدن سریع، پر خوری زیاد، مصرف غذاهای چرب یا تند به وجود می‌آید.

 

نحوه عملکرد دایمتیکون

قطره Dimethicone یا دایمتیکون به منظور آرام کردن گاز اضافی ناشی از وارد شدن هوا و یا برخی غذاها در معده شیرخواران استفاده می‌شود. قطره دایمتکون کمک به شکسته شدن حباب‌های گاز در روده می‌کند. همچنین حباب‌های گازی را در معده می‌شکند زیرا یک ماده‌‌ی فعال می‌باشد. این دارو باعث می‌شود گاز آسان‌تر از بین برود.

 

در قرص و قطره دایمتیکون یک ماده‌ی موثر، به نام سایمتیکون وجود دارد بعضی از محققان پزشکی اعتقاد دارند که دایمتیکون با کاهش کشش سطحی حباب‌های گاز در معده و روده، باعث بهتر شدن علائم فرد بیمار می‌شود. اما دسته دیگری معتقد هستند که دایمتیکون به مواد غذایی موجود در لوله گوارش متصل شده و به دفع آنها کمک می‌کند.

 

دسته دیگر از افراد یکی از بر اساس این که داروی دایمتیکون از جذب غذا جلوگیری می‌کند؛ از این دارو برای کاهش لاغری و تناسب اندام استفاده می‌کنند زیرا معتقدند زمانی که جذب مواد غذایی کم شود، طبیعی است که وزن فرد نیز کاهش می‌یابد. اما این روش برای کاهش وزن به هیچ عنوان روش درستی نیست و دکتر متخصص گوارش نیز استفاده از دایمتیکون برای لاغری را تایید نمی‌کند.

نحوه مصرف و دوز مصرفی دایمتیکون.

نحوه مصرف و دوز مصرفی دایمتیکون

نحوه مصرف داروی دایمتیکون کاملا وابسته به مشکلات گوارشی است. برای آن که اثر دارو در بهترین حالت خود قرار بگیرد بهتر است هر هشت ساعت یک بار مصرف شود؛ اما این مدت زمان را می‌توان با توجه به نیاز بیمار تغییر داد.

 

همچنین پیشنهاد می‌شود این دارو را بعد از خوردن وعده‌های غذایی و قبل از خواب استفاده شود. طریقه مصرف داروی دایمتیکون به صورت زیر است:

 • از آنجایی که دایمتیکون به عنوان قرص هم عرضه می‌شود؛ معمولا دکتر گوارش قرص دایمتیکون را برای بزرگسالان تجویز می‌کند
 • شربت دایمتیکون برای کودکان بالای 12 سال مناسب است؛ معمولا بین 40 تا 125 میلی گرم، 4 بار در روز پیشنهاد می‌شود. ( بهتر است بدون مراجعه به متخصص گوارش دارویی به کودکان ندهید اما در صورتی که بدون نسخه از این دارو استفاده می‌کنید، بیش از 500 میلی گرم در روز استفاده نکنید )
 • بهتر است به کودکان 2 تا 12 سال 40 میلی گرم، 4 بار در روز داده شود.
 • قطره دایمتیکون برای کودکان زیر 2 سال به میزان 20 میلی گرم، 4 بار در روز داده شود.

 

همچنین در صورتی که  از قطره دایمتیکون برای نوزاد خود استفاده می‌کنید، حتما به این موارد دقت کنید:

 • قطره را قبل از مصرف خوبی تکان دهید.
 • بعد از شیردادن به نوزاد و یا قبل از خواب او در شب بهترین زمان برای مصرف قطره است.
 • در مصرف این دارو حتما برای راحتی خود و فرزندتان از قطره چکان استفاده کنید.
 • بیش از حد مجاز و میزان توصیه شده توسط متخصص گوارش از این قطره به نوزاد ندهید.
 • در صورتی که دل درد و بی قراری نوزاد با استفاده از قطره دایمتیکون آرام نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • توجه داشته باشید استفاده از این دارو وابسته به زمان نیست. یعنی در صورتی که زمان مصرف دارو را فراموش کردید، مشکلی در تاثیر دارو به وجود نخواهد آمد.
 • اگر نوزاد شما دارای تیروئید باشد از مصرف این دارو برای او خورداری کنید.

 

مصرف قرص، شربت و یا قطره دایمتیکون با کم کردن کشش سطحی حباب‌های گاز روده و یا معده برای آزاد کردن گاز کمک کرده و یبوست و نفخ معده را رفع می‌کند. این دارو به آروغ زدن و دفع گاز کمک می‌کند. و همچنین درد شکم ناشی از تشکیل گاز را تسهیل می‌دهد. قطره دایمتیکون در درمان علائم مرتبط با گاز مانند درد شکم و نفخ نوزادان بسیار کارامد عمل می‌کند.

 

برای مصرف قطره دایمتیکون، باید از سرنگ یا قطره چکان‌های خوراکی که همراه با بطری هستند استفاده کنید. قبل از مصرف برچسب روی دارو را با دقت بخوانید و براساس همان دستورالعمل داده شده دارو را مصرف کنید. اگر در رابطه با دستورالعمل‌های نوشته تردید داشتید، از یک متخصص گوارش یا داروساز سوال کنید.

عوارض جانبی دایمتیکون.

عوارض جانبی دایمتیکون

به هر حال هر دارویی دارای عوارض جانبی است. اما هنگامی که پزشک دارویی را برای یک بیماری تجویز می‌کند، اطمینان دارد که اثرات آن دارو برای بیمار از عوارض آن بیشتر می‌باشد. اکنون عوارض جانبی دایمتیکون را با هم بررسی کنیم:

 • سردرد
 • احساس حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • خارش شدید در برخی نواحی پوست
 • کهیر
 • احساس تنگی نفس
 • بالا رفتن تپش قلب
 • تورم در ناحیه لب‌ها
 • تورم در برخی بافت‌های بدن
 • تغییر رنگ در برخی از قسمت‌های پوست

 

در صورتی که سابقه حساسیت دارویی دارید،د دارای رژیم غذایی کم نمک، کم شکر و کم چرب هستید، برای مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کنید. به علاوه زمانی که از این دارو مصرف می‌کنید از خوردن غذاهای تند، حبوبات و کافئین پرهیز کنید.

 

همچنین اگر بعد از مصرف دارو شاهد بروز این علائم بودید؛ علاوه بر قطع مصرف دارو با متخصص گوارش خود تماس بگیرید و در صورت در دسترس نبودن ایشان با اورژانس تماس بگیرید. لازم به ذکر است که خوش بختانه تا به حال هیچ تداخل دارویی با قرص یا قطره دایمتیکون گزارش نشده است.

 

اگر نوزاد شما مشکوک به کولیک و یا نفخ معده است، می‌توانید از پزشکان دکترتو برای دریافت ویزیت اینترنتی و یا مشاوره آنلاین کمک بگیرید. همچنین اگر می‌خواهید از صحت روش درمانی که برای فرزندتان برای یبوست و نفخ معده پیش گرفته‌اید، اطمینان حاصل کنید؛ می‌توانید با متخصص گوارش ‌هایی که در سایت ما حضور دارند ارتباط گرفته و از آنها مشاوره بگیرید.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا