سرخطسلامت و زندگی

آقایان بخوانند؛ خطرات باورنکردنی موبایل را جدی بگیرید!

نتایج یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد مردانی که به دنبال تشکیل خانواده هستند باید زمان کمتری را صرف تلفن‌های همراه خود کنند.

به گزارش وقت صبح به نقل از آخرین خبر؛ تیمی از محققان در کره جنوبی دریافته اند که استفاده از تلفن همراه باعث افزایش قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی می‌شود که می‌تواند به غلظت، زنده ماندن و تحرک اسپرم آسیب برساند.

یون هاک کیم، استادیار دانشگاه ملی پوسان در این رابطه اعلام کرد: کاربران مرد تلفن همراه برای محافظت از کیفیت اسپرم خود باید برای کاهش استفاده از تلفن همراه تلاش کرده و کمتر از این فناوری استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: کشفی عجیب؛ موبایلتان را با ادرارتان شارژ کنید!

کاهش کیفیت اسپرم توسط امواج تلفن همراه

بر اساس تحقیقات انجام شده، تلفن‌های همراه امواج الکترومغناطیسی با فرکانس رادیویی سطح پایین منتشر می‌کنند که احتمالاً می‌تواند به مغز، قلب و سیستم غدد درون ریز آسیب برساند. بررسی مطالعات انجام شده روی امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که این امواج کیفیت اسپرم را نیز کاهش می‌دهند.

با این حال تجزیه و تحلیل داده‌های این پژوهش قدیمی روی تلفن‌هایی متمرکز شد که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند به همین دلیل در این مطالعه، دانشمندان به بررسی میزان آسیبی که امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی از تلفن‌های همراه امروزی ممکن است بر سلامت کاربر وارد کند، پرداختند.

این تیم پژوهشی یک متاآنالیز جدید برای ارزیابی مطالعات منتشر شده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ انجام داد که طی آن به بررسی اثرات تلفن‌های همراه بر کیفیت اسپرم پرداخته شد. آن‌ها داده‌های ۱۸ مطالعه را که شامل ۴ هزار و ۲۸۰ نمونه اسپرم بود، مطالعه و بررسی کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که بین استفاده از تلفن همراه و کاهش تحرک، زنده ماندن و تمرکز اسپرم رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. به گزارش سیناپرس، جالب اینجاست که محققان ارتباطی بین کاهش کیفیت اسپرم و مدت زمانی که یک مرد صرف تلفن خود می‌کند، پیدا نکردند، فقط قرار گرفتن در معرض خود تلفن همراه را دلیل این موضوع اعلام کردند.

از آنجایی که شرکت‌های فناوری دائماً تلفن‌های خود را به روزرسانی می‌کنند، محققان پیشنهاد می‌کنند که مطالعات بیشتری برای ارزیابی سطح تهدید دستگاه‌های تلفن همراه بر باروری مردان ضروری است.

دکتر کیم در این رابطه توضیح می‌دهد: مطالعات بیشتری برای تعیین تاثیر قرار گرفتن مردان در معرض اواج EMW ساطع شده از مدل‌های جدید تلفن همراه در محیط دیجیتال فعلی مورد نیاز است.

شرح کامل این یافته‌ها در آخرین شماره مجله تخصصی Environmental Research منتشر شده است.

نوشته های مشابه

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا